|
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA:pregatitoare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
ARIA DE CONTINUT Numere si cifre
TIPUL DE ACTIVITATE Predare-invatare
MIJLOC DE REALIZARE: Exercitii cu material individual
TEMA ACTIVITATII Numarul si cifra 9
SCOPUL LECTIEI -intelegerea numarului 9, ca simbol al multimii care are 9 elemente;
-formarea deprinderii de a numara crescator si descrescator pana la 9;
-dezvoltarea deprinderilor de munca independenta;
-utilizarea limbajului matematic corespunzator ;
-dezvoltarea interesului pentru activitatile matematice.
OBIECTIVE OPERATIONALE
COGNITIVE
O1- sa alcatuiasca multimi de obiecte, jetoane cu un numar dat de elemente, pe baza cunostintelor anterioare si explicatiilor educatoarei. Obiectivul este realizat daca fiecare copil alcatuieste cel putin doua multimi cu un numar dat de elemente.
O2 - sa numere corect, logic, cursiv in concentrul 1-9, pe baza cunostintelor anterioare si cu ajutorul materialelor. Obiectivul este realizat daca fiecare copil numara corect, logic, cursiv in concentrul 1 - 9 .
O3 - sa raporteze cantitatea la numar si cifra sau numarul si cifra la cantitate, pe baza cunostintelor anterioare si explicatiilor primite. Obiectivul este realizat daca fiecare copil realizeaza cel putin doua exercitii de acest fel.
O4 -sa stabileasca locul fiecarui numar in sirul numeric crescator si descrescator in limitele 1-9, pe baza cunostintelor dobandite. Obiectivul este realizat daca fiecare copil stabileste locul fiecarui numar in sirul numeric.
MOTRICE
O5-sa manuiasca materialul didactic conform cerintelor. Obiectivul este realizat daca fiecare copil foloseste materialele didactice corespunzator cerintelor.
AFECTIVE
O6-sa participe cu interes la activitate.
REGULI DE JOC
-grupa se imparte in trei echipe;
-cate un reprezentant de la fiecare echipa va rezolva pe rand sarcinile cerute;
-fiecare raspuns corect este recompensat cu o bulina colorata.
ELEMENTE DE JOC: competitia, aplauzele, recompensa.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: Explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, problematizare, jocul didactic;
MIJLOACE DE INVATAMANT
-tabla magnetica,multimi de piese si cifre cu magnet pentru activitatea frontala;
-cosulete cu jetoane si cifre pentru activitatea individuala, cifrele 1 - 9, creioane;
- plansa demonstrativa cu cifra 9;
-plansa cu diferite imagini;
-fise .
FORME DE ORGANIZARE: frontala,individuala,grupala.
BIBLIOGRAFIE
-Manolescu Marin - "Curriculum pentru invatamantul primar si prescolar. Teorie si practica", Universitatea din Bucuresti, Editura Credis, 2004;
-Rosu Mihail - "Metodica predarii matematicii pentru colegiile universitare de institutori", Universitatea din Bucuresti, Editura Credis, 2004;
-Petrovici Constantin, Neagu Mihaela - ,,Elemente de didactica matematicii in gradinita si invatamantul primar", Editura PIM, Iasi, 2002;
-Lupu Costica, Savulescu Dumitru -"Metodica predarii matematicii", Editura Paralela 45, Pitesti, 1998.
DURATA: 30 de minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Ob. op. |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric |
|
Pentru buna desfasurare a activitatii se va asigura: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului; -pregatirea materialului distributiv si demonstrativ; -intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa, salutul. |
|
|
2. Introducerea in activitate |
|
Se intuieste materialul demonstrativ si individual si se stabileste tipul de activitate. |
Conversatia |
|
3. Captarea atentiei
4.Anuntarea temei |
O6 |
Se va realiza printr-o surpriza. Zana "Primavara"a sosit pe aceste meleaguri si doreste sa-i vada cum lucreaza la activitatea matematica. "Eu sunt zana primaverii Astazi, o raza de soare mi-a soptit Ca la grupa mare Multi musafiri in vizita au venit. Prin povesti am rascolit Si uitati ce am gasit. Insa voi v-ati laudat Ca nu gresiti la numarat. Ia sa vedem cine poate Sa le numere pe toate?"
-Astazi vom desfasura o activitate matematica in care vom alcatui multimi de obiecte, vom recunoaste cifrele, vom invata un nou numar si cifra corespunzatoare, 9, vom recunoaste locul fiecarui numar in sirul numeric. |
Explicatia Activitate frontala
Explicatia |
Frontala si individuala prin aprecieri verbale
|
5. Reactualizarea cunostintelor anterioare |
O1
O5
O1
O3
O5
O2
O3
|
Jocul didactic:"Formeaza multimea!" Precizarea sarcinilor si a regulilor de joc: copiii sunt impartiti in trei grupe. Fiecare grupa a primit cate un cosulet cu jetoane diferite (anexa 1,2,3- mere, ursuleti, oameni de zapada). Dupa fiecare cerinta rezolvata se evalueaza si se acorda cate o bulina, daca raspunsul este corect. Copiii vor forma multimi cu jetoanele din cosulete. Se va cere copiilor sa aseze multimile una langa alta, de la stanga la dreapta. Va raspunde, pe rand, cate un reprezentant de la fiecare echipa. -Cate multimi ati format?(copiii numara multimile, apoi spun ca au format 3 multimi). -Cate elemente are multimea merelor? (8 ). -Dar multimea ursuletilor?(8) -Cate elemente are multimea oamenilor de zapada? (8). Copiii vor ridica, pe rand, jetonul cu cifra corespunzatoare numarului de elemente. -Pana la ce numar ati invatat sa numarati?(8) Se cere copiilor (cate un reprezentant) din fiecare grupa sa numere crescator si descrescator in limitele 1-8. Se vor arata apoi, diferite cifre, iar fiecare grupa va forma multimi cu tot atatea elemente cat arata cifra.(6, 3,8,7,4). Se aplauda grupa sau grupele castigatoare. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul Jocul didactic Activitate pe grupe
Cosulete cu jetoane (imagini si cifre) |
Evaluare frontala pe grupe
Evaluez capacitatea copiilor de a raporta numarul la cantitate si cantitatea la numar
Evaluez capacitatea copiilor de a raporta numarul la cantitate si cantitatea la numar
Evaluez capacitatea elevilor de a numara crescator si descrescator
|
6.Dirijarea invatarii |
O1
O3
O3
O3
|
Se cere unui copil sa aseze la tabla magnetica, o multime de fetite care sa aiba 8 elemente. -Cate elemente are multimea fetitelor ?" ( are 8 fetite) Se construieste o alta multime de baietei echipotenta cu prima. Se adauga la cea de-a doua multime inca un element. Se constata, prin formarea de perechi, ca noua multime are cu un obiect mai mult decat prima multime. -Ce s-a intamplat cu multimea baieteilor daca i s-a mai adaugat un baietel?(are mai multe obiecte decat prima multime ). -Cate elemente are in plus?( unul) Se specifica numarul elementelor si modul de obtinere a multimii noi. Se construiesc si alte multimi echipotente cu a doua multime, formate din alte elemente.(pasarele, iepurasi) Se precizeaza ca multimea care are mai mult cu un obiect decat cea cu 8, este multimea cu 9 obiecte, careia ii corespunde cifra 9. Numarul 9 este mai mare cu o unitate decat numarul 8. Se intuieste cifra 9, precizandu-se ca seamana cu un sase intors . Se cere copiilor sa precizeze ce numar si cifra corespund grupei cu 9 obiecte. |
-Demonstratia Exercitiul Conversatia Explicatia Problematizarea -Activitate frontala -Tabla magnetica Piese si cifre cu magnet Plansa cu cifra 9
Activitate frontala |
Frontala si individuala prin aprecieri verbale
Evaluare frontala si individuala prin aprecieri verbale |
6. Fixarea cunostintelor |
O5
O3
O2
O4 |
Se indica numarul de elemente (9) si elevii construiesc multimi cu numarul dat de elemente. Se cere copiilor: - sa arate pe plansa ( anexa 4) multimi de 6 obiecte, 5 obiecte, 8 obiecte, 7 obiecte , 9 obiecte si sa aseze cifra potrivita;. -sa aseze pe masuta 9 creioane; -sa bata din palme de 9 ori; -sa ridice cifra 9; -sa numere crescator in limitele 1-9 si descrescator in limitele 9-1; -,,Care este vecinul mai mic cu o unitate decat 9?" -,,Care este vecinul mai mare cu o unitate decat 8? Copiii vor fi solicitati sa aseze in ordine cifrele amestecate, in limitele 1-9. Se numara crescator si descrescator. |
-Conversatia Problematizarea Exercitiul -Activitate frontala -Plansa cu diferite imagini Creioane Cifrele 1-9
|
Evaluez capacitatea copiilor de a raporta numarul la cantitate
Evaluez capacitatea elevilor de a numara crescator si descrescator
|
7.Obtinerea performantelor |
O1
O1 O2 O3
O4 |
Copiii vor primi fise pe care le vor rezolva (anexa 5). Sarcinile fisei de lucru: -incercuieste grupurile de obiecte care corespund cifrei 9; -completeaza casetele cu atatea elemente cat iti arata cifrele; -completeaza cifrele care lipsesc. |
-Conversatia Explicatia -Activitate individuala -Exercitiul individual, scris |
Evaluare formativa individuala |
8.Asigurarea retentiei si transferului |
O6
O2 |
Se va prezenta o fisa corect rezolvata si modul corect de rezolvare. -Sa ne amintim poezia despre numerele invatate : ,,Auziti ce s-a intamplat Numerele s-au jucat de-adevarat. -A-ha ! Nu se poate-asa ceva ! Vrei ca sa glumesti Sa ne pacalesti ? -Ba deloc, nu va mirati ! Iata-i vin toti insirati Cei zece frati: 1 - cel dintai, bate tare din calcai S-a pornit la joc Tot pe loc, pe loc. Dupa 1, vine 2, cu ghete noi, Dupa 2, vine 3, cu clopotei, 4 intr-un picior, Uite-l si pe 5, vine in opinci. 6 , gras si mititel, vine si el. 7 , lung si ascutit, l-a insotit. A venit si 8, colacelul bine copt." -Acum vom adauga : ,,9, rotofei, vine dupa ei." Un copil repeta versurile. Se va numara crescator si descrescator de la 1 la 9. |
-Activitate frontala
-Conversatia Explicatia Exercitiul |
Evaluare frontala formativa
Evaluez capacitatea elevilor de a numara crescator si descrescator
|
9. Incheierea activitatii |
|
Se vor face aprecieri asupra modului de lucru si de participare a copiilor la activitate, calitatea raspunsurilor si modul de comportare. Se impart stimulente copiilor . |
Explicatia |
|