Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic GRUPA : mare- " Iepurasii", Educarea limbajului, Primavara, mult iubita

Proiect didactic


DATA : 10 aprilie

GRUPA : mare- " Iepurasii"

GRADINITA: " Dr. Ioan Ratiu"

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate integrata

DENUMIREA ACTIVITATII. Educarea limbajului

Activitate matematica

TIPUL DE ACTIVITATE: verificare consolidare

TEMA: " Primavara, mult iubita

Fii la noi bine venita!"

SCOPUL: 

a    Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primavara



a    Exersarea memoriei , dezvoltarea expresivitatii si a creativitatii in vorbire, dezvoltarea atentiei voluntare

a    Consolidare acunostintelor si deprinderilor referitoare la sunete, silabe, cuvinte si propozitii, imbogatirea vocabularului , dezvoltarea expresivitatii limbajului

a    Stimularea imaginatiei creatoare si compunerea originala a unui spatiu plastic

a    Verificare asi consolidarea unor operatii matematice

a    Verificarea posibilitatilor de a rezolva exercitii si probleme de adunare si scadere cu diferente de unu-doua unitati in limitele 1-10

OBIECTIVE OPERATIONALE.

a    Sa descrie aspecte generale ale primaverii:fenomene specifice, schimbarile survenite in natura, imbracamintea corespunzatoare

a    Sa denumeasca muncile de primavara in gradini, livezi, pe ogoare

a    Sa cante, sa aranjeze in tablou elemente cerute de text, sa lipeasca in tablou elemente caracteristice anotimpului primavara

a    Sa elaboreze creatii colective originale

a    Sa cunoasca modul de alcatuire a cuvintelor si al silabelor

a    Sa participe la activitatile de grup in calitate de vorbitor si de auditor

a    Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei si sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical

a    Sa recite o poezie in concordanta mesajului transmis

a    Sa cante cu placere un cantec de primavara invatat anterior

a    Sa numere corect crescator si descrescator in limitele 1-10

a    Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar

a    Sa precizeze vecinii numerelor

a    Sa vehiculeze corect cunostintele matematice in scopul rezolvarii unor operatii simple de adunare si scadere sau compunerea unor probleme simple

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, expunerea, problematizarea , lucrul cu fisa,

MIJLOACE DIDACTICE: material didactic distributiv, mat. did. demonstrativ, cifre magnetice, mat din natura, hartie glasata, creioane colorate, planse did cu imagini de primavara, foarfece, lipici, CD-uri adecvate temei, CD-player, calculator, flip-chart, ecusoane, litere, jetoane, recompense, fluier

METODE DE EVALUARE. a) continua- observare curenta, verificare orala, apreciere verbala

b) finala - analiza lucrarilor

ELEMENTE DE JOC: ghicitori, surpriza, aplauze

MATERIAL BIBLIOGRAFIC. - Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita

Revista invatamantului prescolar 3-4/2003

Revista invatamantului prescolar 1-2/ 2006

DURATA: 35-40 minute

ECUCATOARE: Ioana Anca Sandru






Eveniment didactic


Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare



1.     Moment organizatoric

a    Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii activitatii

a    Asigurarea conditiilor optime de desfasurare a activitatii:

- aerisirea salii

- pregatirea materialelor

- organizarea mobilierului

- intrarea copiilor ordonat in sala





a    conversatia





a    observarea comportamentului non verbal si a tinutei



2. Captarea atentiei

a    se prezinta surpriza de la Zana Primavara

voi cere copiilor sa dezlege urmat.ghicitoare:

" Cand zapada se topeste

Ghiocelul se iveste

Iar paraiele umflate

Curg la vale inspumate.

Vreau sa-mi spuneti negresit

Ce anotimp a sosit?" ( primavara)




a    conversatia




a    evaluarea verbala




3. Anuntarea temei


a    Se va face reactualizarea cunostintelor printr-o scurta convorbire. Copiii vor raspunde la intrebarile educatoarei:

- Care sunt anotimpurile anului?

- In ce anotimp suntem acum?

- Care sunt semnele primaverii?

- Ce fac pasarile calatoare?"

- Care sunt muncile specifice primaverii in livezi, pe ogoare, in gradini? ( elemente de interdisciplinaritate - cunoasterea mediului)


a    educatoarea anunta numele jocului trimis de Zana Primavara

" Primavara mult dorita

Fii la noi binevenita!"

Copiii repeta numele jocului si il retin.

Li se expun regulile de joc si li se atrage atentia sa se gandeasca bine la acestea






a    conversatia

a    explicatia









a    conversatia

a    explicatia





a    evaluarea raspunsurilor verbale ale copiilor




a    observarea capacitatii de atentie





a    observarea capacitatii de atentie




4. Desfasurarea activitatii


Copiii vor fi impartiti in doua echipe, echipa florilor si echipa fluturilor. Fiecare echipa va avea un lider care va coordona activitatea echipei . Raspunsurile corecte ale copiilor vor fi punctate .  Va castiga echipa care acumuleaza numarul cel mai mare de puncte.

a    Se repet regulile jocului si apoi copiii se aseaza la masute . Pe rand cate un reprezentant din fiecare echipa va avea de dezlegat ghicitoarea si de completat tabloul primaverii.

a    Proba I echipa I  Echipa II

" Primavara e cuvant    Stiu ca primavara-I cant

Primavara-I anotimp Stiu ca e un zambet bland

Primavara-I mandra floareHaide spune-mi fratioare

Cate luni aceasta are?" Numele lunilor care-I?

a    Proba II

1.     Sus pe bolta cea senina 2. Uita-te atent la soare

Cine oare se iveste Spune cate raze are

Face ziua luminoasa Si ce forma, ce culoare

Ne zambeste dimineata" Are pe cer mandrul soare

Proba III

1. Care flori de primavara Cine oare -nmugureste

Infloresc la noi in tara Cand vremea se incalzeste

Pe tablou le deseneaza Si miresme raspandeste

Unde doresti le asaza

Proba IV

1.     si 2. Care oaspeti iar sosesc

Si pe bolta se rotesc

Cautand cuibu-ndragit

Ce-n toamna l-au parasit?

Proba V

1 Cine stie o poezie 2.Cantati cu totii in cor

Despre flori despre campie Un cantec de primavara

Despre pomi sau despre soare Ca fluturi, pasarele

Despre pasari calatoare? Iar zboara pe afara!

- element de interdisciplinaritate - muzica

Proba VI

1.     Spune cate silabe are cuvantul primavara?

2.     Cu ce sunet incepe cuvantul?

1.     Spune alte cuvinte cu sunetul " P"

2.     Formeaza o propozitie cu cuvantul primavara

Primavara fratioare    Spune mai multe cuvinte

Spune ce silabe areCare au un P -nainte

Ce sunet auziti Unul sa-l analizati

Primavara cand rostiti? Propozitii formulati

Proba a VII

Iepurasul de Pasti a adus o surpriza si el si ii roaga pe copii sa se joace matematica cu el.

a    Copiii numara crescator si descrescator in limitele 1-10

a    Recunosc vecinii numerelor

a    Raporteaza corect cantitatea la numar si numarul la cantitate

a    Rezolva pe tablou operatii simple de adunare si scadere cu 1sau 2 unitati

a    Rezolva probleme

a    Scriu operatiile la calculator si pe tabla magnetica




a    Conversatia

a    Explicatia







a    Conversatia





a    conversatia


















a    conversatia






a    explicatia








a    conversatia



a    explicatia


a    exercitiul


a    problematizarea






a    Evaluare formativa



a    Evaluare frontala




a    Evaluare individuala





a    Evaluare orala



a    Evaluare practica












a    Evaluare frontala




a    Evaluare individuala










a    Evaluare individuala






a    Evaluare formativa







5. Incheierea

activitatii



a    Se vor face aprecieri verbale legate de modul in care au raspuns si au participat la activiate

a    Se impart recompense tuturor copiilor



V-ati gandit v-ati consultat

Si raspunsuri bune ati dat

Dar timpul s-a terminat

Hai sa numaram in cor

Si sa stabilim un scor

Sa rostim cu voce tare

Echipa castigatoare





a    Conversatia






a    Conversatia






a    Aprecieri





a    Evaluare orala