|
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 14.11.
GRUPA mica A
DOMENIUL EXPERENTIAL Activitate practica si elemente de activitate casnica
TEMA "Buchet de tufanele"
FORMA DE REALIZARE lipire
TIPUL DE ACTIVITATE formare de deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica; educarea simtului si gustului estetic; dezvoltarea unor calitati de vointa si caracter; dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatie ; consolidarea deprinderii de a lipi intr-un spatiu dat
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa lipeasca florile decupate in spatiul cerut;
- sa utilizeze corect tehnicile de lipire, materialele si uneltele specifice;
- sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masuta pentru o buna coordonare oculo-motrica
- sa execute individual tema data;
- sa lucreze curat si in liniste.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:
- conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, analiza
Mijloace de invatamant:
- buchet de tufanele, tufanele decupate, lipici, pensule, fise, burete umed, modelul educatoarei
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
MEdC, (2000) Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, V & Integral
Petricica, M., Petre, M.
(1977) Metodica predarii activitatilor manuale in gradinita de copii, E.D.P., Bucuresti
RESURSE TEMPORALE:
15 -20 minute
SCENARIU DIDACTIC
Nr crt
Secventele activitatii
Continutul instructiv - educativ
Strategii didactice
Evaluare
1
Moment organizatoric
Aerisirea salii de grupa. Aranjarea mobilierului sub forma de careu. Distribuirea materialului didactic
2
Captarea atentiei
Se va realiza prin intermediul papusii "Toamna" care ar fi bucuroasa sa aiba mai multe buchetele de tufanici.
- conversatia
- papusa
"Toamna"
3
Comunicarea obiectivelor urmarite
Copiii vor fi informati cu tema activitatii si cu modalitatile de realizare a lucrarii "Buchet de tufanele"
- explicatia
4
Reactualizarea cunostintelor
Se va realiza intuirea materialului si prezentarea modelului educatoarei
Explicatia floridecupa-te,fise, pensule,lipiciburete umed
5
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Se va efectua demonstratia si explicatia modului de lucru si a materialelor folosite pentru fiecare etapa de realizare
- demonstratia
- explicatia
6
Obtinerea performantei
Se executa lucrarea individual, sub indrumarea directa a educatoarei
- exercitiul
respectarea tehnicilor specifice
7
Asigurarea conexiunii inverse
Copiii vor realiza lucrarea intr-un mod corect si estetic
- exercitiul
corectitudinea realizarii
8
Evaluarea performantei
Se vor analiza lucrarile si se vor exprima aprecieri generale de catre educatoare privind modalitatea de redare si finalitatea lucrarii
- analiza
-buchet de tufanele
lucrari estetice
9
Asigurarea retentiei si a transferului
Valorificarea lucrarilor prin expunerea lor pe panoul grupei, reprezentand daruri pentru "Toamna"
- expozitie