Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate "o zi impreuna cu zana primaverii" - nivel ii (grupa mare pregatitoare)

PROIECT DE ACTIVITATE

"O ZI IMPREUNA CU ZANA PRIMAVERII"

NIVEL II (Grupa mare pregatitoare)

TEMA ANUALA "CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?"

TEMA ACTIVITATII: "O ZI IMPREUNA CU ZANA PRIMAVERII "



FORMA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITATII: ACTIVITATE DE CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE DE CUNOSTINTE, PRICEPERI SI DEPRINDERI.

DURATA: 90 minute

A.D.E. (D.S. + D.O.S.)

-ACTIVITATE MATEMATICA

-ACTIVITATE PRACTICA

MIJLOC DE REALIZARE: - JOC DIDACTIC

CONFECTIE


FORMA DE REALIZARE - Frontala

- Pe grupuri.


SCOP: - Consolidarea numaratului in limitele 1 -10, a capacitatii de utilizare a numerelor in rezolvarea unor situatii problematice, folosind limbajul matematic corespunzator;

- Dezvoltarea gandirii logice si a operatiilor acesteia: analiza, sinteza si comparatia.

- Consolidarea  deprinderilor practice insusite pana acum: decupare,lipire;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa rezolve corect operatii de adunare si de scadere in limita 1-10, cu diferente de 1-2 unitati. Obiectivul se considera realizat daca 90% din copii vor efectua corect operatii de adunare si scadere.

- Sa recunoasca si sa utilizeze corect semnele matematice: "+", "-", "=". Obiectivul se considera realizat daca toti copiii vor utiliza corect semnele matematice.

- Sa creeze probleme continand operatii de adunare si de scadere, respectand formula: enunt, intrebare, raspuns. Obiectivul se considera realizat daca 90% din copii creaza probleme conform cerintelor date.

- Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior: decupare, imbinare, lipire. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii vor decupa, imbina, lipi.

- Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei date. Obiectivul se considera realizat daca toti copiii vor respecta ordinea etapelor in realizarea lucrarii propuse.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, trierea asertiunilor, problematizarea, exercitiul, ghicitoarea, turul galeriei

MATERIAL DIDACTIC - DEMONSTRATIV: "Zana Primavara" - papusa costumata, floarea magica, doua panouri cu buzunare in care vor fi afisate scara numerica in ordine crescatoare si descrescatoare, jetoane cu semnele matematice "+","-","=", 4 planse cu probleme ilustrate (randunele, fluturi, iepurasi, ratuste), panou cu buzunare, cifre de la 1 la 10, semne matematice, tabla cu magneti, gargarite, fluturi, randunele, decor cu castelul Zanei Primaverii si gradina acesteia, tamburina.

- DISTRIBUTIV: Set de 10 jetoane, fluturi, iepurasi, ratuste, set de cifre 1-10, set de semne matematice "+","-","=", tablite magnetice, cifre si semne cu magneti, palete cu cifre de la 1 la 10, fise de lucru individual, carioca, foarfeci, lipici, hartie glasata, carton, sablon pentru gargarite, fise cu contur pentru fluturi si flori, coronite.

SARCINA DIDACTICA

- Sa citeasca scara numerica in ordine crescatoare si descrescatoare;

- Sa sesizeze si sa corecteze anumite omisiuni si inversiuni in scara numerica;

- Sa cunoasca si sa clasifice prin ''adevarat''sau ''fals''enunturile despre vecinii numerelor

- Sa recunoasca semnele matematice ''+'',''-''

- Sa citeasca continutul imaginii din tablou formuland enuntul problemei,- Sa creeze probleme orale, dupa modelul: un copil va spune enuntul si intrbarea, ceilalti raspund

prin ridicarea paletei cu cifra corespunzatoare. Sa rezolve sarcina din fisa de lucru individual.

REGULILE JOCULUI:  - Citirea scarii numerice in ordine crescatoare si descrescatoare,sesizarea omisiunilor si a inversiunilor dupa inchiderea si deschiderea ochilor;gasirea vecinilor mai mari si mai mici si afirmarea"Adevarat''sau"Fals"in urma enuntului emis. ---- ---Citirea imaginii unui tablou si formularea unei probleme de adunare sau scadere, asa cum rezulta din enunt. Asezarea pe mese a jetoanelor, conform problemei si gasirea rezultatului corect afisat cu cifra corespunzatoare. ---- - Demonstrarea la panoul cu buzunare si VERBALIZAREA VA FI FACUTA DE COPILUL ATINS DE FLOAREA MAGICA A ZANEI, VALABIL PENTRU TOATE VARIANTELE DE JOC.-La tabla magnetica se vor efectua operatii de adunare si scadere prin manipularea siluetelor magnetice conform enuntului problemei; copiii vor aseza pe tablite individuale cifre si semne matematice. -Ghicitorile constand in probleme orale rimate, vor fi rezolvate de copii prin ridicarea paletei cu cifra corespunzatoare rezultatului corect.-Copiii vor crea probleme orale, respectiv un copil va spune enuntul si intrebarea, ceilalti raspund prin ridicarea paletelor cu numarul corespunzator rezultatului. -Se vor da copiilor fise de lucru individual, se va cere copiilor sa rezolve problemele ilustrate.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, inchiderea si deschiderea ochilor, floarea magica, batai din palme, sarituri, aplauze.

BIBLIOGRAFIE:

- CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR 3-6/7 ANI, 2008

- METODE INTERACTIVE DE GRUP - GHID METODIC PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR, EDITURA ARVES

- ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA -GHID ENTRU CADRELE DIDACTICE DIN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR, EDITURA DPH, 2008



- GHID PENTRU PROIECTE TEMATICE. ACTIVITATI INTEGRATE PENTRU PRESCOLARI (3-5 ANI), EDITURA DPH, 2008

- REVISTA INVATAMANTUL PRESCOLAR NR.3-4/2009, EDITURA ARLEQUIN - NUMAR 3-7/2009, EDITURA ARLEQUIN - NUMAR TEMATIC PROIECTARE INTEGRATA

- REVISTA INVATAMANTUL PRESCOLAR NR.1-2/2011, EDITURA ARLEQUIN - PROIECTE DE ACTIVITATI INTEGRATE

SCENARIUL ACTIVITATII:

Se va realiza momentul surpriza prin sosirea Zanei Primaverii(o papusa costumata) care va aduce cu ea o Floare Magica(captarea atentiei).

Copiii vor fi anuntati ca vor petrece o zi cu Zana Primaverii,adica se vor juca cu ea si prietenii ei, ii vor numara si socoti intr-o activitate matematica, iar apoi vor cauta si alti prieteni care sa insoteasca zana in plimbarea ei pe pamant unde vor informa oamenii despre sosirea primaverii.

Pentru a putea sa socotim corect ne vom aminti despre scara numerica,vom numara in ordine crescatoare si descrescatoare,copilul solicitat va numara,apoi va sesiza greselile si omisiunile strecurate in componenta scarii numerice si va face corectia.

Se vor recunoaste apoi vecinii numerelor, la enuntul educatoarei copiii vor afirma cu "Adevarat" sau "Fals" .

Se verifica apoi cunoasterea semnelor matematice si se definesc operatiile de adunare si scadere.

Se vor explica regulile jocului si se va trece la efectuarea jocului de proba.

Se desfasoara apoi jocul propriu-zis,rezolvand pe rand problemele prezentate.

In prima varianta se lucreaza cu siluete cu magneti la tabla,operand adunari si scaderi,in limita 1-10,cu 1-2 unitati diferenta.

Copiii vor lucra pe tablite magnetice cu cifre si semne magnetice.

Se va complica jocul in a doua varianta,sub forma unei ghicitori(probleme orale)la care copiii dau raspunsul prin ridicarea unei palete cu cifra corespunzatoare rezultatului corect.

Copiii vor aprecia daca rezultatul este un numar par sau impar.

Se intoneaza cantecul: "Sade rata pe butoi".

In varianta a treia, copiii vor crea probleme orale, iar raspunsul va fi dat prin ridicarea unei palete cu rezultatul corect; Copilul atins de floarea magica va verbaliza.

Se vor rezolva apoi fise de lucru, in care copiii vor avea de rezolvat operatii cu 1 sau 2 unitati diferenta.

Trecerea la activitatea practica se va realiza prin jocul muzical:

"Daca vesel se traieste".

In activitatea practica copiii vor realiza fluturi,gargarite,lalele si narcise.

Astfel ii vor realiza Zanei mai multi prieteni, pe care sa-i trimita in raspandirea primaverii pe pamant. Se intuiesc materialele si se impart copiii pe grupe de lucru.

Dupa reactualizarea tehnicilor de lucru, educatoarea va da indicatii si va ajuta copiii acolo unde este nevoie.

Evaluarea lucrarilor din activitatea practica se va realiza prin metoda "Turul galeriei", iar Zana va primi prietenii cu care va porni si pe alte meleaguri pentru a instala primavara.

Se vor faca aprecieri generale si individuale cu privire la desfasurarea activitatii.

Copiii vor fi recompensati cu coronite impodobite cu fluturi si flori.

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Se vor asigura conditiile optime pentru activitate: aerisirea salii, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului didactic.

Conversatia

Explicatia

Observarea comportamen

tului copiilor.

2.CAPTAREA ATENTIEI

Se va realiza print-o surpriza, aparitia Zanei Primaverii cu Floarea Magica.

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se va anunta activitatile ce se vor desfasura, in care se vor efectua operatii de adunare si de scadere, apoi vor confectiona gaze si flori, ,,Deci noi astazi vom petrece o zi cu Zana Primaverii"



Conversatia

4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Se va solicita copiilor sa citeasca scara numerica in ordine crescatoare si descrescatoare, apoi sa corecteze omisiunile/inversiunile.

Se cere copiilor sa selecteze enunturile ADEVARAT si FALS dupa modelul "cinci este vecinul mai mare al lui patru" - ADEVARAT; "patru este vecinul mai mare al lui sase" - FALS.

Se va purta apoi o scurta discutie despre semnele matematice "+","-","=" si se vor defini operatiile de adunare si scadere.

Conversatia

Trierea asertiunilor

Problematizarea

Exercitiul

Aprecieri asupra raspunsurilor copiilor.

5.DIRIJAREA INVATARII

Explicarea si demonstrarea jocului - se vor citi imaginile din tablouri,apoi se va cere copiilor sa alcatuiasca pe mese enuntul cu jetoane , semne matematice si raspunsul cu cifre. Un copil atins cu Floarea Magica va veni si va da raspunsul la panou.

Executarea jocului de proba - se va chema un copil sa citeasca imaginile din primul tablou. Ceilalti copii vor alcatui la mese, cu jetoane, semne matematice, enuntul problemei, rezolvarea cu cifre.

Un copil atins de Floarea Magica va demonstra rezolvarea problemei la panou.

Desfasurarea jocului.

Conform explicarii si desfasurarii jocului de proba, se va trece la jocul propriu-zis;

Vor fi puse la dispozitia copiilor 4 planse cu:

n     randunele;

n     fluturi;

n     boboci;

n     iepurasi;

Varianta 1.

Se va desfasura la tabla magnetica, pe un fundalul unui peisaj de primavara.

Se va actiona cu siluete rezolvand probleme de adunare si de scadere.

Exemplu: In iarba sunt 5 gargarite, langa ele mai vin , sa se incalzeasca la soare, inca doua. Cate gargarite sunt in total? (5+2+ 7)

Copiii raspund prin alcatuirea problemei pe tablite magnetice individuale cu cifre si semne matematice.

Se va cere apoi copiiilor sa execute cu o saritura mai mult / mai putin, decat bataile din tamburina.

Varianta 2.

Copiilor li se vor prezenta ghicitori ale caror enunturi prezinta fiecare o problema spre rezolvare. Copii vor raspunde prin ridicarea unei palete cu cifra corespunzatoare rezultatului.

Copilul atins cu floarea magica va rezolva problema la panou.

Copii sunt solicitati sa precizeze daca rezultatul este un numar par sau impar.

Se va intona cantecul:

,,Sade rata pe butoi"

Explicatia

Explicatia

Demonstratia

Explicatia

Demonstratia

Problematizarea

Exercitiul

Ghicitoarea,  

explicatia,

exercitiul.

Aprecieri asupra raspunsurilor si actiunilor copiilor.

Evaluarea

frontala si

individuala

Varianta 3 - Copii vor fi solicitati sa creeze unele probleme (un copil prezinta enuntul si intrebarea problemei, iar ceilalti rezolva si prezinta rezultatul cu ajutorul paletei cu cifre. Copilul atins de floarea magica, verbalizeaza.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Evaluarea

frontala si

individuala.

6.OBTINEREA PERFORMANTEI



Copiii vor primi spre rezolvare fise de lucru individual care contin probleme ilustrate si care au ca sarcina trecerea cifrei corespunzatoare rezultatului in casuta libera.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Aprecierea rezolvarii sarcinii din fisa de grup.

7.TRANZITIE

Zana Primavara, multumita ca s-a jucat cu copiii si si-a marit numarul de priteni, interpreteaza jocul muzical:

,, Daca vesel se traieste"

Aprecieri de grup si individuale.

8.DESFASURAREA

ACTIVITATII

Se intuiesc materialele pregatite copiilor la fiecare grup si sunt reamintite tehnicile de lucru:

trasarea sablonului;

decuparea dupa contur;

plierea;

lipirea;

Copiii vor fi repartizati pe grupuri de lucru prin simboluri:

Sunt executate exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

  1. BOBOCUL;
  2. FLUTURELE;
  3. INSTRUMENTE MUZICALE;

Echipa 1, ,,Grupul fluturilor"

Copiii din acest grup vor decupa fluturele pe contur, dupa care vor impodobi aripile cu figuri geometrice de culori diferite.

Trupul fluturelui va fi marcat prin lipirea unei lingurite de plastic

Echipa 2, ,,Grupul gargaritelor" Copiii isi contureaza gargarita, apoi o decupeaza dupa contur si lipesc buline pe aripi.

Echipa 3, ,,Grupul Lalele"

Dupa ce vor trasa conturul petalelor lalelei, copiiile vor decupa si le vor lipi, realizand practic, laleaua.

Echipa 4, ,,Grupul de narcise"

La acest grup, copiii vor plia hartia, dupa care vor vor trasa conturul, vor decupa si vor lipi.

Etape de lucru: decupare prin suprapunere, asamblare, lipire "narcise albe".

In timp ce copiii finalizeaza lucrarile, le vor afisa la panou.

Sunt precizate criteriile de evaluare a lucrarilor:

corectitudinea executarii tehnicilor de lucru;

originalitatea fiecaruia in decorarea sau impodobirea fluturilor, gargaritelor;

aspectul estetic al lucrarilor;

Prin metoda ,,Turul galeriei", copiii vor trece si vor analiza lucrarile expuse, pe baza criteriilor prezentate.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia,

Turul galeriei

Aprecieri asupra modului de executie individual si de grup.

Aprecieri asupra modului de executie individual si de grup.

Frontala,

Individuala

9.EVALUAREA PERFORMANTEI

Copiii vor numara apoi toate elementele realizate pentru Zana Primavara, respectiv prietenii pe care aceasta i-a capatat la aceasta activitate, vor dansa impreuna de bucurie.

Conversatia

Frontala,

Individuala

10.INCHEIEREA ACTIVITATII

Se vor face aprecieri generale si individualecu privire la activitatea desfasurata.

Copiii vor primi recompense.

Frontala,

Individuala