Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic clasa: a iii-a limba romana - cuvantul - parte de vorbire

PROIECT DIDACTIC

Data: 12. 01.

Clasa: a III-a

Invatator

Arie curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Subiectul: CUVANTUL - PARTE DE VORBIRE

Tipul lectiei: dobandire de cunostinte

Obiective de referinta



2.5. sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii

studiate

3.6. sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a comunicarii studiate

Obiectiv fundamental: operarea cu notiunea de parte de vorbire; clasificarea cuvintelor dupa ceea ce exprima ele ca parti de vorbire

Obiective operationale:

O1 - sa precizeze ceea ce denumesc / exprima cuvintele din enunturile date;

O2 - sa defineasca cuvantul ca fiind parte de vorbire;

O3 - sa exemplifice cuvinte care denumesc fiinte, lucruri, fenomene, insusiri, actiuni pe baza ilustratiilor date;

O4 - sa sintetizeze cunostintele despre cuvant ca parte de vorbire, realizand un ciorchine, in timp de 5 minute;

O5 - sa selecteze cuvinte dupa ceea ce denumeste fiecare, scriindu-le intr-un tabel, in timp de 7 minute.

Strategii de predare - invatare

Metode si procedee: conversatia, ciorchinele, explicatia, exercitiul, munca independenta;

Mijloace de invatamant: fise de lucru, plicuri, jetoane cu cuvinte

Moduri de organizare a invatarii: frontal, in perechi, individual

Bibliografie

Stanciu, Mihai ( 2003), Didactica postmoderna, Ed. Universitatii Suceava.

"Metodica predarii limbii romane", Ion Berca, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti,  1971;

Secventele lectiei

Ob.

op.

Continut instructiv-educativ

Strategii

Evaluare

Metode

Mijloace

Moduri de organizare

Moment organizatoric


Verificarea temei pentru acasa


Captarea atentiei















Anuntarea temei si a obiectivelor


Dirijarea invatarii

















O1



O2














O3

Crearea unui climat optim pentru buna desfasurare a lectiei. Pregatirea materialelor necesare.


Se verifica tema sub aspect calitativ / cantitativ.




Se va face prin ordonarea cuvintelor in propozitii de catre elevi, grupati in perechi. Un elev va citi o propozitie, altul va citi a doua propozitie.

Elevii vor preciza ca ai lor colegi au comunicat informatii despre pisica.

Propozitiile descoperite (Pisica se joaca pe perna curata. Ea are doi pisoi.) vor fi scrise la tabla si in caiete. Elevii vor lasa randuri libere pentru titlu.

Se vor analiza aceste propozitii (din ce sunt alcatuite, ce denumesc cuvintele pisica, perna, pisoi, ce arata cuvantul curata, ce exprima cuvantul doi, ce cuvant a inlocuit cuvantul ea, ce exprima cuvintele se joaca, are).

Elevii, condusi de invatator, vor remarca faptul ca din vorbirea noastra fac parte cuvintele. Ele sunt parti de vorbire.


Se va anunta tema lectiei si obiectivele propuse.

Se va scrie titlul lectiei pe tabla, respectiv in caiete.



Elevii vor nota pe caiete definitia Cuvintele sunt parti de vorbire.

Elevii vor lucra in perechi. Vor scrie cuvintele care denumesc lucrul, fenomenul si fiintele sugerate de imaginile din manual (baiatul, ploaia, albina, cartea). Vor adauga insusiri potrivite acestor cuvinte. Vor scrie cuvinte care inlocuiesc numele descoperite la primul exercitiu. Vor preciza cuvintele care exprima actiuni ale fiintelor din imagini. Fiecare pereche va prezenta colegilor rezolvarea unui exercitiu, ceilalti urmarind pe caietele lor si intervenind daca sarcina nu a fost rezolvata corect.

Joc - concurs Cine descopera mai repede cuvintele din careu?

Elevul care termina primul si a scris toate numerele corect va primi ca premiu o jucarie.


conversatia



conversatia






conversatia





ciorchinele





explicatia



Conversatia







Exercitiul



Exercitiul



Munca in perechi








Plicuri

Jetoane cu cuvinte









Tabla

caiete














Fise



frontal



Frontal










Frontal









Frontal







Perechi


Capacitatea de concentrare a atentiei







Capacitatea de concentrare a atentiei







Capacitatea de a defini cuvantul ca parte de vorbire









Capacitatea de a lucra in perechi


Capacitatea de a rezolva corect sarcinile exercitiilor



Capacitatea de a scrie corect si rapid


Fixarea cunostintelor

O4


La tabla se va realiza un ciorchine Cuvantul - parte de vorbire, care va fi completat cu ajutorul elevilor.


tabla

Caiete





Frontal 

Capacitatea de a sintetiza cunostintele referitoare la cuvant

Retentia si transferul

O5

Elevii vor avea de grupat cuvintele date intr-un tabel, in timp de sapte minute.

Dupa expirarea timpului, scolarii isi vor corecta exercitiul folosind culoarea verde. Citesc cuvintele din fiecare coloana bifand raspunsul corect, taindu-l pe cel gresit.

Explicatia

Munca independenta

Fise de lucru

frontal

Capacitatea de a clasifica cuvintele conform cerintelor

autoevaluarea

Tema pentru acasa


Vor rezolva exercitiul 5 de la pag. 68 si vor scrie cate trei exemple pentru fiecare boaba a ciorchinelui realizat in clasa.

explicatia

Caiete, manualul

frontal

Capacitatea de concentrare a atentiei

Evaluare finala


Voi face aprecieri generale si individuale cu privire la participarea la lectie.

conversatia


Frontal

individual

Acord calificati-ve, justificandu-le

Fisa de lucru

1. Scrie cuvintele care denumesc lucrul, fiintele si fenomenul sugerate de imagini.

2. Adauga insusiri potrivite acestor cuvinte.

3. Scrie cuvinte care inlocuiesc cuvintele descoperite la exercitiul 1.

4. Precizeaza cuvintele care exprima actiunile fiintelor din imagini.

JOC

Descopera cuvintele din careu.

V

U

L

P

E

C

D

O

I

M

E

R

G

E

O

R

E

A

L

E

A

R

G

A

I

M

I

C

I

S

U

I

E

R

R

O

S

U

Z

E

C

E

TEST

  1. Grupeaza cuvintele urmatoare in tabel:

roscata, zece, vulpe, ea, culege, saptezeci, ele, vorbeste, calda, vrabie, deschide, douazeci si cinci, harnic, ei, fata.


Denumesc fiinte, lucruri, fenomene

Inlocuiesc nume

Arata insusiri

Exprima actiuni

Exprima numere

2. Alcatuieste doua propozitii in care sa folosesti cel putin trei cuvinte descoperite in careul primit.

3. Scrie intr-un cuvant ce exprima seria de exemple:

a) scrie, alearga, canta, socoteste     ___________________

b) alba, rece, frumoasa, darnic                     ___________________

c) treisprezece, opt, saizeci si noua, patruzeci         ___________________

d) copil, stiuca, bunic, caine    ___________________

EVALUARE formativa

TEMA: Cuvantul - parte de vorbire

DATA: 12. 01. 2009

Obiective:

La sfarsitul testului elevul va demonstra ca stie:

O1 - sa selecteze cuvinte dupa ceea ce denumeste fiecare, scriindu-le intr-un tabel, in timp de 7 minute.

O2 - sa alcatuiasca doua propozitii folosind cel putin trei cuvinte descoperite in careul primit.

O3 - sa precizeze categoria din care fac parte exemplele fiecarei serii.

Descriptori de performanta:

Foarte bine

Bine

Suficient

1. grupeaza corect in tabel toate cuvintele

2. alcatuieste corect propozitii folosind 5 - 6 cuvinte identificate in careul dat

3. rezolva corect exercitiul

1. grupeaza corect in tabel cate doua cuvinte pentru fiecare categorie

2. alcatuieste corect propozitii folosind 4 cuvinte identificate in careul dat

3. rezolva corect trei subpuncte

1. grupeaza corect 1 - 2 cuvinte in coloanele 1, 4, 5

2. alcatuieste corect propozitii folosind 3 cuvinte identificate in careul dat

3. rezolva corect doua subpuncte

Rezultate obtinute:

calificativ / itemi

1

2

3

FB

B

S

Pisica se joaca pe perna curata.

Ea                    are doi pisoi.

Pisica se joaca pe perna curata.

Ea                    are doi pisoi.

Pisica se joaca pe perna curata.

Ea                    are doi pisoi.

Pisica se joaca pe perna curata.

Ea                    are doi pisoi.

Pisica se joaca pe perna curata.

Ea                    are doi pisoi.