Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE DIDACTICA clasa a-X-a, fizica, Consolidarea si sistematizarea cunostintelor si a deprinderilor intelectuale

Scoala: Gr. Sc. "Constantin Brancusi" Iasi

Disciplina: fizica

Nivelul de studii: clasa a-X-a

Unitatea de invatare: Producerea si utilizarea curentului continuu

Tipul lectiei : Consolidarea si sistematizarea cunostintelor si a deprinderilor intelectuale

Profesor



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Scopul lectiei

In plan cognitiv - formarea si dezvoltarea capacitatii de sinteza si sistematizare

In plan afectiv - dezvoltarea capacitatii de organizare si reorganizare

Educativ - formarea capacitatii intelectuale prin asimilarea de cunostinte stiintifice

- dezvoltarea capacitatii de comunicare si lucru in echipa

Competente generale

Recunoasterea si identificarea conceptelor specifice fizicii

Rezolvarea de probleme cu caracter practic si aplicativ

Explicarea fenomenelor fizice intr-un limbaj specific

Competente specifice

1.     Identificarea si definirea marimilor fizice caracteristice curentului electric stationar

2.     Enuntarea legilor circuitelor de c.c

3.     Scrierea relatiilor dintre marimile fizice caracteristice curentului electric stationar

4.     Identificarea si definirea marimilor fizice caracteristice campului magnetic

5.     Scrierea relatiilor dintre marimile fizice caracteristice campului magnetic

6.     Aplicarea unor algoritmi in rezolvarea de probleme.

Strategii didactice

Metode didactice -conversatia euristica, algoritmizare, problematizare, activitate in grup

Organizarea activitatii - pe grupe/frontal

Evaluarea performantelor- oral

Resurse didactice

Timp disponibil : 50 minute

Spatiu : sala de clasa

Materiale si mijloace didactice- fise de activitate, tabla, creta,manual

SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE

Etapele lectiei

Comp

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Mijloace si metode

Evaluare

1.Moment organizatoric

Verifica prezenta si tinuta elevilor.

Se pregatesc pentru lectie

2.Captarea atentiei

Imparte elevii in grupe(4 grupe). Imparte fisele de activitate, prezinta fisele si modul de lucru.

Devin atenti

explicatie

3.Precizarea obiectivelor

Anunta elevii ca la sfarsitul lectiei vor putea sa defineasca mar. caract. cc si cp. mg., sa enunte legile circuitului el si sa le aplice.

Urmaresc cu atentie.

conversatie

4.Organizarea invatarii si obtinerea performantei

1

2

3

4

5

Da indicatii grupelor in rezolvarea sarcinilor. Solicita elevii din grupe sa rezolve la tabla. Corecteaza si completeaza cand este cazul.

Rezolva sarcinile de lucru.

Scriu la tabla

Dau explicatiile cerute

Lucru in echipa

Explicatie

conversatie

problematizare

algoritmizare

oral

5.Asigurarea conexiunii inverse

Comunica elevilor nivelul la care se afla fata de rez.asteptate.

6.Evaluarea performantei

Noteaza elevii care au raspuns. Face aprecieri

Se autoevalueaza

oral

7.Asigurarea retentiei si transferului

Anunta tema pentru acasa.(punctul V din fisa)

Isi noteaza in caiet tema pentru acasa.

Fisa de recapitulare

I. Completeaza tabelul urmator:

Marimea fizica

Formula de definitie

Unitate de masura

Observatii/completari

Intensitatea curentului electric

Tensiune electrica

Rezistenta electrica

Energia electrica

Puterea electrica

Inductia magnetica

Flux magnetic

Forta electrodinamica

II 1. Legea lui Ohm pentru o portiune de circuit.......

Legea lui Ohm pentru un circuit simplu.......

Conditia de scurtcircuit.....;intensitatea curentului de scurtcircuit....

2, Afla rezistenta echivalenta ( R1 = 5 W, R2 = 10 W, R3 = 15 W

III. Pentru circuitul electric din figura se cunosc:

Text Box: R1
Text Box: R3



Text Box: R4

Text Box: E,r









R1 = 6 Ω, R2 = 24 Ω, R3 = 14 Ω, R4 = 56 Ω

r = 1 Ω si E = 66 V.

Calculeaza intensitatile curentilor prin fiecare rezistor.

IV.1.Ce este campul magnetic si de cine este generat? Cum se stabileste sensul liniilor de camp magnetic? 

Forma conductorului parcurs de curent electrica

Inductia magnetica

Rectiliniu

Spira circulara

Solenoid

Reprezinta pentru fiecare caz liniile de camp magnetic, determina sensul lor si reprezinta  vectorul inductie magnetica.

2. Cum se afla orientarea fortei electromagnetice? Exemplifica!

V. 1.Unei spire circulare cu rezistivitatea ρ = 1,673.10-8 Ω.m si aria sectiunii 10 mm2 I se aplica tensiunea U = 12,5 mV. Afla intensitatea curentului prin spira stiind ca inductia magnetica in centrul spirei este 0,52 .10-4 T.

2. Un circuit contine doi rezistori legati in serie.Tensiunea la bornele primului rezistor este 60V, rezistenta celui de-al doilea rezistor e R2=20Ω. Cei doi rezistori consuma impreuna 200W. Care e intensitatea curentului din circuit si ce energie electrica consuma primul rezistor intr-o ora?