Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

Didactic Grupa: mare, Corpul uman

Proiect Didactic


Gradinita: Hintesti

Grupa: mare

Domeniul experiential: Stiinte

Tema: Cine sunt/suntem?

Subtema: Corpul uman

Tipul de activitate: predare-invatare

Obiective operationale:



O1:  Sa spuna componentele corpului uman;

O2:  Sa arate componentele corpului uman;

O3:  Sa spuna rolul anumitor componente ale trupului uman;

O4: Sa numeasca simturile omului;

O5:  Sa realizeze experiente simple pentru a descoperi ce insusiri ale mediulu pot fi cunoscute prin vaz, auz, gust, miros si pipait.

O6:  Sa respecte regulile jocului.


Metode si procedee: conversatia, demonstratia, jocul didactic, explicatia

Materiale didactice: Plansa cu trupul uman (plansa de la anatomie, plansa cu femeie, fetita, barbat, baiat), lamaie, creion, hartie, caiet, minge, floare, parfum, sare, zahar, ciocolata amaruie.

Forme de organizare: frontal;

Locul de desfasurare: sala de grupa;

Durata: 25 minute;

Material bibliografic: 1. Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.C.,2008;

2. Dumitru Gherghina si grupul, Didactica activitatilor instructiv- educative pentru invatamantul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova- 2005;

3. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive de grup - Ghid metodic- Ed. Arves, 2000.




Secventele activitatii

Ob.

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluarea

1. Moment organizatoric


*Asigur conditiile unei bune desfasurari pentru activitatile alese: aranjez scaunelele, pregatesc materialul didactic;




2. Introducerea in activitate


*Voi spune o ghicitoare:

Cinci pitici

Cinci voinici

Cat ii vezi de mititei,

Faci cu ei

Tot ce vrei.

Scrii,

Joci mingea,

Impletesti,

Palate construiesti. (degetele)


Conversatia

* Evaluez capacitatea copiilor de a raspunde corect la ghicitoare.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor


- Copilasi, astazi, vom invata partile corpului uman si ne vom juca "Ghiceste daca poti!".



4. Dirijarea invatarii



O1

O2




O3,4






*Voi scoate un copil in fata grupei pe care vom arata partile componente ale corpului uman.

- Copii, care sunt componentele omului? (R:Cap, trunchi, membre)

Dar ce componente observam ca are capul? (ochi, nas, gura, urechi)

-Copii, ce rol au ochii? Cum avem grija de ochi?

- Dar urechile?

-Gura ce rol are? Cum avem grija de ea?

- Dar nasul?

-Care sunt membrele omului? (mainile, picioarele)

-Ce observam ca au mainile? Dar picioarele? ( degete)

-Cu ce ne ajuta degetele?

- Care sunt simturile unui om? (vaz, auz, miros, pipait, gustat)


*Voi scoate mai multi copii sa arate pe planse partile componente.


Conversatia




Demonstratia

*Evaluez capacitatea copiilor de a raspunde corect la intrebari.

*Evaluez capacitatea copiilor de a spune rolul anumitor componente ale trupului uman.

*Evaluez capacitatea copiilor de a spune cum trebuie pastrata igiena organelor de simt.



*Evaluez capacitatea copiilor de a arata corect pe plansa partile componente ale trupului uman.

5. Feed - back



















O6,5

Copii, acum vom juca "Ghiceste daca poti!"

*Voi imparti grupa in echipe de cate 5 copii, le Explic regulile jocului, vom efectua un joc de proba, iar apoi jocul propriu-zis.

Sarcina didactica: Depistarea obiectelor date cu ajutorul fiecarui simt si numirea fiecarui simt folosit.

Regulile jocului: Va iesi fiecare copil din fiecare echipa pe rand, in fata grupei si i se va da un obiect pe care trebuie sa-l identifice cu ajutorul simturilor. Exemplu: Un copil va iesi si va fi legat la ochi, eu ii voi da o lamaie sa guste, iar el va trebui sa-mi spuna ce simt a utilizat si ce a gustat.

Fiecare raspuns corect primeste o bulina, iar echipa ce a strans cele mai multe buline castiga.

Explic regulile jocului.

Stabilesc si intiparesc copiilor in minte din ce echipa fac parte.

Jocul de proba. Voi incepe de la ceva simplu. II cer unui copil sa numeasca un obiect din clasa si ce simt a utilizat pentru identificarea obiectului

Jocul propriu-zis. Echipele vor iesi alternativ, cate un copil din fiecare echipa.

Complicarea jocului. Pentru a aduna mai multe bulinute, copiii vor trebui sa identifice cate doua obiecte deodata cu ajutorul a doua simturi.

Anuntarea castigatorilor.


Conversatia








Explicatia



Demonstratia



Jocul didactic
























*Evaluez capacitatea copiilor de a respecta regulile jocului.

*Evaluez capacitatea copiilor de a identifica obiectul cu ajutorul simturilor si sa numeasca simtul utlizat.

6. Incheierea activitatii


* Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a participat la desfasurarea activitatii.

Conversatia