Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE DIDACTICA GRUPA:mare-pregatitoare "A", Activitate matematica, "Cate randunele sunt?"

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA:27.03.

GRUPA:mare-pregatitoare "A"

DENUMIREA ACTIVITATII:Activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: "Cate randunele sunt?"

TIPUL ACTIVITATII:Joc didactic

SCOPUL:-consolidarea numaratului pana la 6;

-raportarea numarului la cantitate;



-asocierea numerelor cu cifrele corespunzatoare;

-intelegerea procesului de formare a scarii numerice;

-dezvoltarea spiritului de observatie si aatentiei

SARCINA DIDACTICA:-numaratul corect in limitele 1-6 si recunoasterea cifrelor corespunzatoare.

-invatarea tehnicii de a folosi corect fisa matematica


ELEMENTE DE JOC:

-asteptarea

-ascunderea

-miscarea (aparitia si disparitia randunelelor)

-manuirea jetoanelor

REGULI DE JOC:

la semnalul educatoarei, copiii trebuie sa priveasca cate randunele sunt pe scara si sa ridice jetonul cu acelasi numar de randunele.In partea a doua a jocului, copiii trebuie sa asocieze numarul de randunele de pe scara cu cifrele corespunzatoare.

In partea a treia a jocului, in lucrul cu fisele matematice, copiii trebuie sa ordoneze in patratele libere, in ordine crescatoare si descrescatoare, elemente diferite (fiecare copil ce doreste) in numar de 6 si sa le asocieze cu cifrele corespunzatoare

MATERIAL

-suportul de lucru al educatoarei cu sase randunele decupate;fiecare copil primeste jetoane cu randunele si jetoane cu cifre de la 1 la 6, fisa matematica (o fisa fara elemente concrete numai cu cifrele in partea de jos).


METODE:



-demonstratia

-exercitiul



DEMERS DIDACTIC


I.ORGANIZAREA ACTIVITATII

Pregatirea salii de grupa, asigurandu-se conditiile bune de lucru.

Materialul va fi impartit in cosulete pe mesutele copiilor.In fata copiilor, pe suportul educatoarei, vor fi asezate cele 6 randunele.

Copiii intra in mod disciplinat si se asaza la locurile lor.Li se controleaza tinuta, se creeaza o atmosfera afectiva si conditiile bune pentru munca intelectuala


II.DESFASURAREA ACTIVITATII:

a)Introducerea directa:

"Stiti ca astazi avem o activitate de matematica (recunoasteti aceasta dupa organizarea activitatii si dupa materialul de pe mesute si de pe panou)".


b)Anuntatea temei:"Jocul matematic pe care o sa-l desfasuram impreuna se numeste "Cate randunele sunt?".


c)Cunoasterea materialului

-se descopera materialul educatoarei si se intuieste.Le adresez copiilor intrebarea:

"-Cate randunele sunt pe suportul meu?".Numesc un copil care va veni aproape sa le numere:o randunica, doua randunele, trei randunele, patru randunele.sase randunele.Vor mai numara, pe materialul educatoarei inca 2-3 copii.



Voi aprecia raspunsurile copiilor si voi indicatii:

"-Descoperiti si farfurioarele voastre si spuneti ce aveti in ele?"Raspunde un copil:

"-In farfurioare avem jetoane cu randunele, jetoane cu cifre si un carton liniat in patratele care are si un rand de cifre (in partea de jos)."

"-Stiti sa imi spuneti cum sunt asezate randunelele pe jetoanele vostre?"

Raspunde un copil:

"-Pe jetoanele nostre randunele sunt asezate astfel:pe primul jeton, o randunica, pe al doile jeton, doua randunele.pe al saselea jeton, sase randunele.Un copil le numara pe fiecare.Ceilalti copii, in gand, urmaresc, pe jetoanele lor, raspunsul copilului si, in felul acesta, isi ordoneaza si jetoanele.

"-Da, copii, a raspuns bine si ati vazut ca toti aveti jetoane la fel.

-Dar pe celelalte jetoane ce aveti?(Pe celelalte jetoane avem cifrele:1, 2, 3, 4, 5, 6)".

Toti copiii, in cor, dar incet, numara cifrele de pe jetoanele lor.Apreciez raspunsurile copiilor si le arat ca si eu am jetoane cu cifrele respective.


d)Explicarea jocului

"-Copii, dupa ce am facut cunostinta cu materialul cu care o sa ne jucam, va rog sa fiti atenti la ceea ce am sa va spun, ca sa intelegeti regulile jocului si sa stiti cum sa le aplicati in joc.

Tot asa, ca si in alte jocuri, la semnalul meu, veti inchide si deschide ochii.In jocul de azi, in timp ce sunteti cu ochii inchisi, eu, pe panoul meu, voi aseza un numar de randunele.La semnal, deschideti ochii, iar eu voi intreba:"cate randunele sunt?".



Voi veti ridica jetonul cu numarul de randunele egal cu numarul de randunele de pe panoul meu.Cu cifrele ne vom juca mai tarziu".

Se face un joc de proba:voi bate din palme, iar copiii inchid ochii, voi lucra la panou si apoi bat din nou din palme.Copiii deschid ochii si ridica jetonul potrivit:o randunica pe panoul meu, o randunica pe toate jetoanele.


e)Executarea jocului:

la semnal copiii inchid ochii (eu asez pe panou doua randunele).Din nou semnal, la care ei deschid ochii.

"-Cate randunele sunt?".Controlez cu privirea daca toti copiii au ridicat jetoanele corect.

Voi numi doi-trei copii sa spuna verbal cate randunele sunt (ceilalti copii numara in gand).Jocul continua pana cand sunt asezate toate cele sase randunele si copiii ridica toate jetoanele cu randunele.Raspunsurile verbale corecte sunt aplaudate.

La inceput randunelele sunt asezate in ordine, apoi pe sarite.Voi verifica daca prescolarii raspund correct in urma schimbarii ordinii de asezare a randunelelor, voi corecta si voi aprecia.

In partea a doua a jocului, le cer copiilor sa asocieze numarul cu randunelele(pe care le voi aseza pe panou) cu cifra corespunzatoare de pe jetonul sau.Voi verifica toate situatiile.

Copiii vor scoate fisa matematica:

-copiii au sarcina sa deseneze in patratelele libere (din dreptul cifrelor de la 1 la 6)atatea elemente cate ii indica cifra.

In incheiere voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care au lucrat.

Se aduna materialul, iar copiii vor iesi ordonat din sala de grupa.