|
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
DATA: 26.11.
GRADINITA: PP nr 33 ,Timisoara
PROFESOR:
PROPUNATOARE:
TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI: Ce ma inconjoara?
SUBTEMA: Anul si ficele lui
DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta si Domeniul estetic si creativ
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TEMA ACTIVITATII: Festivalul toamnei
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte (exercitii cu material individual si pictura).
SCOPUL ACTIVITATII
Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la aspecte legate de anotimpul toamna ca element al mediului inconjurator;
Sistematizarea si verificarea cunostintelor matematice de utilizare a numerelor in limitele 1-8.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIV- INFORMATIONALE
sa priveasca cu atentie imaginile pregatite;
sa enumere fructele si legumele care sunt in anotimpul toamna;
sa denumesca activitatile oamenilor in anotimpul toamna;
sa construiasca "Palatul anotimpurilor";
sa descopere materialul de pe masute (jetoane copaci);
sa realizeze "Amprentele frunzelor" pe coala de hartie;
PSIHO MOTORII
sa manuiasca materialul in mod organizat;
sa se orienteze corect in spatiul de lucru;
sa-si exerseze muschii mici ai mainii prin miscari propuse in actiuni.
AFECTIV - MOTIVATIONALE
sa compuna in mod original spatiul plastic exprimand sentimente estetice;
sa-si exprime starea sufleteasca creata, in activitatile propuse.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia, surpriza, dialogul, observatia, exercitiul
MATERIAL DIDACTIC:imagini din carti si reviste legate de anotimpul toamna, lego, jetoane reprezentand copaci de toamna, frunze, pensule, acuarele, coli A4, panou, pahare cu apa, recompense.
DURATA: o zi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Toma G., Ristoiu M., Anghel M., Nicolae I., Petre D., 2009, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura Delta Cart Educational, Pitesti.
DESFASURAREA ACTIVITATILOR PE DOMENII EXPERIENTIALE
Evenimentul
didactic
Continutul stiintific
Strategia
didactica
Evaluare
MOMENT
ORGANIZATORIC
Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii:
aranjarea masutelor
pregatirea materialelor didactice;
aerisirea salii de grupa;
intrarea copiilor ordonata in sala de grupa.
Copiii vor fi asezati in semicerc pe scaunele.
Observarea comportamentului;
CAPTAREA
ATENTIEI
Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare:
Surpriza
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
DS-Cunoasterea mediului
Vom purta o scurta discutie despre anotimpul toamna, intrebandu-i pe copii:
"-In ce anotimp suntem acum?"
"-Care sunt semnele toamnei?"
"-Care sunt fructele toamnei?Dar legumele?"
Conversatia
Chestionare orala
ANUNTAREA
TEMEI SI A OBIECTIVELOR
Voi anunta copiii ca vom desfasura o activitate interesanta folosind materialele pregatite : jetoane copaci, imagini legate de anotimpul toamna, acuarele, pensule, frunze, coli.
Conversatia
DIRIJAREA
INVATARII
Se organizeaza colectivul de prescolari pe sectoare.
La sectorul "Biblioteca", le voi arata cateva imagini ale toamnei, iar copiii vor trebui sa citeasca acele imagini.
Apoi la alt sector "Constructii", vor primi lego, cu care vor construi "Palatul anotimpurilor".
La sectorul "Joc de rol", 4 copii vor reprezenta cate un anotimp si vor intra in atmosfera jocului dupa care vor face schimb de roluri intre ei.
Explicatia
Observatia
Conversatia
Obtinerea performantei
DS- Exercitii cu material individual: "Numaratul in limitele 1-8".
Copiii vor fi asezati la masute si fiecare va primi cate 8 jetoane reprezentand copaci. Se va folosi o tabla magnetica unde vor fi puse numere de la 1 la 8, iar la fiecare numar dat, copiii vor trebui sa aseze pe masute atatea jetoane cat indica numarul de pe tabla magnetica. Vom folosi toate numerele de la 1 la 8, pentru ca prescolarii sa reprezinte corect numerele.
Observatia
Explicatia
Exercitiul
Demonstratia
Chestionare orala
Asigurarea retentiei si a transferului
DEC- Pictura:
Copiii primesc foi de desen, pensule,
acuarele, pahare cu apa si frunze. Cu ajutorul frunzelor copiii vor realiza amprentele acestora pe foile de desen.
Le voi explica si demonstra modul de lucru la panou.
Fiecare copil va picta frunza cu acuarele si o va aseza pe foaie, apasand pentru imprimarea culorii, apoi va ridica frunza pentru a vedea rezultatul. Va continua in acelasi mod realizand mai multe amprente.
Voi executa impreuna cu copiii cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: "Ploua", "Bate vantul", "Cantam la pian", "Spalam rufe".
Se da semnalul de incepere a lucrului: "Spor la lucru".
In timp ce copiii picteaza, voi trece printre ei pentru a le da explicatii individuale, dupa caz.
Inainte de terminarea lucrarilor, ii anunt sa se apropie de sfarsit.
Explicatia
Conversatia
Exercitiul
Demonstratia
Evaluare
Impreuna cu copiii vom observa ce culori s-au folosit pentru amprentele frunzelor, de ce au folosit acele culori si ce reprezinta acele culori ale frunzelor.
Conversatia
Aprecieri verbale.
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense .
La finalul activitatilor vom desfasura jocuri distractive : '' Deschide-ti urechea bine '' si
'' Alergati la iepuras ''.
In jocul " Deschide-ti urechea bine " copiii se vor aseza pe covor, unul va veni in fata si isi va acoperi fata cu mainile. Apoi un alt copil il va striga pe nume pe cel care are fata acoperita, iar el va trebui sa ghiceasca de cine a fost strigat. In continuarea jocului, cel care a avut rolul de pronunta numele colegului, v-a trece in locul lui, acoperindu-si fata si continuand jocul in acelasi mod.
In cel de-al doilea joc " Alerga-ti la iepuras " copiii vor sta cu spatele la educatoare, in timp ce aceasta va ascunde in sala de grupa un iepuras de plus. Sarcina copiilor va fi aceea de a-l gasi cat mai repede. ( NU SUNTEM SIGURE DACA ASA E JOCUL )
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Recompense