|
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 29.03.
GRUPA: pregǎtitoare
EDUCATOARE
ARIA CURRICUARA: Limbǎ si comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: " Propozitii, cuvinte, silabe, sunete"
TIPUL DE ACTIVITATE recapitularea si sistematizarea cunostintelor
FORMA DE REALIZARE: joc exercitiu
SCOPUL ACTIVITATII: verificarea cunostintelor insusite de copii despre
propozitii, cuvinte, silabe, sunete
OBIECTIVE OPERATIONALE:
STATEGII DIDACTICE
a)METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia, jocul,
exercitiul, problematizarea, metoda cubului
b) MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: plansǎ cu imagine de primǎvǎrǎ,
jucǎrii, cub, vazǎ cu flori de primǎvarǎ,
flanelograf, carioca,cosulete cu betisoare, fise,
instrumente de scris, recompense
c) FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 40 minute
MATERIAL BIBLIGRAFIC
1. *** - Programa activitǎtilor instructiv - educative in grǎdinita de
copii, Bucuresti, 2000
1. Dorina Tuduce, - Culegere de jocuri pentru educatia limbajului-
Rodica GorganEd. Marysan, Zalǎu, 1999
Evenimente didactice |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
1.Moment organizatoric 2.Introducerea in activitate 3.Captarea atentiei 4.Anuntarea temei si a obiectivelor 5.Dirijarea invǎtǎrii 6.Obtinerea performantei 7. Evaluare 8. Incheierea activitatii |
Asez scǎunele copiilor in semicerc, iar mesele le asez in spatele lor in formǎ de U. Materialele didactice sunt pregǎtite in fata lor si acoperite cu o panzǎ. Copiii intrǎ in sala de grupǎ cantand o strofǎ din cantecul Primǎvara a sosit si se aseazǎ pe scǎunele. O voi face printr-o ghicitoarea cǎrei dezlegare este - primǎvara Vremea s-a-nǎlzit, Randunelele-au venit, Florile au inflorit Cine oare a venit? ( Primǎvara ) -Ei copii, Zana " Primǎvara" s-a gandit sǎ facǎ o surprizǎ tuturor copiilor cuminti. Mi-a lasat mie cutia cu surpriza, iar la sfarsitul activitǎtii, dacǎ sunteti cuminti o vom deschide sǎ vedem ce este acolo. Astǎzi, noi o sa ne jucǎm mai multe jocuri exercitiu, care toate la un loc poartǎ numele de « Propozitii, cuvinte, silabe, sunete ». In aceste jocuri vom arǎta cum stim noi sǎ alcǎtuim propozitii despre primǎvarǎ, vom numǎra cuvintele din aceste propozitii, pe unele le vom despǎrti in silabe si vom pronunta sunetele auzite la inceputul acestor cuvinte. Varianta I Descopǎr plansa cu o imagine de primǎvarǎ. - Ce vedeti voi in aceastǎ imagine? ( copiii alcǎtuiesc propozitii dupǎ imagine) - Pentru a-mi putea spune ce vedeti in imagine, ce a trebui sǎ alcǎtuiti ?( Propozitii) Cate feluri de propozitii cunoasteti voi ? (Douǎ) -Care sunt acestea? (simple si dezvoltate). Copiii imi vor spune care sunt propozitiile simple si care sunt cele dezvoltate. Le voi cere apoi, sǎ-mi alcǎtuiascǎ dupǎ imagine propozitii simple pe care le vom transforma in dezvoltate si invers. Varianta II Pe mǎsutǎ se aflǎ jucǎrii acoperite. In timp ce copiii inchid ochii, voi lua o jucǎrie in manǎ. La semnal, grupa deschide ochii, priveste jucǎria din mana mea. Copilul care ridicǎ primul mana denumeste jucǎria, desparte cuvantul in silabe si spune care este prima si ultima silabǎ. Varianta III Pe laturile unui zar sunt imagini cu diferite obiecte ( macara, cocos, vapor, caiet, tablǎ rachetǎ). Un copil aruncǎ zarul si denumeste imaginea din partea de sus. Desparte cuvantul in silabe si identificǎ prima silabǎ. Ceilalti copii trebuie sǎ spunǎ 2-3 cuvinte care sǎ inceapǎ cu aceeasi silabǎ. Varianta IV Intr-o vazǎ sunt flori de primǎvarǎ (lalele, narcise, zambile). Copiii denumesc florile, iar un copil numit de mine vine, alege o floare, o denumeste si identificǎ primul sunet, apoi alege litera corespunzǎtoare. Ceilalti copii vor spune cuvinte care incep cu sunetul respectiv: lalea - l - ( lac, lunǎ, lapte, liliac) ; narcisǎ - n - ( nor, nas, nucǎ, Nicu) ; zambilǎ - z- ( zare, zar, zbor, ziuǎ, Zanǎ) Varianta V Invit copiii sǎ ocupe locuri la mese. Un copil spune o propozitie iar grupa de copii trebuie sǎ aleagǎ din cosulet betisoare si sǎ reprezinte pe mǎsutǎ propozitia, cuvintele si silabele. Un alt copil va veni si va scrie propozitia la flanelograf. Ana are lalele.
Pe mǎsute, copiii au cate o fisǎ si un creion. Le voi cere sǎ intoarcǎ fisa. Voi explica sarcinile fisei si-i voi lǎsa sǎ lucreze singuri. -Vǎ urez spor la lucru. Voi face aprecieri generale si individuale si voi deschide surpriza de la zanǎ, oferindu-le copiilor un desert delicios. Copiii sunt bucurosi de recompensa primitǎ si ies organizat din sala de grupǎ pentru a merge la masǎ. |
-conversatia -explicatia -surpriza - cutia cu surpriza -frontal - explicatia - observatia -explicatia - exercitiul -problematizarea -plansǎ - frontal -jocul -explicatia -exercitiul -jucǎrii -inchiderea si deschiderea ochilor -aplauze -frontal -exercitiul -cub -frontal -exercitiul -vazǎ cu flori -jetoane cu litere -frontal - exercutiul -betisoare -flanelograf -instrument de scris -frontal -observatia -explicatia -exercitiul -fisa -individual - recompense |
- evaluez interesul copiilor pentru activitatea propusǎ -evaluez capacitatea de a alcǎtui propozitii simple si dezvoltate si de a le transforma -evaluez capacitatea de a determina prima si ultima silabǎ dintr-un cuvant -evaluez capacitatea de a alcǎtui cuvinte cu silaba datǎ -oralǎ -evaluez capacitatea de a identifica rimul sunet al unui cuvant si de a alege litera corespunzǎtoare acestuia -oralǎ -evaluez capacitatea de reprezentare a propozitiei folosind semnele conventionale invǎtate -oralǎ scrisǎ |