Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate grupa: mijlocie educatie muzicala

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE:

GRADINITA CU PP, NR.5, "CLOPOTEL", BARLAD

GRUPA: mijlocie A

DATA: 22.01.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALA

TEMA ACTIVITATII: a) "SANIUTA"

b) "GHICESTE CANTECUL!"

MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec b) joc

TIPUL ACTIVITATII: a) predareb) repetare

OBIECTIVE CADRU: 

  • Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;
  • Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:



  • Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de acestea;
  • Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;
  • Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;
  • Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l  in mod corect.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul

MATERIAL DIDACTIC: plansa

BIBLIOGRAFIE:

"Muzica - metodica pentru clasa a XI-a - Scoli Normale" Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii"

"Cantece pentru prescolari"

SECVENTELE ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

EVALUARE


MOMENT

ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului didactic





CAPTAREA ATENTIEI


Ghicitoare despre sanie.


conversatia



Individuala


ANUNTAREA TEMEI

Copiii vor fi anuntati ca vor invata cantecul "Saniuta" si vor juca jocul "Ghiceste cantecul".


conversatia




INCALZIREA VOCII













DESFASURAREA ACTIVITATII

Se executa jocuri cu pretext pentru reglarea respiratiei si mobilitatii corzilor vocale:

1-     Mirosim o floare"

2-     "Suflam un fulgusor"

3-     "Umflam balonul"

4-     "Cantam ca trompeta"

5-     "Cantam la vioara"

6-     "Cantam la toba"


Copiii vor fi familiarizati cu continutul cantecului si li se vor explica noile cuvinte si expresii.

Educatoarea anunta titlul cantecului si interpreteaza o data cantecul model.

Se va face ritmizarea textului pentru o mai buna constientizare a acestuia. (educatoarea observa cu atentie dictia copiilor si ii corecteaza daca este cazul)

Se trece la invatarea cantecului pe strofe.  (prima strofa, a doua strofa, se fixeaza prima si a doua strofa, a treia strofa, se fixeaza tot cantecul).




Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul





Explicatia

Demonstratia

Auditia

Conversatia

Exercitiul






Trompeta

Toba























Frontala






Frontala







Individuala


FIXAREA CANTECULUI


Dupa ce s-a invatat tot cantecul si va face consolidarea cu ajutorul procedeului

"alternantei asimetrice.

(Variante:* alternanta intre educatoare- copii,

alternante intre cele 2 echipe


Problemati-zarea




Problemati-zarea




Ecusoanele pentru cele doua echipe


Frontala




Frontala



REALIZAREA JOCULUI "GHICESTE CANTECUL!"

Educatoarea le reaminteste copiilor regulile jocului "Ghiceste cantecul!": ea va interpreta un fragment ritmico-melodic dintr-un cantec stiut de copii si acestia trebuie sa-l denumeasca si sa interpreteze o strofa.

Daca nu recunosc cantecul doar audiind un fragment ritmico-melodic atunci educatoarea ii ajuta intepretand si versurile cantecului. Echipa care recunoaste cantecul, il denumeste si interpreteaza o strofa primeste un punct.





Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul

Problemati-zarea











Individuala



INCHEIEREA ACTIVITATII

In finalul activitatii, Alba ca Zapada permite ca si cel de al doilea plic colorat sa fie deschis. In acest plic se afla recompensele cu care vor fi recompensati copiii. Alba ca Zapada face chiar ea aprecieri asupra modului in care au participat copiii la activitate.





Conversatia





Recompensele





Individuala