Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Matematica, Impartirea, Clasa : a III-a

PROIECT DE LECTIE

Scoala "Constantin Brancusi" Medgidia

Aria curriculara Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Impartirea

Clasa : a III-a D

Data: 10. 12.

Subiectul lectiei : "Tabla impartirii"

Tipul lectiei: mixt

Obiective de referinta:

1.4. sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100;



2.6. sa rezolve si sa compuna probleme de tipul ? ± a = b; sau ? ± a < b, a si b numere mai mici ca 1 000, sau de tipul ? : c = d, unde c ≠ 0, d este multiplu al lui c, in intervalul de numere naturale de la 0 la 100.

Obiective operationale:

O1: sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100;

O2: sa foloseasca simboluri, pentru a compara operatiile date;

O3: sa scrie operatiile potrivite folosind numerele date;

O4: sa rezolve probleme cu 2-3 operatii;

O5: sa completeze tabla impartirii.

OA: Stimularea interesului pentru utilizarea numerelor in viata cotidiana

Strategii didactice:

Metode si procedee: mosul cu palarie, munca independenta, jocul didactic, expunerea, observatia, conversatia, exercitiul, metoda cadranelor, chestionarea

Mijloace de invatamant: videoproiector, CD, scrisoarea bradului, fise, culegere, recompense, palarie

Forma de organizare: individuala, in pereche, pe grupe


Bibliografie: Programa scolara, clasa a III-a, Bucuresti, 2004;

Paraiala, V; Paraiala, D.D; Paraiala, C-G - Matematica, culegere-auxiliar al manualelor. Teste

de evaluare pentru continutul obligatoriu,

Ed. Euristica, Iasi, 2005

Dumitru, Al; Dumitru, V-G - Matematica pentru clasele primare, E.D.P., R.A, Bucuresti, 2003

Etapele lectiei

Ob.

op.

Continuturile invatarii

Strategii didactice

Dur.

Evaluare

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevului

Metode

Mijloace

Forme de organizare

 

1. Moment

organizatoric


Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei. Pregateste materialul didactic.

Se pregatesc pentru inceperea orei.

Vor fi impartiti in 6 grupe: a fulgilor, a saniutelor, a oamenilor de zapada, a stelutelor, a bradutilor si a globuletelor.

activitate frontala

1 min

 

2. Verificarea

temei scrise

Se va verifica tema cantitativ si calitativ.

Exercitiul din culegere va fi corectat prin intermediul unui program educational.

In acest timp, elevii rezolva individual exercitiul din culegerea auxiliar.

(Anexa 1)

munca independenta

culegere

videoproiector

pps

activitate individu-ala

activitate frontala

5 min

aprecieri verbale

exercitiul 25/pag 132

 

3. Reactualizarea cunostintelor


Se va face printr-o activitate frontala, prin intermediul metodei "Mosul cu palarie". (Anexa 2)

Fiecare elev ce va raspunde corect va primi cate un bradut din hartie colorata drept recompensa.

mosul cu palarie

videoproiector

pps

recompense

palarie

activitate frontala

5 min

aprecieri verbale

 

4. Captarea

atentiei

Elevilor li se va atrage atentia asupra "scrisorii bradutului", ce doreste sa-i puna pe elevi la niste incercari matematice. (Anexa 3)

Puzzle-lul va avea pe o parte a bucatii exercitii cu inmultiri si impartiri, iar pe cealalta parte titlul lectiei noi.

(Anexa 4)

Elevii asculta si rezolva pe grupe sarcinile de pe bucatile de puzzle, apoi vin la tabla si refac imaginea puzzle-lui.

expunerea

scrisoarea bradutului

puzzle in forma de brad

activitate frontala

activitate pe grupe

2 min

 

5. Anuntarea

titlului

lectiei si 

a obiectivelor

Se va anunta titlul lectiei si se va scrie pe tabla si pe caiete.

Se vor enunta obiectivele prin intermediul scrisorii bradutului.

Elevii asculta.

activitate frontala

2 min

 

6. Dirijarea

invatarii


O1

O2

O3

Imediat ce a aflat de provocarea bradutului, Donald Duck a sarit in ajutorul elevilor si a adus spre rezolvare mai multe sarcini matematice, prezentate sub forma unui program educational.

In continuare se ofera o fisa ce va fi rezolvata in perechi. Ea va cuprinde 4 sarcini impartite in 4 cadrane.

(Anexa 5)

Elevii rezolva sarcinile individual pe fisa personala si la calculator, frontal.

Elevii rezolva sarcinile in perechi.

observatia

conversatia

exercitiul

metoda cadranelor

videopro-iector

pps

fise

fisa

activitate frontala

activitate in perechi

5 min

7 min

evaluare

orala

evaluare scrisa

 

7.  Feedbackul


O4

Se trece la rezolvarea unei probleme din manual. (Anexa 6)

Elevii rezova problema frontal.

Exercitiul

manual caietul elevului

activitate frontala

12

min

evaluare orala

5/ pag 54

 

8. Asigurarea

retentiei si a

transferului


O5

In final se va realiza un concurs individual, care se va finaliza cu afisarea tablei impartirii.

Tablele vor fi corectate frontal, apoi bradutii vor fi lipiti pe tabla.

Elevii compleaza fiecare cate 1 tabla a impartirii pe cate un bradut.

In timp ce se corecteaza fiecare tabla a impartirii, ceilalti elevi vor avea sarcina de a le completa pe fisa lor individuala.

Jocul didactic

braduti cu tabla impartirii - fisa de evaluare

Activitate individua-la

Activitate frontala si individua-la

5 min

evaluare scrisa

 

9. Incheierea

activitatii

Tema pentru acasa: 3, 4/54 din manual.

Se vor face aprecieri finale individuale si colective. Se va da elevului care a colectat cei mai multi brazi diploma de "Ajutor al bradutului".

Elevii vor fi recompensati. Ei vor realiza autoevaluarea orei, ridicandu-se in picioare sau stand jos, in functie de cat de mult le-a placut lectia.

Chestionarea

recompense

activitate frontala

1 min

aprecieri verbale

autoevaluare


FISA DE EVALUARE - BRADUT

Obiective operationale:

O1: sa efectueze operatii de impartire cu numere naturale mai mici decat 100;

O2: sa completeze tabla impartirii.

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA


FOARTE BINE



BINE

SUFICIENT

I 1 - scrie corect 10-11 rezultate

I 1 - scrie corect 8-9 rezultate

I 1 - scrie corect 6-7 rezultate

I 2 - completeaza corect tabla impartirii

I 2 - completeaza corect ¾ din tabla impartirii

I 2 - completeaza corect ½ din tabla impartirii


ANEXA 1

Ex 25/pag 132 din culegerea-auxiliar


Incercuieste rezultatul corect:

Quad Arrow Callout: 5 Quad Arrow Callout: 4 Quad Arrow Callout: 3


36 : 9 =             

Quad Arrow Callout: 7 Quad Arrow Callout: 6 Quad Arrow Callout: 5


56 : 8 =


Quad Arrow Callout: 7 Quad Arrow Callout: 8 Quad Arrow Callout: 9


72 : 8 =

Quad Arrow Callout: 8 Quad Arrow Callout: 9 Quad Arrow Callout: 10


48 : 6 =             

Quad Arrow Callout: 5 Quad Arrow Callout: 4 Quad Arrow Callout: 3


21 : 7 =


Quad Arrow Callout: 4 Quad Arrow Callout: 5 Quad Arrow Callout: 6


45 : 9 =

Quad Arrow Callout: 4 Quad Arrow Callout: 1 Quad Arrow Callout: 0


0 : 4 =               

Quad Arrow Callout: 7 Quad Arrow Callout: 8 Quad Arrow Callout: 1


8 : 1 =   


Quad Arrow Callout: 5 Quad Arrow Callout: 0 Quad Arrow Callout: 1


0 : 5 =

ANEXA 2

MOSUL CU PALARIE

1.   Numerele care se inmultesc se numesc.

2.   Dublul lui 4 este

3.   Primul numar al impartirii se numeste

4.   Jumatatea lui 4 este

5.   Rezultatul inmultirii se numeste

6.   Produsul numerelor 6 si 7 este

7.   Catul numerelor 10 si 2 este

8.   Suma numerelor 7 si 6 este.

9.   Diferenta numerelor 7 si 6 este.

10.    Rezultatul impartirii se numeste

11.    Triplul lui 9 este.

12. Treimea lui 9 este.

13. La dublul lui 2 adauga 6.

14. Din dublul lui 1 scade jumatatea lui 2.



ANEXA 3


Vertical Scroll: 
Dragi copii,
Am observat ca va descurcati foarte bine la limba si literatura romana si ca sunteti mari iubitori de mediu. Dar, ca niste viitori ecologisti ce sunteti, va trebui sa faceti fata si altor provocari, asa cum ar fi cele de la ora de matematica. Pentru ca stiu ca voua va plac puzzle-urile, iata ca v-am trimis o provocare. Nu numai ca va trebui ca sa rezolvati exercitiile de pe bucatile de puzzle, dar si sa refaceti imaginea. Daca veti reusi, voi fi tare bucuros si o sa va anunt ce veti face in continuare. Sunteti gata de intrecere? Start!
Bravo! Stiam eu ca veti reusi! Ati reusit sa il refaceti chiar pe fratele meu mai mic, Bradulet.
Am sa va destainui in continuare ce veti fi capabili sa faceti pana la sfarsitul orei:
 - sa efectuati operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100;
 - sa folositi simboluri, pentru a compara operatiile date;
 - sa scrieti operatiile potrivite folosind numerele date;
 - sa rezolvati probleme cu 2-3 operatii;
 - sa completati tabla impartirii.
Va doresc mult succes in continuare!





ANEXA 4.1

FATA PUZZLE-LUI



6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare


cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic



6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare


cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic




6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare




cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic



6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare


cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic




6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare


cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic



6

dublul


jumatatea


triplul


de 5 ori mai mare


cu 5 mai mare


treimea


cu 5 mai mic




ANEXA 4.2

VERSOPUZZLE




10. 12.2010

TA B L A


I M P A R T I R I I


ANEXA 5.1

METODA CADRANELOR


GRUPA FULGILOR


Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:



8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de  2 ori mai putine globuri aurii".
















GRUPA SANIUTELOR


ANEXA 5.2 - METODA CADRANELOR


Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:



8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de 2 ori mai putine globuri aurii".















GRUPA OAMENILOR DE ZAPADA

ANEXA 5.3


Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:





8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de 2 ori mai putine globuri aurii".















GRUPA STELUTELOR


ANEXA 5.4 - METODA CADRANELOR


Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:



8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de 2 ori mai putine globuri aurii".
















GRUPA BRADUTILOR

ANEXA 5.5


Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:



8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de 2 ori mai putine globuri aurii".
















GRUPAGLOBULETELOR

ANEXA 5.6



Scrie semnele corespunzatoare (<, >, =) intre

operatiile date:


7 x 8 6 x 9





6 : 2 12 : 4





45 : 9         63 : 9




Scrieti toate operatiile de inmultire si impartire, folosind numerele de pe globurile date:



8  486

Completeaza casetele cu semnele "x" sau " : "


9 : 3 = 3  1




123 = 2 2




404 = 808



Compune o problema care sa cuprinda expresia:

"de 2 ori mai putine globuri aurii".















ANEXA 6


PROBLEMA 5/ PAG 54


Pentru o competitie sportiva, copiii sunt asezati pe 8 randuri. Pe fiecare rand sunt cate 5 copii. Ei trebuie sa formeze cercuri de cate 10 copii.

Cate cercuri se pot forma?



*Scrieti problema sub forma unui singur exercitiu.