Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

Consiliere si orientare - proiect de lectie - clasa: a ii - a

CONSILIERE SI ORIENTARE

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a II - a

SCOALA CU CLASELE I - VIII ,,Niculae Popinceanu" Mihoveni

TEMA: Invatarea

SUBIECTUL LECTIEI: Programul zilnic al scolarului

TIPUL LECTIEI: mixta



SCOPUL LECTIEI: Intocmirea si respectarea unui program de lucru

al scolarului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 sa comunice clar, in propozitii, pe o tema data;

O2 sa numeasca diferite activitati potrivite fiecarui moment al zilei;

O3 sa enunte reguli ce urmeaza a fi incluse in programul zilnic al

scolarului;

O4 sa discrimineze aspectele corecte si cele incorecte ce se gasesc in activitatea zilnica a scolarului;

O5 sa respecte un program zilnic de munca, igiena si relaxare.


STRATEGII DE PREDARE - INVATARE:

a). Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, DEBATE (dezbaterea PRO si CONTRA), jocul didactic, povestirea, ciorchinele.

b). Mijloace de invatamant: plansa reprezentand un ceas, jetoane, fise, caietele elevilor, carte de versuri.

c). Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, in perechi, pe grupe.

Bibliografie:

Stanciu Mihai - "Didactica postmoderna", Ed. Universitatii Suceava 2003;

Penes Marcela, Molan Vasile - "Educatie civica", caiet pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, Buc., 1996;

Movileanu Lenuta - "Educatie pentru sanatate", clasa a II-a, Ed. Corint, Buc., 2005;

Cretu Elvira - "Indrumator metodic pentru dezvoltarea vorbirii, cunoasterea mediului inconjurator, jocuri si activitati libere", E:D:P: Bucuresti, 1996.

Momentele

lectiei

Obiec

tive

Continutul informational al receptarii

Strategii de predare - invatare

Evaluare

Activitatea institutorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Moduri de organizare

1. Moment

organizatoric

Pregatesc materialele necesare pentru lectie.

Isi pregatesc cele necesare pentru lectie.

conversa

tia

frontal

2. Verificarea cunostintelor anterioare

O1

Se reactualizeaza tema precedenta:"Cum invat?"

- Ce este activitatea?

- Ce forme de activitate cunoasteti? (de invatare, de munca, de joc)

- Cum invatati voi?(oral, prin teme)

Antrenez elevii in realizarea jocului "De-a reporterul", pe tema "Invatatura".

- Iti place sa inveti?

De ce?

-Nu-ti place sa inveti? De ce?

Ce proverbe despre invatatura cunoasteti? Comentati-le!

Raspund la intrebarile adresate.

Doi elevi joaca rolul reporterilor,

ceilalti elevi fiind intervievatii.

conversa

tia

jocul didactic

frontal

verificarea orala

3. Captarea atentiei

O4

O1

O2

O4

O1

O2

Se imparte clasa in doua grupe.

Voi citi o povestire al carei personaj este Ionel.

Formulez anterior cerinta: elevii din prima grupa vor fi aparatorii lui Ionel si vor selecta aspectele pozitive ale comportamentului lui, iar cei din grupa a doua vor gasi argumente contra.

" Este dimineata. Ionel se trezeste .Alearga repede la baie, isi spala fata cu apa rece si se repede in bucatarie. In timp ce isi imbraca uniforma, mananca grabit o felie de paine cu unt. Punandu-si ghiozdanul in spate, ia cateva guri de ceai fierbinte.

La ora 8 este in sala de clasa. E foarte atent la ore si ia note bune.

La ora 12 se termina cursurile si baiatul se indreapta spre casa. Isi pune uniforma pe umeras, isi spala mainile cu apa si sapun, apoi se asaza la masa. Dupa ce ia pranzul, isi face in graba temele deoarece prietenii il asteapta la joaca.

Se intoarce in casa seara, foarte obosit. Se asaza direct la masa si-i cere mamei sale de mancare. Dupa cina se pregateste de culcare, se spala foarte bine si-si imbraca pijamaua. Inainte sa adoarma, se uita la televizor. Vede un film cu stafii, ii e frica si nici nu-si da seama ca s-a facut ora 11.

A stins lumina si s-a culcat. A visat urat si, cand a sunat ceasul la ora 7, si-ar fi dorit mult sa mai doarma".

Dau cuvantul, pe rand, aparatorilor lui Ionel, apoi celor care il condamna pentru anumite comportamente.

E bine sa avem un program sanatos pe care sa-l respectam in fiecare zi?

Asculta povestirea.

Asculta povestirea, notandu-si argumentele pro si contra.

DEBATE (dezbatere pro si contra)

povestirea

exercitiul

povestirea institutoru

lui

pe grupe

frontal

4. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor operationale

Astazi vom incerca sa intocmim un program pe care sa-l urmati  in fiecare zi si sa stabilim reguli care, daca vor fi respectate de catre voi, va vor ajuta sa cresteti voiosi, sanatosi si sa aveti rezultate bune la invatatura.

Notez titlul lectiei.

Receptionea

za mesajul privitor la tema lectiei noi. Noteaza pe caiete titlul lectiei.

explicatia

exercitiul

caietele elevilor

frontal

5. Dirijarea invatarii

Voi citi, pe rand, versuri din care elevii vor desprinde reguli specifice fiecarui moment al zilei.

sCand te scoli de dimineata

Sa aerisesti tu stii.

Fa gimnastica degraba

La fel ca si alti copii.

Spala-ti dintii

Spala-ti fata

Spala-te pana la brau

Caci microbii au sa fuga

Iar tu sanatos vei fi.

sMergi la scoala si

invata

Toti copiii fac la fel. Este important in viata

Sa stii carte, sa-ntelegi

Multe lucruri ne-ntelese

Cand erai mai mititel.

sCand e pranzul, treci la masa

Si in liniste mananca!

Sa cresti mare, sanatos si voinicel!

sJoaca-te in timpul liber!

Mergi, alearga, fa miscare!

Joaca tenis, sari si coarda

Ca sa cresti frumos si mare!

Plimba-te in aer liber

Sa ai pofta de mancare!

Sa mananci ce-ti da mamica

Si asa vei creste mare.

sNu uita nicicand de scoala

Si de lectii, de ghiozdan.

Noaptea nu e sa faci teme

Ci sa dormi, atata doar.

Cer notarea pe caiete a observatiilor: orice elev din clasa a II-a, in intocmirea programului zilnic, trebuie sa tina seama de faptul ca somnul de noapte trebuie sa fie de 12 ore, 4 ore cursuri, 2ore- teme, cu pauza de 10 minute intre ele, 2 ore - toaleta, masa, drumul spre scoala, 4 ore - odihna activa (lectura, joaca, vizionarea unor emisiuni pentru copii)

Reguli desprinse:

Aeriseste camera in fiecare dimineata!

Fa gimnastica de inviorare!

Spala-te pe fata, pe dinti si pana la jumatate in fiecare dimineata!

Fii atent in clasa!

Comporta-te frumos cu colegii!

Fa cinste parintilor!

Spala-te pe maini inainte de masa!

Mananca incet si in liniste!

Odihneste-te dupa - amiaza!

Fa miscare in aer liber!

Sa nu mergi in locuri care iti pun viata in pericol!

Fii bun si intelegator cu prietenii de joaca!

Invatati in liniste!

Nu lasati scrisul temelor pentru seara!

Invata in

tr-o camera bine aerisita!

Pune cartile si caietele in ordine!

Culca-te devreme!

Nu te uita la emisiuni si la filme care te infricoseaza!

Dormi

intr-un pat curat si aerisit!

Noteaza pe caiet observatiile.









explicatia

conversa

tia

explicatia

conversa

tia

explicatia

conversa

tia

carte cu versuri

carte cu versuri

caietele elevilor

frontal

frontal

frontal

individual

frontal

individual

obser

varea

sistematica

aprecierea verbala

autoe

valua

rea

6. Fixarea cunostintelor

O2

O3

a). "Eu spun gresit, spune tu bine!"

Imi fac lectiile noaptea.

Ma uit la televizor in timp ce imi scriu temele.

Ma culc imbracat cu hainele de zi.

Imi pregatesc ghiozdanul dimineata, in graba.

Tin cartile si caietele sub pat.

Daca nu stiu ceva, nu cer nimanui ajutorul.

b). Impart elevilor fise in perechi, pe care ei au de completat" Programul zilnic de activitate".

c). Prezint o plansa pe care e desenat ceasul. Elevii sunt impartiti in 4 grupe. Fiecare grupa are un plic cu jetoane reprezentand imagini cu un copil care desfasoara diverse activitati.

Spun solutiile corecte.

Completeaza fisele.

Reprezen -

tanti ai fiecarei grupe vor lipi imagini in jurul ceasului. Ele trebuie sa corespunda segmentului de timp in care se desfasoara.

jocul didactic

exercitiul

exercitiul

conversa

tia

ciorchinele

jocul didactic

fise

plansa

jetoane

Frontal

in perechi

aprecierea verbala

auto

evalua

rea

proba scrisa

portofoliul

munca inde -

pendenta

autoe

valua

rea

7. Evaluarea finala

O1

O2

O3

Realizez aprecieri generale si individuale referitoare la participarea elevilor la lectie.

explicatia

frontal

Aprecierea verbala

8. Tema pentru acasa

O5

Tema: de respectat regulile stabilite in cadrul acestei lectii si sa dea exemple de activitati de odihna activa.

Noteaza tema.

explicatia

caietele elevilor

frontal

Tema pentru acasa