Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA: Buburuzelor- nivel I, Cand/ cum si de ce se intampla?, In gradina Primaverii!

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

INSTITUTOR:

GRUPA: Buburuzelor- nivel I

DATA: 26.04.2010

TEMA ANUALA: Cand/ cum si de ce se intampla?

TEMA ACTIVITATII: In gradina Primaverii!

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata de o zi (ADP,ALA,DS+DOS)

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare de cunostinte

SCOPUL: : -Consolidarea si sistematizarea cunostintelor matematice cu privire la numarul si numaratul in limitele 1-4.

-Consolidarea priceperii si deprinderii de a lipi diferite elemente pentru a realiza o lucrare practica.



ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII:

ADP: Intalnirea de dimineata; Salutul; Prezenta; Mesajul zilei: Parfum si culoare!

TRANZITII: Cosul rupt! (joc de atentie)

Inspre baie alergam!

Infloresc gradinile!

Vine ploaia!

Fluturasul meu!

ALA I: Arta -"Modelam flori in gradina Primaverii"

Stiinta -"Ce s-a intamplat cu ghiveciul care nu a avut apa?" (experiment)

Constructii - "Construim gardul gradinii cu flori"

ADE: In gradina Primaverii - DS+DOS

DS- "Ne jucam cu cifra 4!" (exercitiu cu material individual)

DOS- "Flori-surori" (confectie)

ALA II: "Dansul fluturasului printre flori" (euritmie)

SCENARIUL ZILEI

Activitatea incepe cu prezentarea musafirilor care se afla in sala de grupa pentru a evalua calitatea raspunsurilor copiilor si pentru a vedea ceea ce stiu ei.

INTALNIREA DE DIMINEATA

SALUTUL: La semnalul dat, copiii se aduna in cerc cu educatoarea pentru a se saluta: "Buna dimineata flori! Bine ati venit la gradinita!". Fiecare copil are in piept un ecuson cu flori de diferite culori (rosii, albastre, galbene, primit la venirea copiilor la gradinita), pentru ca noi astazi suntem florile din gradina Primaverii.

ACTIVITATEA DE GRUP: "Cate flori sunt astazi la gradinita?" (se face prezenta)

JOC DE ATENTIE: "Cosul rupt!"

Copiii stau pe scaunele; conducatorul jocului (educatoarea) se misca in cerc, trece prin fata copiilor si spune: "Ma duc in gradina sa culeg flori galbene!" Copiii care au medalioane cu flori galbene se ridica de pe scaun si pornesc dupa educatoare care isi continua mersul in cerc. Jocul continua pana se ridica toate florile. Conducatoarul jocului exclama: "S-a rupt cosul!"

La auzul cuvintelor, inclusiv conducatorul jocului se repede sa ocupe un scau. Copilul care a ramas in picioare este omul zilei.

TRANZITII: Inspre baie alergam

Sa ne spalam

Dam cu apa si sapun

Mai curati suntem acum!

RUTINE: Formarea deprinderilor igienico-sanitare. Dupa intoarcearea de la baie copiii se vor aseza la cele trei centre:

1.    Arta: unde vor modela flori;

2.    Stiinta: unde vor observa ce se intampla cu florile daca nu au apa;

3.    Constructii: unde vor construi un gard pentru gradina.

Cand vor auzi versurile: "Iata, a mai trecut din zi

Multe am lucrat copii

Si acum ne pregatim

Sa ne mai miscam putin!

Copiii vor canta "Infloresc gradinile!" apoi se vor regrupa pentru activitatile pe domenii experentiale. Medalioanele ii vor ajuta pe copii sa stie ca se aseaza la masa cate patru cu flori de aceeasi culoare cu masuta.

NOUTATEA ZILEI:

Bate la usa. Apare Primavara (o fetita din alta grupa mai mare) cu un plic si un mesaj:

"Eu sunt Zana Primavara

Ce colind intreaga tara

Astazi am venit la voi

Peste campuri si zavoi.

Din gradina, am inteles

Ca flori multe ati cules!

Cate flori as vrea sa stiu

Erau rosu-purpuriu?!"

Astfel copilul a carei floare de pe medalion este rosie se aseaza la masuta rosie.

La semnalul meu (1 bataie din palme) copiii inchid ochii. Intre timp voi aseza cosuletele cu surprize. La doua batai din palme vor deschide ochii si ii voi invita sa descopere surprizele. Numaram in limitele 1-4 si alcatuim grupe de obiecte.

TRANZITIE: cantam "Vine ploaia!"

Arat modelul de floare copiilor si le explic etapele confectionarii unei "Flori-surori".

Incalzirea musculaturii mainilor se realizeza cu ajutorul cantecului:

"Mana este ca o floare

Si are cinci petale

Inchid pumnul si-l desfac

Nu e greu deloc ce fac

Mana lebada o fac

Care da mereu din cap

Si cand soarele-a iesit

Poezia s-a sfarsit!"

Spor la lucru!

Dupa ce au realizat florile, vom aseza fiecare floare pe bucatica ei de pamant la expozitie.

Copiii-fluturasi se grupeaza unul dupa altul si pornesc spre baie, la intoarcere interpretand cantecul : "Fluturasul meu".

Categoria de activitate: ALA I (activitati liber alese)

Tipul de activitate: exersare si consolidare de deprinderi

Centre de interes deschise:

Arta  -"Modelam flori in gradina Primaverii"

Stiinta -"Ce s-a intamplat cu ghiveciul care nu a avut apa?" (experiment)

Constructii- "Construim gardul gradinii cu flori"

Obiective operationale:

Arta:

O1:Sa utilizeze tehnicile de lucru invatate in modelarea plastilinei;

O2: Sa utilizeze culorile plastilinei fara sa le amestece;

O3: Sa sesiseze modificarile plastilinei in urma prelucrarii.



Stiinta:

O1: Sa recunoasca partile componente ale plantei;

O2: Sa recunoasca recipientul (ghiveci, vaza) in care se afla floarea;

O3: Sa enumere factorii care duc la inflorirea/ofilirea plantei;

O4L Sa comunice idei, impresii pe baza observarii facute.

Constructii:

O1: Sa construiasca un gard pentru gradina folosind culoarea indicata de educatoare;

O2: Sa recunoasca uneltele cu care se construieste gardul (respectiv cuburi de lemn si ciocan).

Metode si procedee: conversatia, explicatia

Materiale didactice folosite: plastilina, doua ghivece (cu flori/ fara flori), cuburi de lemn, trusa cu unelte.

Demers didactic

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTL STINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

-aerisirea salii de grupa

-asezarea scaunelelor in cerc

-asezarea masutelor pe sectoare

-distribuirea materialului didactic pe masute

Captarea atentiei

Se realizeaza printr-un element surpriza: Descoperim in sala de grupa un cos rupt in care gasim doua ghivece, plastilina si doua enciclopedii.

conversatia

Anuntarea temei

Anuntarea temei decurge din continutul cosului: "La sectorul arta vom modela flori din gradina, la sectorul stiinta vom observa cele doua ghivece, iar la sectorul constructii vom construi un gard pentru gradina cu flori a Zanei. Noi trebuie sa fim foarte atenti sa rezolvam corect sarcinile.   

explicatia

Dirijarea invatarii

Ii voi invita astfel pe copii sa isi aleaga sectorul preferat.

Fiecare copil va duce la indeplinire sarcinile primite, respectand indicatiile date.

La sectorul Arta copiii vor modela flori folosindu-se de tehnicile de lucru invatate.

La sectorul Stiinta copiii vor observa ce s-a intamplat cu ghiveciul care nu a avut apa.

La sectorul Constructii copiii vor construi gardul gradinii folosind cuburile si uneltele specifice.

Voi interveni cu expilcatii suplimentare acolo unde este nevoie, sugerand copiilor diverse solutii.

explicatia

exercitiul

proba practica

indeplinirea sarcinilor primite la fiecare sector

Obtinerea performantei

Se vor lua in considerare urmatoarele criterii:

-respectarea tehnicilor de lucru

-creativitatea si originalitatea

-finalizarea lucrarii

analiza produselor activitatii

orala

Evaluarea activitatii

Voi trece pe la fiecare sector si voi observa daca  copiii si-au indeplinit sarcinile.

Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru si de comportare a copiilor pe tot parcursul activitatii.

conversatia

observatia

orala

analiza produselor activitatii




II ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE



Tema zilei: In gradina Primaverii

Categoria de activitate: ADE - ( DS, DOS)- Activitate interdisciplinara

Tema activitatii: ,,Ne jucam cu numarul patru"

" Flori-surori"

Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual, confectie

Tipul activitatii: consolidarea si sistematizarea cunostintelor

Obiective operationale

1.    DS

O1: Sa recunoasca cifra 4;

O2: Sa numere corect in limitele 1-4;

O3: Sa formeze grupe de patru elemente;

O4: Sa identifice corect locul obiectelor in sirul dat, folosind numeralul ordinal;

O5: Sa interactioneze cu colegii, cooperand in realizarea sarcinilor.

2.    DOS

O1: Sa lipeasca hartia creponata de betisorul de lemn, apoi celelalte elementele componente ale unei flori (petalele si frunzele);

O3: Sa fie capabil sa realizeze lucrari practice valorificand deprinderile insusite;

O4: Sa sesiseze modificarea materialelor in urma prelucrarii lor

Sarcini didactice

- sa gaseasca prin sala de grupa multimi cu patru elemente (patru masute, patru scaunele rosii, 4 perdele, etc.);

- sa formeze grupe cu patru elemente (flori) si sa aseze cifra patru in dreptul grupei de elemente formate

- sa confectioneze floarea prin lipirea elementelor componente in ordinea corecta, utilizand tehnicile de lucru invatate.

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia,observatia, munca in echipa si individual, instructaj verbal, aprecierea verbala.

Mijloace de invatamant: obiecte de mobilier din sala de grupa, jetoane cu cifre, siluete de flori, frunze, betisoare, hartie creponata verde, lipici, aracet

Demersdidactic

Etapele activitatii

Cointinut stintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Pregatirea mobilierului (in forma de U) si a materialului didactic necesar desfasurarii activitatii

Captarea atentiei

Se realizeaza prin citirea scrisorii aduse de Zana Primavara.

explicatia

Anuntarea temei

Anuntarea temei decurge din continutul scrisorii:  

"Eu sunt Zana Primavara

Ce colind intreaga tara

Astazi am venit la voi

Peste campuri si zavoi.

Din gradina, am inteles

Ca flori multe ati cules!

Cate flori as vrea sa stiu

Erau rosu-purpuriu?!"

Astazi copii ne vom juca cu cifra si numarul 4 si vom alcatui grupe cu patru elemente apoi vom confectiona "Flori-surori" cu patru petale.

conversatia

explicatia

Dirijarea invatarii

Copiii se aseaza la masute in functie de culoarea florii de pe medalion.Astfel copilul a carei floare de pe medalion este rosie se aseaza la masuta rosie.

La semnalul meu (1 bataie din palme) copiii inchid ochii. Intre timp voi aseza cosuletele cu surprize. La doua batai din palme vor deschide ochii si ii voi invita sa descopere surprizele.



-Copii, ce numar am invatat noi saptamana trecuta?

Fiecare copil are in fata un cosulet in care va gasi cifre de la 1 la 4, siluete de flori, frunze, ghivece, stropitori).

Voi numi pe rand copii sa recunoasca cifrele de la 1 la 4.

La flanelograf eu voi aseza cifele si apoi vom numara pana la 4.

Dupa ce au recunoscut cifrele, vom trece la alcatuirea de grupe de obiecte.

Voi numi un copil sa alcatuiasca o grupa de flori rosii si apoi sa numere.

Cate flori are grupa de obiecte? (patru)

Daca a raspuns corect il vom aplauda.

Voi numi apoi alt copil sa alcatuiasca alta grupa de ghivece si apoi sa le numere.

Cate ghivece sunt in grupa de obiecte? (patru)

Voi proceda la fel si cu celelalte obiecte: stropitori, frunze.

TRANZITIE: cantam  "Vine ploaia!" (intre timp voi aseza lipiciul pe masute)

Explicarea si demonstrarea modelului

Arat modelul de floare copiilor si le explic etapele  confectionarii:

-Ce lipim prima data ? (tulpina)

lipim tulpina in felul urmator: punem aracet pe batul de frigaruie si infasuram hartia creponata pe betisor, apasam sa se lipeasca;

apoi lipim floarea cu patru petale intepand-o in varful tulpinii;

apoi lipim frunza pe tulpina.

Exercitii pentru incalzirea muschilor

Se realizeza cu ajutorul cantecului:

"Mana este ca o floare

Si are cinci petale

Inchid pumnul si-l desfac

Nu e greu deloc ce fac

Mana lebada o fac

Care da mereu din cap

Si cand soarele-a iesit

Poezia s-a sfarsit!"

Spor la lucru!

Dirijez activitatea, trecand pe la fiecare, intervenind cu explicatii suplimentare acolo unde este cazul si voi incuraja pe cei mai putin abili.

explicatia

expunerea

instructajul verbal

demonstratia

conversatia

aprecieri verbale

aprecieri stimulative

observarea comportamentului

Obtinerea performantei

1.     Complicarea exercitiului matematic

Voi ruga copiii sa aseze cifra corespunzatoare numarului de obiecte din grupa.

Daca avem in grupa patru flori rosii, ce numar o sa asezam in dreptul grupei? (numarul 4)

Voi proceda la fel si cu celelate obiecte din cosulet.

Li se atrage atentia asupra modului de lucru pentru obtinerea unor lucrari cat mai ingrijite.

2.     Dupa ce au realizat florile ,vom aseza fiecare floare pe bucatica ei de pamant (o bucata de polistiren pictat maro)sa se usuce la soare.

Cu ce ne-am jucat astazi la activitatea matematica?

Ce am confectionat la activitatea practica?

explicatia

verificarea cunostintelor

Evaluare

Voi face aprecieri generale si individuale privind modul de realizare a sarcinilor.

La lucrarea practica voi denumi doi copii care sa aleaga lucrarile care la plac cel mai mult, motivand de ce.

conversatia

evaluare globala si individuala

Incheiera activitatii

Se fac aprecieri generale asupra modului de desfasurare a activitatii, a lucrarii executate de copii si a corectitudinii rezolvarii sarcinilor primite.

Toti copiii-fluturasi se grupeaza unul dupa altul si pornesc spre baie, la intoarcere interpretand cantecul : "Fluturasul meu".

Instructaj verbal

evaluare globala si individuala