|
UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL CU PROGRAM SPORTIV " BANATUL " TIMISOARA
PROIECT DE LECTIE
DATA :
CLASA: a II-a A
ARIA CURRICULARA Limba si comunicare
OBIECTUL : Limba si literatura romana
TIPUL LECTIEI : dobandire de noi cunostinte
SUBIECTUL: "Cioc!Cioc!Cioc!"- Emil Garleanu
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa citeasca corect, fluent, constient si expresiv textul;
sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele si expresiile noi din text;
sa formuleze intrebari si raspunsuri referitoare la textul citit;
sa aplice cunostintele insusite in rezolvarea fisei de lucru;
sa selecteze cu atentie cuvintele solicitate la jocul pe echipe
METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, demonstratia, munca independenta, munca in echipa,
problematizare;
BIBLIOGRAFIE - Craciun, Corneliu, Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar,Editura Emia, Deva, 2003
Serdean, Ioan, Didactica limbii romane in scoala primara, Editura Teora, Bucuresti,1998;
Molan,V.,Penes,M.,Texte literare pentru invatamantul primar, E.D.P.-R.A., Bucuresti, 1994
Garleanu, Emil, Din lumea celor care nu cuvanta, Editura Minerva, Bucuresti, 1980
Nr. Crt. |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace de inv. |
Forme de organizare |
|||||
1. |
Organizarea clasei ( 3 min.) |
Elevii isi pregatesc pe banci manualele, caietele, penarele Se fac cateva exercitii de inviorare
|
conversatia frontala |
fise, caiete, manuale |
frontala |
|
|
2. |
Verificarea temei pentru acasa (2 min.) |
Se verifica cantitativ si calitativ tema pentru acasa .Se corecteaza eventualele greseli.
|
conversatia |
caiete |
frontala |
evaluare orala |
|
3. |
Captarea atentiei (3 min.) |
1. La ce unitate de invatare suntem noi la limba romana? ( In lumea necuvantatoarele) Cine sunt aceste necuvantatoare? Despre ce animale am discutat? ( pinguin, caine, vulpe, barza)
2. Am sa va citesc un fragment dintr-o povestire scrisa de Mihail Sadoveanu iar voi trebuie sa ghiciti despre ce animal este vorba.
"un ghem de blanita de culoarea flacarii, cu coada stufoasa adusa pe spinare spre urechi, c-un capsor minuscul in care licareau ochisorii ca doua boabe de ploaie ori de lacrimi." (Mihail Sadoveanu, Veverita)
3. Ghicitoare: Vine doctoru-n padure Cu fes rosu si secure. |
conversatia problematiza- rea
demonstratia problematizarea |
Citat
Carte de ghicitiri |
frontala |
evaluare formativa frontala |
|
Nr. Crt. |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace de inv. |
Forme de organizare |
|||||
4. |
Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale (2 min.) |
- In ora aceasta, vom studia un text al unui autor cunoscut de voi, Emil Garleanu Textul face face parte din volumul Din lumea celor care nu cuvanta ( le prezint cartea )
- Vom citi textul, vom alege cuvintele si expresiile noi, le vom explica, vom alcatui propozitii, vom discuta despre text, astfel incat la sfarsitul orei, sa puteti rezolva corect exercitiile de pe fise si sa cititi frumos si corect lectura.
- Se noteaza titlul textului si autorul pe tabla iar elevii vor nota in caietele lor
|
conversatia explicatia |
Caiete
Vol. Din lumea celor care nu cuvanta |
frontala
|
|
|
5.
|
Dirijarea invatarii
(30 min.)
|
Discutii pe marginea imagini din manual Asez pe tabla imagini cu cele doua animale Cer copiilor sa spuna ce stiu despre aceste doua animale
Citirea textului in gand
Citirea model
|
observatia conversatia problematiza- rea exercitiul
lectura explicativa
demonstratia
|
planse cu imagini
cartea caietul
|
frontala
independenta |
Evaluare formativa frontala si individuala
|
|
Nr. Crt. |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace de inv. |
Forme de organizare |
|||||
|
|
- explicarea cuvintelor si expresiilor noi roada - fruct scorbura - scobitura in truchiul copacului smerita - supusa panda - paza baga de seama - observa un sfert - o patrime a dat peste - a gasit, a descoperit lasa coada ca soparla - lasa coada rupta si fuge
- se alcatuiesc propozitii si se scriu pe tabla s pe caiete
Citirea textului cu voce tare ( vor fi solicitati cat mai multi elevi)
- discutii pe marginea textului - se formuleaza intrebari si se dau raspunsuri: * Care sunt personajele povestirii? * Cum se numeste pomul cu roada rotunda, tare dar cu miezul dulce? * Ce a gasit veverita intr-o buna zi? * De ce isi aduna veverita provizii "de cu toamna"? * Ce credeti ca voia ciocanitoarea atunci cand s-a intors la veverita " sa se roage de dansa" ?
|
Lectura explicativa
problematizarea
exercitiul
conversatia problematizarea
|
Tabla
Caiet manual |
Frontala
|
Evaluare formativa frontala si individuala |
|
Nr. Crt. |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obs. |
||
Metode si procedee |
Mijloace de inv. |
Forme de organizare |
|||||
6. |
Obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului
|
Fisa de lucru - Fiecare elev va primi cate o fisa pe care o va rezolva independent. - Se verifica activitatea independenta Joc " Copacul cuvintelor" -pe grupe Notati pe frunze: Gr.1- cuvintele care contin grupurile de vocale "oa, ie" Gr.2 - anotimpurile care nu sunt in lectie Gr.3 - cuvintele care contin vocalele "a, i" Gr.4 - vietuitoarele intalnite in lectie Gr.5 - cuvinte care cotin consoana "m" inaintea lui "p" sau "b"
- fiecare grupa isi lipeste frunzele pe copacul desenat pe flipchart se verifica si se apreciaza activitate fiecarei grupe
|
Problematizarea
Joc didactic |
Fise de lucru
Plansa cu un copac
Plicuri cu frunze colorate
lipici |
Independenta
Pe grupe |
Evaluare formativa frontala si individuala |
|
7.. |
Tema pentru acasa |
De raspuns in scris la intrebarile din manual De citit o alta povestire din acelasi volum |
|
|
|
|
|
8. |
Evaluarea finala |
Se fac aprecieri asupra activitatii desfasurate |
|
|
|
|
|