Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic grupa: mare - educatia pentru stiinta-activitate matematica - ce este si ce nu este la fel

PROIECT DIDACTIC


GRADINITA Nr.203

PROPUNATOR

DATA: 12.XII.

GRUPA: mare

DURATA: 25-30 min

CATEGORIA DE ACTIVITATE:

  • EDUCATIA PENTRU STIINTA-ACTIVITATE MATEMATICA

TEMA: "CE ESTE SI CE NU ESTE LA FEL"



TIPUL: consolidare

MIJLOC DE REALIZARE: joc logico - matematic

SCOPUL:

  • consolidarea reprezentarilor despre formele geometrice ;
  • descrierea piselor trusei cu ajutorul atributelor si a negatiilor;
  • intuirea complementarei unei multimi si determinarea atributelor pieselor cu ajutorul negatiilor

OBIECTIVE OPERATIONALE

v    sa recunoasca formele geometrice: cerc, patrat, dreptunghi, triunghi;

v    sa precizeze ce insusiri are piesa aleasa in comparatie cu celelalte pieseale trusei;

v    sa gaseasca piesa ceruta avand in vedere cerinta data;

v    sa sorteze piesele dupa culoare, sa formeze perechi intre ele dupa marime si grosime.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, manuirea materialului, aplauze, inchiderea ochilor, ghicirea etc.


METODE SI PROCEDEE:

  • exercitiul;
  • explicatia;
  • conversatia;
  • problematizarea;
  • algoritmizarea;
  • jocul;
  • munca in perechi;

MATERIAL DIDACTIC:            

- trusa Logi II;

- fisa individuala;

- clopotel, jucarie, saculet.


BIBLIOGRAFIE: "Activitati matematice " -  Ed. A.SS - 1995, p 149

"Jocuri logice pentru prescolari"- EDP - 1977

NUMELE: ..                      DATA: .

FISA DE EVALUARE

I.1. Deseneaza in continuare, pastrand ordinea data: triunghi, cerc, patrat.







I.2. Coloreaza cu triunghiul, cu patratul, cucercul, cudreptunghiul.


SECVENTE ACTIVITATII

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

CAPTAREA ATENTIEI

-intrarea copiilor in sala ordonat;

-se aseaza in semicerc, pe scaunele ;

-activitatea se desfasoara frontal, pe echipe, perechi si pe grupuri mici;

-prezentarea materialului si aranjarea lui pe o masuta la loc vizibil;

-intuirea materialului de catre educatoare si copii

- conversatia

ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR

-Vom desfasura acest joc pentru ca voi sa va reamintiti ce am invatat noi pana acum la matematica, despre formele geometrice.

-Se fac cateva precizari privind modul de desfasurare a activitatii si de utilizare a materialului didactic.

- explicatia

- conversatia

Copiii privesc cu atentie materialul expus.

PREZENTAREA CONTINUTULUI SI  DIRIJAREA LUI

Se explica regulile jocului.

  • Copilul alege o piesa si o caracterizeaza:

-exemplu:

- Am in mana o piesa rosie, mare, groasa si sub forma de cerc.

  • Se cere copiilor sa precizeze si ce insusiri nu au aceste piese:

-exemplu:

- Piesa nu este albastra, nu este galbena, nu este subtire, nu este mica, si nici triunghi,nici patrat, nici dreptunghi.

  • Raspunsurile incomplete vor fi completate de ceilalti colegi si aplaudate.

-explicatia

-problematizare

-jocul

Copiii manuiesc piesele si le descriu.

Copiii ghicesc piesa cu aceste atribute.

Copiii raspund la intrebari.

OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA CONEXIUNII

Se continua jocul in perechi. Un copil este legat la ochi si cere altui copil o piesa dupa anumite criterii, apoi se repeta jocul de 2-3 ori.

Educatoarea traseza pe jos  trei linii paralele apropiate"drumul" pieselor rosii, galbene, albastre.

Varianta I

Piesele vor fi sortate dupa culoare si asezate in perechi pe acest drum dupa marime (un cec mic-un cerc mare; un patrat gros-un patrat subtire).

Se vor completa apoi, folosindu-se alte variante, alte doua drumuri : drumul pieselor albastre si galbene.

Varianta II

Piesele albastre vor fi puse intr-un saculet. Copiii vor scoate din sac piesele si vor face drumul pieselor albastre.

Varianta III

Copiii dau de la unul la altul o jucarie si cand se aude clopotelul, copilul la care s-a oprit jucaria vine si asaza 2 piese galbene pentru a face drumul pieselor galbene, facandu-se observatii similare.

-munca in perechi

-algoritmizarea

-exercitiul

- algoritmizarea

- exercitiul

Copiii vor respecta indicatiile date

Aranjeaza piesele dupa culoare

Formeaza perechi dupa marime.

Aranjeaza piesele albastre.

Aranjeaza piesele galbene.

ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Lucru pe fise

Itemi:

  • I . Deseneaza in continuare, pastrand ordinea data:triunghi, cerc, patrat.
  • II . Coloreaza cu rosu triunghiul, cu galben patratul, cu albastru cercul, cu verde dreptunghiul.

O grupa de copii construieste cu formele geometrice.

- exercitiul

Se analizeaza toate sarcinile trasate.

EVALUAREA PERFORMANTELOR

  • Se analizeaza modul de lucru.
  • Se solicita copiilor corectarea propriei fise.
  • Se fac aprecieri privind rezultatele individuale si colective.
  • Se evidentiaza mai multi copii care au raspuns si au lucrat bine.

- conversatia

- evaluarea raspunsurilor si a comportamentului

- analizarea fiselor de lucru