Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic Clasa: a III-a Clasa: a III-a, Partile componente ale plantei

Scoala " Buica Ionescu"

Localitatea Glodeni  Judetul Dambovita


Proiect didactic

Data:

Clasa: a III-a B

Propunator :

Disciplina Stiinte ale naturii

Scopul : Rolul componentelor observabile la plante: radacina, tulpina, frunza, floare, fruct,



samanta

Subiectul: Partile componente ale  plantei

Tipul: redescoperire de cunostinte

Obiective de referinta

1.1 - sa indice asemanari si deosebiri dintre corpuri pe baza unor observatii proprii

1.3-  sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate

2.2 - sa masoare cu instrumente conventionale si neconventionale, comparand rezultatele cu propriile estimari

2.4 - sa aplice observatia ca demers al cunoasterii de tip stiintific

Obiective operationale

  1. sa identifice cel putin trei functii ale partilor plantei
  2. sa ordoneze cel putin trei etape in dezvoltarea unei plante
  3. sa faca observatii eligibile legate de derularea unor experimente

  1. Metode si mijloace de invatamant

- observatia, comparatia, experimentul, conversatia euristica, munca independenta

- excursia didactica

Strategii de lucru

- activitati frontale, grupale, individuale

Resurse : materiale- fise de observatii pentru experiment,  fise evaluare formativa, materiale

naturale, plansa didactica , puzzle

umane:- clasa de elevi

de timp: - 45 min


Scenariu didactic

Momentele lectiei

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Dozare

Moment organizatoric

Reactualizarea ancorelor

Trecerea la noua lectie

Anuntarea lectiei si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

Lectia noua

Invatare, exersare, evaluare continua

Fixarea cunostintelor

Transferul cunostintelor

Evaluarea cunostintelor

Aprecieri asupra desfasurarii activitatii

Verific materialul didactic, dispunerea corespunzatoare a mobilierului pentru activitatile ce urmeaza a se desfasura.

Elevii primesc un puzzle cu plante.

Le explic sarcinile de lucru.

Anunt titlul lectiei

Partile plantei . Notez la tabla.

Impreuna vom descoperi care e rolul fiecarei parti componente. Ne veti impartasi observatiile personale in urma experimentelor derulate si veti continua activitatea in echipe, raportand consemnarile facute.

Deci, observam, discutam siinvatam, reamintindu-ne ceea ce de fapt stiti! Adevarul stiintific!

A

Care este partea plantei cea mai importanta, fara de care planta n-ar exista?

Intuiti plansa didactica.

Cititi observatiile in urma experimentului derulat in timp.

( absobtia apei- experiment 1)

Se completeaza schema pentru radacina, cu functiile acesteia.

B

Ghici:

Nu conduc masina, conduc apa si substantele hranitoare.

Observati ce s-a intamplat cu planta care a fost pusa in apa cu cerneala!( experiment 2 derulat de invatator, ca o surpriza pt elevi) )

Intuiti tulpinile din imagini.

Se completeaza schema pentru  tulpina cu functiile acesteia.

C

Observati imaginea.

Ce se intampla? Ce fac frunzele?

Cititi observatiile facute in urma experimentului 3.

Se completeaza schema pentru frunza cu functiile acesteia.

D

Observati florile din imagini. Care este rolul lor?

Se completeaza schema cu

flori - fructe- seminte- inmultire.

Raportati activitatea desfasurata de grup pe o perioada de 4 saptamani.

Adresez cateva intrebari legate de ceea ce a urmarit experimentul: observatii asupra conditiilor de crestere a unei plante.

Ce fel de plante cresteau in serele de la Gradina Botanica?

Despre ce am invatat in lectia de astazi? Spuneti o idee care v-a retinut atentia, un aspect ce vi s-a parut interesant.

Deschideti manualele la lectia despre Partile plantei .

Ca tema pentru acasa, veti avea de repetat ceea ce ati aflat astazi despre plante si de desenat o planta cu partile ei componente.

Primesc fisa de evaluare.

Explic sarcinile de lucru. Precizez timpul de lucru.

Impreuna verificam rezolvarea fisei.

Apreciez pozitiv participarea clasei si prin calificative participarea unor elevi.

Elevii isi pregatesc si ei materialele necesare.

Elevii colaboreaza in rezolvarea sarcinilor. Asambleaza imaginea unei plante, atasand numele partilor componente.

Noteaza in caiete.

Elevii asculta, isi exprima eventual  acordul.

Raspund: radacina.

Elevii enumera tipurile de radacini observate, dar si pe cele colectate de ei.

Citesc datele inscrise pe fisa de observatii personale.

Completeaza schema pentru radacina.

Raspund: tulpina.

Observa ca tulpina s-a colorat, semn ca apa se duce catre frunze.

Copiii observa, compara.

Completeaza schema pentru tulpina.

Elevii observa rolul frunzei.

Enumera importanta plantelor in viata omului.

Copiii observa florile din imagini, constata ca au forme si culori diferite, ca fructele taiate ascund seminte, prin care se asigura inmultirea plantelor.

Raportorul grupei citeste  din fisa de observatii a experimentului.

( unde, cand si cum s-a facut semanatul, ce au observat pe parcursul experimentului, care este rezultatul masuratorilor)

Copiii precizeaza conditii de dezvoltare.

Elevii comunica idei, aspecte, pareri.

Elevii isi noteza tema, sarcina de lucru.

Elevii lucreaza, apoi citesc rezolvarea corecta.

Elevii fac si ei aprecieri, isi exprima pareri legate de importanta cunostintelor despre plante in viata lor.

3 min

1 min

1 min

25 min

3 min

2 min

8 min

3 min

Numele .Data

Fisa de evaluare

Stiinte ale naturii

1       Ce se potriveste fiecarei parti a plantei? Uneste cu o linie.

sustine frunzele,respira si transpira face fructe si

florile si fructeleseminte

radacina tulpinafrunza

conduce apa siabsoarbe apa si prepara hrana

substantele hranitoaresubstantele hranitoare

2       Puneti in ordine imaginile pentru a obtine dezvoltarea fireasca a unei plante .

( 5 stadii de dezvoltare a unei plante)

3. Observatii in derularea experimentului asupra componentelor observabile la plante. 

Fisa de evaluare

Stiinte ale naturii

Itemi

Calificative

Suficient

Bine

Foarte bine

1

Identifica partial ( trei) functiile partilor plantei

Identifica majoritatea functiilor( patru)

Identifica corect toate functiile (cinci)

2

Ordoneaza cel putin trei etape

Ordoneaza patru etape

Ordoneaza cele sase etape de dezvoltare a plantei

3

Face observatii

incomplete

Face observatii

pertinente

Face observatii pertinente, de detaliu

Partile componente unei plante

( schema lectiei)

RADACINA.

TULPINA..

..

FRUNZELE ..

FLORILE - FRUCTELE - SEMINTELE .

SFAT PENTRU OAMENI 

Plantele

Fisa de observare individuala

Experiment

Rolul radacinii Experiment 1

Constatari

Pune planta in apa.

Citeste si noteaza periodic ( la doua-trei zile) nivelul apei din vas.

Ce constati?

Rolul frunzei Experiment 3

Constatari

Unge o frunza cu vaselina.

Introdu in cate o punguta frunza unsa si o alta frunza.

Leaga pungutele la capat.

Urmareste un timp cele doua frunze.

Ce constati?

Plantele

Fisa de observatii in grup

Experiment

Grupul

Seminte semanate

Data insamantarii

Timp de observatie..

Actiuni ale  grupei

Constatari

Urmariti transformarile semintelor din vase

Notati partile componente ale plantelor din vase

Masurati lungimea si latimea celei mai mari frunze

Lungimea

Latimea