|
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 11.03.
EDUCATOARE:
GRUPA: mica-mijlocie
TEMA ANUALA DE STUDIU: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
SUBTEMA :"Ghioceii iti spotesc cat imi esti de draga!"
TEMA ACTIVITATII: "Cea mai scumpa de pe lume!" de Nichita Stanescu
TIPUL ACTIVITATII: predare-invatare; formare de priceperi si deprinderi;
DOMENII EXPERIENTIALE: DOS
MIJLOACE DE REALIZARE:memorizare
SCOPUL:
Informativ:- imbogatirea si actualizarea vocabularului copiilor cu
cuvinte noi
Formativ:- dezvoltarea deprinderii de a memora si de a reproduce
voluntar si logic poezia
-formarea expresivitatii limbajului prin recitarea nuantata
Educativ:-educarea sentimentului de dragoste fata de parinti
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive si de limaj:
- sa memoreze logic si constient poezia pe unitati logice
-sa inteleaga mesajul textului si sa il redea prin cuvinte proprii
-sa comunice(prin intrebari si raspunsuri)ceea ce au inteles sau nu
sa recite corect,expresiv,respectand intonatia,ritmul si pauzele
-sa-si insuseasca sensul nuor cuvinte si expresii noi
Psiho-motrice:
-sa pastreze pozitia corecta a corpului pe parcursul intregii activitati
-sa utilizeze corect materialele de lucru de care dispun
Socio-afective:
-sa manifeste iubire, admiratie si recunostinta pentru parinti
-sa interactioneze cu colegii,cooperand in realizarea sarcinilor
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia; explicatia; exercitiul; demonstratia; jocul; problematizarea; expunerea;
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: biletele de hartie pe care este scris numele anumitor animale domestice,bloc de desen,creioane colorate, carton,foarfece,imagini ilustrand chipul mamei,creion.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe; frontala; in perechi;
DURATA: 1 zi
DESFASURAREA ACTIVITATII DE DEZVOLTARE
PERSONALA ( ADP )
NR crt |
ETAPE/ CONTINUT |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
EVALUARE |
1. |
MOMENT ORGANIZATORIC |
In cadrul "Intalnirii de dimineata" vom aseza scaunelele in semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.Fiecare copil isi va saluta colegul din stanga si din dreapta lui,rostindu-i numele si alegandu-si propria forma de salut:"Buna,Ionut!","Neata,Bianca!" Vor face prezenta :cand fiecare copil isi aude numele rostit,va face un pas in fata si va raspunde prezent/prezenta. Copiii reactualizeaza "Calendarul naturii" amintind in ce anotimp suntem, in ce luna, in ce zi a saptamanii si in ce data,marcand si schimbarile meteo, daca este necesar. Noutatea zilei: Le voi cere copiilor sa spuna ce au facut in ziua precedenta dupa ce au plecat de la gradinita. Ii voi intreba daca le place aceasta intoarcere neasteptata a iernii,sau daca,dimpotriva isi doresc sa soseasca la noi primavara.pe rand,voi alege 5-6 copii sa povesteasca si sa raspunda la intrebri. Prin discutii libere(rutine),voi stabili un diaolg placut cu copiii,pe tema respectului si recunostiintei pe acre trebuie sa li le aratam neincetat parintilor nostri. Tranzitie Copiii de ridica de pe sacunele si se indreapta spre centrul clasei,rostind in acelasi timp versurile: Fiecare pui Dupa tranzitie ghioceii vor observa centrele special amenajate pentru ei,fiecare se va aseza la unul din cele doua centre de interes(Arta si Joc de masa). Toate materialele confectionate vor ajuta la completraea si imbunatatirea centrului tematic. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
2. |
CAPTAREA ATENTIEI |
La usa salii de grupa se aude un "cioc-cioc" timid. Merg sa deschid usa,sa vad cine ne viziteaza.Nu era nimeni,insa langa usa lasase o cutiuta frumos ambalata in care erau o scrisore adresata fluturasilor grupei si cate o bombonica pentru fiecare. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
3. |
ANUNTAREA TEMEI |
Copiii vor fi anuntati ca pe parcursul intregii zile vor purta discutii libere despre mama si vor desfasura activitati dedicate ei. Vor invata si o poezie despre si pentru mama. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
4. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
In prima parte a activitatii,copiii asezati in semicerc,vor asculta atenti cum voi recita clar si expresiv,poezia model:" "Fiecare pui
Pe rand,toti copiii vor recita odata cu mine,prima strofa,apoi pe cea de-a doua. Cand voi considera ca si-au insusit versurile,voi numi,cu ajutorul unei crengute a primaverii( pe care am ornat-o cu floricele si frunzulite din hartie creponata colorata)copilul care va recita
prima strofa.Acesta isi va numi colegul care va spune urmatoarea strofa.Se va proceda asa pana cand toti copiii vor spune poezia. Pornind de la mesajul poeziei(pe care copiii il vor reproduce prin propriile cuvinte),vom purta o discutie libera despre ce inseamna sa fii "bun si respectuos cu parintii".Fiecarui fluturas ii voi cere parerea despre semnificatia acestor doua cuvinte:bun si respectuos,despre necesitatea si totodata dorinta de a le multumi mamei si tatalui pentru tot ce au facut si vor face pentru noi. Dupa ce vom asculta cu atentie si interes opiniile tuturor copiilor,ii anunt ca ne vom juca un joc distractiv,intitulat"Cauta-ti mama sau puiul!" Le explic regulile jocului si le anunt sarcina didactica,dupa care voi efectua un joc de proba. Copiii,asezati in centrul salii de grupa,vor primi cate un biletel pe care va fi notat numele unui animal domestic sau salbatic.(vaca,pisica,oaie,cal, caine,urs,tigru,leu,maimuta,caprioara)sau numele puilor acestor animale(vitel,miel,manz,catel, Pisicut,ursulet,tigrut,leut,maimutica,ied).Ii voi imparti in doua grupe:grupa animalutelor domestice si grupa animalutelor salbatice.Fiecare animal va trebui atunci cand aude sunteul specific sa se indrepte spre puiul lui si sa ramana langa el,si invers:cand puiul isi aude numele merge spre mama lui.Dupa ce le-am explicat regulile si anuntat sarcina jocului,voi efectua,impreuna cu un catelus, un joc demonstrativ.Vom trece apoi la efectuarea propriu-zisa a jocului. Mamele,asezate intr-o parte a clasei isi vor cauta puii rataciti in cealalta parte a salii de grupa.Acelai lucru vor face si puisorii.Cei care nu isi vor gasi mama sau puiul potrivit vor primi porunca de a imita sunetele emise de celelalte animale.Cei care au fost atenti si isteti vor fi recompensati cu aplauze. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
5. |
EVALUARE/ FEEDBACK |
Toti copiii vor fi incurajati prin aplauze,iar celor care au efectuat corect toate sarcinile de lucru li se va acroda,ca recompensa o bulinuta colorata |
Aprecieri verbale frontale si individuale. |
DESFASURAREA ACTIVITATILOR LIBER ALESE
( ALA )
NR CRT |
ETAPE/ CONTINUT |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
EVALUARE |
1. |
MOMENT ORGANIZATORIC |
In sala de grupa am pregatit centre de interes : Arta, Joc de masa.Conform discutiilor purtate in cadrul intalnirii de dimineata,copiii vor fi invitati sa se aseze la centrele de interese,dupa preferintele lor. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
2. |
CAPTAREA ATENTIEI |
Tot in cadrul intalnirii de dimineata copiilor le-am vorbit despre mama,despre frumuseteea ei exterioara si interioara,despre iubirea pe care ne-o ofera si de care are si ea nevoie. Iar pentru ca si sala noastra de grupa sa arate frumos si vesela, va trebui ca fiecare copil sa isi aduca propria contributie la amenajrea acesteia. Asadar, trebuie sa fie atenti si sa lucreze foarte frumos si ingrijit. Si va mai trebui sa fie foarte atenti la explicatiile mele pentru a efectua corect sarcinile de lucru. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
3. |
ANUNTAREA TEMEI |
Pentru fiecare centru de interes vom intui materialul, voi oferi explicatii referitoare la activitatea ce urmeaza sa o desfasoare si voi explica tehnicile de lucru. |
|
4. |
DESFASURAREA ACTIVITATII
|
Arta: "Chipul mamei"-desen Copiii se vor aseza la masute,pe scaunele si imi vor asculta atenti explicatiile referitoare la sarcina pe care o vor avea de realizat.Vor primi cate o fisa ilustrand chipul mamei,pe care vor trebui sa o coloreze.Dar mai inainte de asta,vor avea de unit unele puncte cu linie continua.Cand fiecare copil are fisa in fata,ii voi intreba ce observa in imagine.Cu creioanele simple vor uni punctele de pe fisa.Voi trece pe la toti copiii,verificand daca lucreaza corect,dupa care ii voi intreba ce au obtinut prin unirea punctelor.Cu creioanele colorate vor colora chipul mamei,si parul obtinut prin trasarea liniilor continue.Ii voi atentiona ca la sfarsitul activitatii vom realiza un concurs in care vor fi premiate cele mai frumoase si atent realizate lucrari. Dupa ce au terminat,toti copiii vor iesii in fata clasei cu plansa in mana pentru a fi apreciata de colegi.Prin supunere la vot,cele mai corec realizate lucrari vor fi expuse la panoul grupei si premiate cu bulinute.Toti copiii vor fi aplaudati pentru incurajare. Joc de masa:"Rama"-constructie plana Copiii vor trece inapoi pe scaunele,la masute,unde vor primi o alta sarcina didactica:sa construiasca o rama pnetru fotografii.Le voi explica ce au de facut: din bucati de carton colorat,prin alaturare logica,vom obtine o rama de diferite culori,forme si marimi.Voi imparti copiii in doua grupe;fiecare grupa va primi mai multe bucati de carton de culoti si marini diferite. Sarcina va fi aceea de a le sorta pe cele de aceeasi culoare si de a le alatura in scopul obtinerii unei rame. Dupa ce fiecare copil si-a construit proprai rama,va primi plansa cu chipul mamei pe care au desenat-o anterior si o vor incadra in interiorul ramei.Vom obtine astfel un alt cadou frumos pentru mamicile noastre.
|
-observarea comportamentului verbal si nonverbal -evaluare frontala -observarea comportamentului verbal si nonverbal |
5. |
EVALUARE/ FEEDBACK |
Se fac aprecieri verbale referindu-se la fiecare grup in parte si se vor nominaliza copiii care s-au facut remarcati la fiecare centru. Se vor aseza apoi produsele activitatii in sala de grupa pentru completarea centrului tematic. |
Aprecieri verbale |
DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII EXPERIENTIALE
ADE
NR crt |
ETAPE/ CONTINUT |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
EVALUARE |
1. |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Organizez spatiul si climatul educativ intr-un mod optim desfasurarii activitatii propuse. Copiii intra in sala si se aseaza pe scaunele la masute. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
2. |
CAPTAREA ATENTIEI |
"De sunteti vreodata Tristi sau suparati? Cine va saruta ochii-nlacrimati? Ne dam seama EsteMAMA!" |
|
3. |
ANUNTAREA TEMEI |
Copiii sunt anuntati ca astazi vor invata o poezie foarte frumoasa pe care i-o vor spune maei pentru a-i arata cat de mult o iubesc si cat de mult inseamna prezenta ei in viata lor. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal |
4. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
DOS:"Cea mai scumpa de pe lume"-memorizare Voi transforma titlul poeziei intr-o intrebare: "Cine este pentru voi cea mai scumpa fiinta de pe lume?"Voi obtine de la copii aspunsul "mama". De la acest cuvant voi porni in a le spune celor mici ca,fiind luna martie,luna in care mama se bucura de toata atentia si iubirea noastra,vom invata o poezie pentrumama. Spune-mi care
mama-anume Recit eu versurile,respectand regulile de intonatie,dupa care voi solicita toti copiii sa le recite in acelasi timp cu mine.Pe rand,fiecare copil va spune cate o strofa,cu ajutoarul meu,apoi intreaga poezie.Corectez copiii acolo und econstat ca nu respecta regulile de pronuntie corecte.Dupa ce fiecare copil a spus cel putin o data poezia ii anunt ca va urma un concurs.Trebuie sa fie foarte atenti pentru a indeplini sarcina didactica si pentru a primi recompense.Voi imparti copiii pe doua grupe: grupa baieteilor si grupa fetitelor,dupa care le voi explica regulile jocului.Eu voi incepe poezia,voi spune primul vers,dupa care voi numi un copil,cu ajutorul cregutei primaverii,sa spuna uramatorul vrs,respectand ordinea lor in poezie. Baietelul sau fetita va atinge un alt coleg pentru a continua,si tot asa pana cand au fost recitate toate versurile poeziei. Ecchipa care va avea cei mai putini copiii neatenti,va iesi invingatoare. La finalul acestui concurs,continutul poeziei va fi fixat ,iar copiii bucurosi pentru ghiocelul sau vioreaua primite ca recompensa. |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal -observarea comportamentului verbal si nonverbal -observarea comportamentului verbal si nonverbal -observarea comportamentului verbal si nonverbal -evaluare frontala; |
5. |
EVALUARE/ FEEDBACK |
Ofer recompense copiilor care au fost atenti,receptivi si implicati in activitate si celor care au recitat frumos. ac aprecieri verbale frontale si individuale. |
Aprecieri verbale |