Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic - clasa: a III-a, matematica, Ordinea efectuarii operatiilor

Proiect didactic

Clasa: a III-a B

Aria curricular: Matematica si stiinte 

Obiectul : Matematica

Subiectul : Ordinea efectuarii operatiilor

Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte

Obiective operationale:

Sa efectueze exercitii de calcul mintal variate;

Sa opereze cu limbajul mathematic specific;

Sa rezolve exercitii dupa ordinea efectuarii acestora;

Sa participle activ la lectie.

Metode si procedee: conversatia ,exercitiul, problematizarea, exercitiul joc, munca independent

Material didactic: planse, fise de lucru


Nr. crt

Etapele lectiei

timp

Continutul stiintific al lectiei

Metode si procedee

Forme de organizare

Material didactic

Obs.

1.

Moment organizatoric

1'

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei;

Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie.

conversatia

frontal

Caiete

Manual


2.

Verificarea cunostintelor anterioare


Se verifica tema pentru acasa frontal, atat cantitativ cat si calitativ( prin citirea rezultatelor de catre elevi)

Antrenamentul mintal pregatitor va cuprinde: calcul mintal - cu sau fara support intuitiv;

Se vor calcula rapid mintal:

Exercitii directe:

4 X 5=

3 X 4 =

6 X 3 =

5 X 0 =

3 X 2 X 5 =

5 X 2 X 9 =

6 X 7 X 0 =

Exercitii de aflare a unui numar necunoscut:

" cat ori 3 egal 15?"

? X 6 =36

? X 7 = 49

7 X ? = 21

? X 8 = 72

Exercitii de operare  cu limbajul mathematic specific inmultirii:

"Cum se numesc numerele care se inmultesc?"(factori)

"Cum se numeste rezultatul inmultirii?"(produs)

" Aflati produsul numerelor 7 si 8!"

"Aflati produsul numerelor 9 si 9!"

"Aflati dublul nr.3."

" Aflati dublul nr. 7"

" La dublul nr. 5 adaugati 3."

" Aflati triplul nr. 5."

" Aflati triplul nr. 8."

" Din triplul nr 9 luati 7."

conversatia

Problematizarea

Problematizarea

Conversatia

Exercitiul

frontal

Frontal


Frontal



3.

Trecerea la lectia noua


Astazi , copii, vom rezolva exercitii de inmultire, adunare si scadere. Vom vedea in ce ordine se rezolva exercitiile daca apar mai multe feluri de operatii.

conversatia

Frontal



4.

Anuntarea temei


Se deschid caietele si se noteaza data si titlul: Ordinea efectuarii operatiilor( eu voi nota pe tabla)

Conversatia

explicatia

Frontal



5.

Dirijarea invatarii


Voi prezenta in fata clasei o plansa, unde vor fi desenate 11 floricele, iar mai jos trei ladite cu cate 3 floricele. Le voi prezenta desenul sub forma unei probleme.

Se vor purta discutii pentru a intelege copiii, ce rezolvam prima data dintr-un exercitiu.

Problema se va rezolva in felul urmator:

11+ 3+3+3=11+ 3X3

=11+ 9

=20

Ce am aflat prima data?( numarul florilor din ladite)

Cum ?( prin adunare repetata sau prin inmultire de 3 ori cate 3)

Trebuie sa retinem ca inmultirea deoarece se obtine dintr-o adunare repetata, spunem ca este o operatie de ordinal al doilea, iar adunarea si scaderea sunt operatii de ordinul intai. Intr-un exercitiu daca apar operatii de ordinul intai si de ordinul al doilea, atunci se rezolva intai operatiile de ordinul al doile( inmultirea) si apoi operatiile de ordinul intai( adunarea si scaderea)

In continuare se rezolva alternative, frontal si independent , exercitii si probleme






6.

Obtinerea performantei


"Ajutati fluturii sa gaseasca

florile! Fiecare elev trebuie sa rezolve individual un exercitiu . Apoi verifica rezultatul obtinut discutand cu colegii din grupa (exercitiul este identic la nivelul unei grupe). Scriu rezultatul pe floarea primita si trimit un reprezentant care sa gaseasca pe plansa fluturasul ce are acelasi numar. Daca exista un fluturas inseamna ca rezultatul este corect si lipeste floarea langa acesta.

Rezolva exercitiile propuse

exercitiul

Pe grupe

Plansa cu fluturasi

Floricele pentru fiecare grupa

Fise de lucru


7.

Asigurarea feed-back-ului


Activitate in perechi

Completarea cu semne +, X, - a exercitiilor date.

Exemplu:

12 _ 4 _ 8 = 44( 12 + 4 X8= 12+ 32= 44)

FACI MAI  MULTE EXERCITII PT. FIECARE BANCA ALTUL

Exercitiul

problematizarea

In perechi

Fise de lucru


8.

INTENSIFICAREA RETENTIEI


Rezolvati exercitiile in ordinea indicata de sageti:

X3 +2-8

+2

3x-7-3

        

Se analizeaza si se discuta impreuna cu elevii