Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE GRUPA: Mare (pregatitoare), Educarea limbajului, Joc didactic, Primavara mult iubita, fii la noi bine venita!

PROIECT DE ACTIVITATE


GRUPA: Mare (pregatitoare)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare, consolidare

TEMA ACTIVITATII: "Primavara mult iubita, fii la noi bine venita!"

SCOPUL ACTIVITATII:

verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primavera;

exersarea memoriei, dezvoltarea expresivitatii si a creativitatii in vorbire, dezvoltarea atentiei voluntare;

Stimularea imaginatiei creatoare si compunerea originala a unui spatiu plastic;



Verificarea si consolidarea unor operatii matematice;

Consolidarea unor deprinderi tehnice de lucru.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa descopere caracteristicile anotimpului primavara

sa construiasca, sa caute, sa aranjeze in tablou elemente cerute in text

sa deseneze obiecte, elemente caracteristice anotimpului primavara

sa elaboreze creatii colective originale

sa cunoasca modul de alcatuire a cuvintelor si a silabelor

sa recite o poezie in concordanta mesajului transmis

sa cante cu placere un cantec de primavara invatat anterior

sa elaboreze creatii originale cu sprijinul unor elemente care intra in componenta unui tablou realizat de ei

sa-si perfectioneze unele deprinderi tehnice de lucru: decupare, lipire, confectionare, constructie

sa vehiculeze correct cunostintele matematice in scopul rezolvarii unor operatii simple de adunare si scadere sau compunerea unor probleme simple.


ELEMENTE DE JOC: ghicitoarea, surpriza, semnalul acustic

RESURSE MATERIALE: betisoare, hartie glasata, creioane cerate, imagini de primavara, foarcefe, lipici

METODE: conversatia, expunerea, explicatia, problematizarea, observarea, exercitiul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activitatilor instructive-educative in gradinita

Reviste "Invatamantul Prescolar"




Secvente de instruire

Continutul instruirii


Activitatea educatoareiActivitatea copiilor


Evaluare


1

2

3

4

Pregatirea climatului psihoafectiv necesar desfasurarii activitatii

Educatoarea va aranja materialul pe doua masute asezate in fata copiilor. Va avea pregatit pe perete un tablou cu fond verde-albastru



Intruducerea in activitate


Copiii intra ordonat in sala de grupa si se aseaza in careu deschis


Captarea atentiei

Intra educatoarea care cere dezlegarea urmatoarei ghicitori:

"cand zapada se topeste,

ghiocelul se iveste,

iar paraiele umflate

curg la vale inspumate.

Vreau sa-mi spuneti negresit,

Ce anotimp a sosit?

Copiii dezleaga ghicitoarea si motiveaza raspunsul ales. Se recompenseaza cunostintele

Evaluare orala

Enuntarea obiectivelor

Educatoarea:

Astazi vreau sa-mi aratati

Daca stiti sa recitati.

Poate stiti sa socotiti;

Puteti san e povestiti;

Vrem ca sa ne desenati;

Unii- chiar sa ne cantata.

Bine, toti sa va ganditi

Sa ne spuneti tot ce stiti

Despre mandra primavara

Care a sosit in tara.

Fixarea obiectivelor operationale de catre copii

Evaluare orala

Anuntarea temei

Tema noastra mult iubita,

De toti copiii e-ndragita.

Primavara mult dorita

Fii la noi binevenita!

Repeat titlul jocului didactic


Dirijarea invatarii

Hai alegeti cate-o floare,

Va grupati dupa culoare,

Ascultati si va ganditi

Si raspundeti tot ice stiti.

Noi, concursul sa-l pornim

Toti bine sa ne simtim.

Sa raspundeti toti corect

Sa va prind buline-n piept.

Copiii isi aleg din cosulete ghiocei si branduse si se grupeaza in doua echipe.



Sunt interesati sa inceapa concursul.


Etapele jocului

Proba 1

Echipa 1

Primavara e cuvant,

Primavara-I anotimp,

Primavara-I mandra floare;

Cate luni aceasta are?

Hai, spune-le, fratioare!


Echipa 2

Sus pe bolta cea senina

Cine oare se iveste?

Pe tabloul pregatit

Tu un soare-ai construit.

Copiii raspund in propozitie:

"Primavara are trei luni. Acestea sunt martie, aprilie si mai.





Copiii raspund: "Soarele".

Construiesc un soare din carton galben si betisoare-raze.




Evaluare orala







Evaluare orala

Evaluare practica

Proba 2

Echipa 1

Uita-te atent la soare

Spune cate raze are?

Si ce forma, ce culoare

Are pe cer mandrul soare?

Echipa 2

Care flori de primavara

Infloresc la noi in tara?

10 raze

forma rotunda

culoarea galbena




copiii raspund: ghiocei, branduse, zambile, lalele,etc

Evaluare orala







Evaluare orala

Proba 3

Echipa 1

Cine oare-nmugureste

Cand vremea se incalzeste,

Infrunzeste, infloreste

Si miresme raspandeste?

Cauta si-i aranjeaza

Si pe tablou ii asaza!


Echipa 2

Care oaspeti iar sosesc

Si pe bolta se rotesc

Cautand cuibu-ndragit

Ce-n toamna l-au parasit?

Cautati si aratati

Si-n tablou ii aplicati!

Copiii raspund: "Pomii, copacii".


Copiii aleg si asazaz: teiul, stejarul, marul, prunul etc.





Randunica, barza, cucul, ratele, gastele salbatice, prepelita


Cauta elementele cerute prin sarcina

Evaluahre orala


Evaluare practica






Evaluare orala



Evaluare practica, artistico-plastica

Proba 4

Echipa 1

Cine stie-o poezie

Despre flori, despre campie,

Despre pomi, sau despre soare,

Despre pasari calatoare?


Echipa 2

Cantata cu toti-n cor

Un cantec de primavara

Ca fluturi, pasarele

Iar zboara pe afara!

Recita poezii despre primavara







Canta un cantec despre primavara

Evaluare orala







Evaluare orala

Proba 5

Echipa 1

Primavara, fratioare

Spune, ce silabe are

Si ce sunte auziti

Primavara cand rostiti?


Echipa 2

Spuneti mai multe cuvinte

Care au pe P-nainte

Unul sa-l analizati,

Propozitii formulate.

Despart cuvantul in silabe si in sunete







Aleg un cuvant si formuleaza propozitii din cate cuvinte cere educatoarea


Proba 6

Echipa 1

Numara cati fluturasi

Zboara veseli pe campie

Pune doi mai dragalasi

Unde-ti place tie.


Echipa 2

Daca fluturii-s grupati

O problema formulate:

Spuneti daca vin sau pleaca,

Nu mai avem timp de joaca.

Numara fluturasii asezati pe tablou si mai aseaza doi unde doresc





Compun probleme de adunare si scadere

Evaluare orala






Evaluare orala

Proba 7

Echipa 1

Decupeaza si lipeste

Tot ce se mai potriveste.

Pune ia si aranjeaza

Un tablou frumos creeaza.


Echipa 2

Priviti si analizati

O poveste sa create.

Cu totii sa va ganditi

Frumos san e povestiti.

Decupeaza si pilesc elemente noi pe tablou






Creeaza o poveste avand ca support tabloul creat

Evaluare practica






Evaluare orala

Incheierea activitatii

V-ati gandit v-ati consultat

Si rasounsuri bune-ati dat

Dar timpul s-a terminat.

Cate bile-ati castigat?

Hai sa numaram in cor

Si sa stabilim un scor.

Sa rostim cu voce tare

Echipa castigatoare.

Echipa castigatoare este aplaudata

Evaluare orala