Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA: Mica Ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna?

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: Mica

TEMA ANUALA:Cand,cum si de ce se intampla?

SUBTEMA:Frunze ruginii

TEMA ZILEI:Ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna?

TIPUL ACTIVITATII:-predare

-consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE:activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII:Dezvoltarea capacitatii de cunoasere si intelegere a mediului inconjurator,imbogatirea cunostintelor despre aspectele anotimpului toamna

EXEMPLU DE ACTIVITATI INTEGRATE:



A.D.P.-Ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna?-intalnirea de dimineata

-Bate vantul frunzele-tranzitie

DOMENII EXPERENTIALE

D.L.C. D.O.S.-Unde a zburat randunica?,de Titl Constantinescu-povestea educatoarei

-Graunte pentru randunica-mototolire

A.L.A

ARTA:Coloram frunze de toamna

JOC DE MASA:Frunze de toamna-puzzle

STIINTA:Sorteaza frunzele mici de frunzele mari

OBIECTIVE OPERATIONALE:

D.L.C.:

-sa audieze cu atentie textul ;

-sa retina ideile pincipale,personajele si sa demonstreze ca l-a inteles;

-sa participe la activitatile de grup atat in calitate e auditor,cat si in calitate de vorbitor

D.O.S.:

-sa efectueze operatii de mototolire a hartiei in vederea obtinerii de forme date;

-sa-si aprecieze lucrarea proprie,cat si lucrarile celorlalti copii;

-sa lucreze curat si ordonat;

A.L.A.

ARTA:

-sa coloreze frunzele de toamna folosind culorile corespunzatoare;

-sa-si dezvolte coordonarea oculo-motorie

JOC DE MADA:

-sa imbine corect piesele pentru realizarea imaginii

-sa-si dezvolte gandirea si imaginatia

STIINTA:

-sa diferentieze frunzele mici de frunzele mari;

-sa sorteze corect frunzele dupa criteriul marimii

METODE SIPROCEDEE:

-conversatia,explicatia,expunerea,povestirea,problematizarea

MATERIAL DIDACTIC:

-planse ilustrative,hartie creponata,coli de colorat,culori,puzzle,jetoane cu frunze mari si mici

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-Revista invatamantului prescolar nr.1-2/2010

-Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata ,unde ne vom intalni pe covor,asezati pe pernute.Dupa ce facem prezenta si completam calendarul naturii,le voi spune copiilor ca de dimineata,cand veneam spre gradinita,m-am intalnit cu un copil care mergea de mana cu mama lui si plangea.M-am oprit si l-am intrebat de ce plange,iar el mi-a spus ca e trist pentu ca ii pare rau de pasari,de randunici,pentru ca acum e frig afara si or sa inghete de frig si or sa moara.Eu i-am spus ca nu este asa,ca nu are de ce sa fie trist si i-am explicat ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna.

Ii voi intreba pe copii daca ei stiu ce se intampla cu pasarile acum,toamna? Dupa ce voi afla de la ei ce stiu si ce nu stiu le voi anunta tema zilei:Astazi ,copii,va voi spune o poveste ,,Unde a zburat randunica?",de Titel Constantinescu ca sa aflam ce se intampla cu pasarile Cand vine frigul.

Ii voi invita pe copii sa se aseze pe scaunele in semicerc si dupa ce le voi spune povestea le voi propune sa facem pentu randunica niste graunte ca sa manance inainte sa plece la drumul lung.Le voi explica ce au de facut.Dupa ce vom icheia  activitatea practica,prin tranzitia ,,Bate vantul frunzele",vom trece in centre unde ne vom juca cu frunzele de toamna.La sectorul Arta vom colora frunze de toamna,la Joc de masa vom avea puzzle unde vom intrgi imaginea frunzelor de toamna,iar la Stiinta vom sorta frunzele mici de cele mari.Activitatea se va incheia cu intalnirea intrgii grupe pe covor unde vom impartasi impresii si vom face evaluarea intregii activitati.


DESFASURAREA ACTIVITATII

OBTINEREA PERFORMANTEI

Voi pune copiilor intrebari din poveste si le voi cere sa-mi spuna pe cine intreaba vrabiuta de randunica,in ordinea in care aceasta ii intalneste.




-conversatia

-explicatia

-demonstratia




-analiza raspunsurilor si a lucrarilor copiilor


EVALUAREA

Voi face aprecieri generale si individuale privind activitatea copiilor ,iar vrabiuta care a stat la geam,a trimis copiilor o scrisoare in care le spune ca i-a placut de ei si le multumeste pentru grauntele pe care i le-au facut copiii.

-conversatia

-verbala

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Prin jocul cu text si cant ,,Bate vantul frunzele copiii parasesc sala de grupa.