|
PROIECT DIDACTIC
I. Date generale
Obiectul: Biologie, clasa a V-a
Profesor
Data: 16 -
Subiectul lectiei: Angiosperme dicotiledonate-Cartoful si alte plante inrudite/1 ora
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a particularitatilor alcatuirii organelor si functiilor acestor plante in vederea intelegerii relatiei cu mediul de viata, precum si formarea unor notiuni necesare intelegerii adaptarilor dobandite de aceasta planta si a valorii sale economice.
Tipul de lectie: Lectie de elaborare si insusire a cunostintelor, varianta bazata pe invatarea prin descoperire.
Obiective performative:
1. sa descrie alcatuirea plantei, cu particularitatile specifice fiecarui organ;
2. sa indice caracterele specifice ale plantei;
3. sa evidentieze caracterele de asemanare dintre cartof si plantele inrudite, studiate;
4. sa explice importanta plantei in raport cu particularitatile alcatuirii ei;
5. sa redea planta prin desen schematic, evidentiind particularitatile de alcatuire. Metode si procedee: observarea independenta, demonstratia, explicatia, experimentul, conversatia.
Mijloace de invatamant:
1. Pentru activitate frontala: tuberculi cu lastari aerieni, plansa cu alcatuirea plantelor de cartof, patlageaua rosie si vanata, imagini pentru proiectie.
2. Pentru activitate pe grupe: tuberculi, cristalizor, apa, IK, bisturiu, plante inrudite cu cartoful - naturale si conservate, atlas botanic, stativ cu eprubete.
3. Pentru activitate individuala: fisa de lucru, material viu cu planta - cartoful, manualul.
II. Scenariul didactic
Etapele lectiei
1. Moment organizatoric
Se verifica prezenta elevilor in clasa si se pregatesc conditiile pentru buna desfasurare a lectiei.
2. Verificarea cunostintelor
Se verifica cunostintele elevilor din lectiile anterioare ,,Angiosperme dicotiledonate" prin chestionare orala.
3. Pregatirea activitatii de invatare
Se prezinta elevilor un set de imagini cu plante si li se cere sa aleaga dintre ele pe cele care sunt folosite cel mai mult in alimentatie.
4. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor
Se enunta titlul noii lectii care urmeaza a fi studiata precum si ceea ce trebuie sa stie elevii la finalul activitatii despre planta de cartof.
5. Prezentarea continutului nou
Lectia incepe prin distribuirea catre elevi a fiselor de lucru, acestia fiind solicitati sa inscrie in tabelul nr.1 organele identificate de ei pe baza materialului didactic de pe masa de lucru precum si caracterele observate la fiecare organ. Se verifica corectitudinea cunostintelor la nivel frontal. Se cere elevilor, in continuare, sa observe cu ochiul liber si cu lupa tuberculul de cartof si apoi sa-l taie in doua completand tabelul nr.2. Elevii sunt solicitati sa stabileasca ce organ este tuberculul de cartof. Se fac completarile si corectarile necesare, se stabilesc concluziile cu privirea la alcatuirea plantei de cartof, se scriu pe tabla si in caietele elevilor.
In vederea intelegerii importantei pe care o are planta de cartof pentru om, elevii sunt indrumati sa efectueze in grup, un experiment de punere in evidenta a unor substante din tubercul, pe baza unor sarcini cuprinse in fisa de lucru. Dupa evidentierea prezentei amidonului in tubercul, elevii observa si alte plante inrudite cu cartoful si li se cere sa stabileasca caracterele de asemanare pentru a evidentia caracterele generale ale grupei.
In vederea verificarii cunostintelor dobandite, se cere elevilor sa reprezinte printr-un desen schematic planta de cartof si sa indice la locul corespunzator, denumirea fiecarui organ.
6. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului
Pe tot parcursul lectiei, se verifica modul de intelegere si receptare a cunostintelor de catre elevi, revenindu-se asupra notiunilor ori de cate ori se constata neclaritate din partea lor.
7. Evaluarea rezultatelor
In final, se rezolva si exercitiile de la sfarsitul lectiei din manual apoi, se fac aprecieri si notari ale elevilor.
8. Asigurarea tranferului. Se recomanda elevilor invatarea lectiei cu ajutorul manualului.
Fisa de lucru
I. Cerceteaza cu atentie planta de cartof, folosind materialele pe care le ai pe masa, apoi inscrie in tabelul de mai jos caracterele observate:
Organe identificate |
Caractere observate |
Organe vegetative 1.. . . . . . . . . . . . .. 2. .. . . . . . . . . . . . 3. .. . . . . . . . . . . . . Organe de inmultire 1. .. . . . . . . . . . . . . 2. .. . . . . . . . . . . . .. 3. .. . . . . . . . . . . . .. |
|
II. Observa cu ochiul liber si cu lupa tuberculul de cartof. Examinati ochii ce se gasesc in adanciturile tuberculului. Din ce cresc lastarii? La ce dau ei nastere atunci cand sunt pusi in pamant?
IV. Zdrobeste un cartof, spala pasta obtinuta cu apa, trateaza apoi cu solutie de I+IK aceasta substanta. Ce coloratie apare? Ce concluzie se desprinde de aici?
V. Observa plantele inrudite cu cartoful si stabileste caracterele de asemanare:
Planta observata |
Caractere de asemanare |
Importanta |
Cartoful Patlageaua rosie Patlageaua vanata Ardeiul Tutunul Petunia |
|
|
Schema la tabla
Cartoful si plante inrudite
I. Alcatuirea plantei de cartof
Planta anuala, ierboasa
1. radacina - pivotanta si ramificata
2. tulpina - subterana - tubercul
- aeriana
3. frunze - compuse
4. flori - pe tipul 5 - 5 sepale unite, 5 petale unite, cinci stamine cu antere bogate in polen, un pistil cu un ovar umflat si stigmat in forma de gamalie.
5. fruct - baca
II. Inmultirea cartofului
vegetativa - prin tuberculi
Polenizarea: cu ajutorul vantului
IV. Plante inrudite:
patlageaua rosie, patlageaua vanata, ardeiul, petunia, tutunul