|
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Tema anuala: Ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema proiectului tematic Animale salbatice din tara noastra
Mesajul zilei: Si animalele au suflet!
Unitatea de invatamant Gradinita cu PP.Nr. 15, Dumbrava minunata Vaslui
Nivelul/ Grupa 5 - 7 ani/ MARE
Tema anuala de invatare Ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema proiectului tematic Animale salbatice din tara noastra
Mesajul zilei Si animalele au suflet!
Modelul integrarii infuzionat
Elementele componente ale activitatii integrate
1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):
Intalnirea de dimineata
Salutul: / Prezenta / Calendarul naturii./ Impartasirea cu ceilalti
Rutine: / Noutatea zilei / Ma pregatesc pentru activitati.
Tranzitie: Jocul cu text si cant: "S-a suit copilu-n pom".
2. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA):
Biblioteca - "Citim in atlasul zoologic despre lumea animalelor"
- "Scrie pe linia punctata numele meu"
Stiinta - "Cangurul"- joc pe calculator
Arta - "Animalele padurii"- desen
Joc de masa: - Din jumatati - intreg"
Tranzitie Joc cu text si cant - "Veverita Rita-Rita"
3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE (ADE):
DLC Mijloc de realizare: Lectura educatoarei - "CAPRIOARA" de Emil Garleanu
DOS - ,,Animale in padure" (activitate practica)
Tranzitie Jocul cu text si cant "Cantecul animalelor"
4. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA):
Sceneta: "Carnavalul din padure".
Vizionarea unui episod de desene animate "Bamby".
FINALITATEA ZILEI:
- cartea personalizata cu animale salbatice realizata in cadrul centrelor de interes;
- puzzle-urile formate la DLC (educarea limbajului)
- macheta realizata in cadrul domeniului experiential DOS (activitate practica).
SCOPUL ACTIVITATII:
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
Dezvoltarea capacitatii copiilor de a stabili diverse legaturi intre cunostintele dobandite anterior cu cele nou transmise;
Cultivarea sensibilitatii artistice prin realizarea unei machete in conformitate cu tema propusa;
Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (DLC)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
DOMENIUL OM SI SOCIETATE (DOS)
Obiective operationale
1. sa selecteze materialele necesare indeplinirii sarcinilor;
2. sa foloseasca corect tehnicile de lucru invatate anterior: decupare, indoire, lipire, asamblare.
3. sa manuiasca corespunzator instrumentele si materialele de lucru;
4. sa asambleze rezultatele muncii de grup intr-o macheta.
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca in grupuri mici, puzzle-ul, "Ganditi, lucrati in perechi, comunicati!".
b) Resurse materiale: calculator, retroproiector, ecran de proiectie, 3 planse care redau continutul lecturii, 20 ecusoane cu imaginile personajelor din padure, hartie A1, sevalet, marker, 3 etichete cu grupele de lucru, carton, polistiren, crengi de copac, cutie de carton, lipici si aracet, hartie creponata, foarfece, puzzle, 3 etichete cu personajele din lectura.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Durata: 50 minute
BIBLIOGRAFIE
SCENARIUL ZILEI
Intalnirea de dimineata:
Salutul "Dimineata a sosit,/Toti copiii au venit/In cerc sa ne adunam,/Cu toti sa ne salutam: - Buna dimineata!"
Gimnastica de inviorare copiii vor efectua exercitii pe fond muzical cu caracter distractiv.
Prezenta se desfasoara sub directa supraveghere a educatoarei insa coordonata de responsabilul din acea zi. Astfel el va aseza fotografiile celor prezenti.
Calendarul naturii - responsabilul va stabili prin discutii libere cu colegii sai: anotimpul, ziua din saptamana, luna si anul asezand la panou jetoanele corespunzatoare.
Noutatea zilei: Educatoarea ii informeaza ca la activitatile din aceasta zi vor avea oaspeti diferite animale de plus.
Impartasirea cu ceilalti Fiecare copil a adus un animal de jucarie care are o anumita semnificatie pentru el.
Se descifreaza mesajul zilei: "Si animalele au suflet".
Rutine Deprinderea de a asculta cand cineva vorbeste.
Ma pregatesc pentru activitati: Se anunta obiectivele zilei.
Copiii intuiesc materialele si sunt invitati la lucru in grup:
"Biblioteca":
- se citesc imagini din atlasul zoologic, carti si planse cu imagini despre animale salbatice;
- copiii vor "citi" si vor "scrie" numele animalelor salbatice intalnite sau recunoscute in ghicitorile din carti sau spuse de ei celorlalti;
"Arta":
- copiii isi vor realiza propria lor carte cu animale salbatice, colorand dupa contur animalul preferat.
"Joc de masa"- din jumatati - intreg.
"Stiinta":
jocul pe calculator "Cangurul";
Tranzitie: Jocul cu text si cant: "S- a suit copilu-n pom".
Apoi vor fi invitati sa ia loc pe scaunele pentru activitatea de educare a limbajului. Captarea atentiei se va face prin gasirea raspunsului la o ghicitoare spusa de educatoare:
"Sprintena si delicata, Se adapa-nfiorata, Ghici, cine e?"
Se va cere copiilor sa priveasca spre grupul de animale din plus de la centrul tematic si sa selecteze doar animalul a carei descriere e sugerata de ghicitoare. Astfel copiii vor redescoperi puiul de caprioara, care le va starni curiozitarea printr-o prezentare inedita:
"Sunt o caprioara mica,
Recunosc imi este frica,
Ca o sa va intristati,
Cand povestea o sa-mi aflati.
Dar, fiind copii isteti,
Mesajul o sa-ntelegeti.
Un puzzle reconstituiti
Daca la mese veniti
Propozitii formulati,
Cuvintele numarati,
In silabe despartiti,
Si multi Zambarici primiti.
Animale decupati,
Lipiti si asamblati,
Si-o padure realizati.
Astfel copiii vor fi invitati sa vizioneze in format Power-Point, continutul lecturii "Caprioara" de Emil Garleanu.
Se explica cuvintele si expresiile noi.
Se extrage mesajul etic al textului - spiritul de sacrificiu al mamei, (lupta pentru existenta, duritatea vietii in mediul natural, etc)
Se fixeaza titlul si autorul lecturii. Se precizeaza care sunt personajele intalnite in lectura prezentata.
Se motiveaza reactia fiecarui personaj.
Folosind ca metoda Mana oarba se formeaza 3 grupe de lucru -Grupa iezilor, Grupa caprioarelor si Grupa lupilor - care vor avea ca prima sarcina reconstituirea imaginii de pe masa (puzzle ).
Se prezinta plansele model pentru fiecare grupe in parte.
Se va da startul de incepere a lucrului pe grupe si se precizeaza durata alocata acestei sarcini. (1minut)
Dupa expirarea timpului alocat se compara cele doua imagini si se aprecieaza verbal si cu aplauze castigatorii.
Se trece la rezolvarea sarcinii nr. 2
Fiecare grupa va formula cate o propozitie inspirata de imaginea din puzzle.
Raportorul va enunta propozitia si o va reprezenta grafic.
Sarcina nr. 3
Se va preciza numarul de cuvinte din propozitie si se va reprezenta grafic.
Sarcina nr. 4
Se va desparti oral in silabe un cuvant ales de educatoare.
Se fac aprecieri privind intelegerea continutului si mesajului.
Se va multumi copiilor pentru ca au inteles continutul si mesajul lecturii si sunt invitati sa asambleze impreuna o macheta cu elementele componente ale mediului de viata al puiului de caprioara: copaci, izvor, "tanc", muschi de copac, etc.
Se cere fiecarei grupe sa se aseze la mesele de lucru in functie de etichetele de pe mesute si de ecusoanele distribuite la prima etapa.
Intuirea materialului didactic
I: imagini cu animale din padure, foarfece, lipici;
II: carton, crengi de copac, hartie creponata;
III: scobitori, carton, lipici, betisoare, paie
Explicarea si demonstrarea modului de lucru
Se explica tehnica de lucru la fiecare grupa in ordinea efectuarii operatiilor.
Incalzirea muschilor mici ai mainilor
"Umerii ii vom misca
spatele vom indrepta,
sus - jos, sus - jos,
pentru a picta frumos.
Mana lebada o fac,
Care da mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc.
Mainile eu le rotesc.
Palmele nu stau de loc
Ci se pregatesc de joc,
Degetele-mi sunt petale
se deschid ca o floare."
Executarea temei de catre copii
Se va lucra pe ateliere si pe fondul muzical "Balada padurii".
Se fac precizari privind utilizarea materialelor de lucru si acuratetea lucrarilor.
Copiii vor fi sprijiniti daca intampina dificultati.
Se anunta incetarea lucrului.
Se va asambla macheta.
Copiii vor fi incurajati sa aseze elementele realizate pentru a crea o imagine cat mai placuta si mai sugestiva.
Se evalueaza lucrarea colectiva.
Se evidentaiza efortul colectiv pentru realizarea machetei si se cere copiilor sa-si exprime opinii personale fata de intreaga lucrare.
Se fixeaza tema zilei, se ofera feed-back pozitiv.
Se vor acorda copiilor stimulente si, apoi, ei vor parasi zonele de lucru prin jocul cu text si cant"Animalele la sfat".
In cadrul Activitatilor liber alese copiii au organizat un carnaval, unde fiecare copil costumat in animalul preferat va face o scurta prezentare intr-o forma propriea costumului si a caracteristicilor animalului pe care-l reprezinta. Se vor interpreta cantece specifice temei iar la sfarsit vor dansa cu animalele aduse de acasa.
POFTITI LA CARNAVAL
SOMNUL PADURII
Iata! Iarna a sosit
Cu hainuta ei geroasa,
Iepurasul s-a pitit
In casuta- i calduroasa.
Veverita cea roscata
Toata toamna-a-adunat,
In scorbura ei curata
Alune pentru iernat.
Mos Martin deja viseaza
S-a retras in dormitor,
In barlog el hiberneaza
Pan' la anul viitor.
Chiar si vulpea cea vicleana
S-a gandit la iarna grea,
S-a ascuns in vizuina
Cu trei gaste dupa ea.
Natura toata-a-adormit
Sub gerul cel rece al iernii.
Padurea intreaga-a-incremenit
Pan' la sosirea primaverii!
Neaua a cuprins pamantul
Si padurea mare
Si-a impodobit copacii
Ca de sarbatoare.
Vantul nu mai vajie,
Gerul s-a mai inmuiat,
Toate animalele
Se-ntalnesc la sfat.
Azi e mare sarbatoare,
Azi e mare bal,
Animalele padurii
Vin la carnaval.
Nici nu se putea mai bine
Prima-s la serbare
Despre mine s-a dus vestea.
Pana-n departare.
Am cel mai frumos costum,
Blana naturala.
Dintre-atatea animale,
Sunt cea mai de fala!
Spune, draga iepurasCa nu am dreptate.
Iepurasul:Veverita:
Sigur, este cum zici tu Daca vreti spectacol mare,
Eu ma dau de-o parte Eu sunt acrobata
Caci sunt mic si sperios Salturi fac din zori in noapte
Caci sunt mic si sperios Stie lumea toata
Tare-s temator!Si cand vreti, cu drag pe toti,
Am si eu o calitate:Va invit la mine
Iute-s de picior! Din camara sa va dau
Ghinde si alune!
Iepurasul meu iubit
Cin'te-ntrece la fugit ?
Ochisori: doua margele,
Mustacioara la gurita
Si un petec la codita!
Eu sunt iepurasul Tup
Prin padure- alerg zdup zdup
Sunt un iepuras de soi
Cel mai mare iepuroi.
Am picioare lungi de tot
Urechi lungi
Mustati la bot
Dar sunt toate de prisos
Coada n-am, sunt fioros.
Lupul
Nu te teme iepurica
Azi nimic nu-ti face.
Ca e sarbatoare
Si-o sa fie pace.
Chiar si eu, cat sunt de lup
Jur pe parul meu
Si-ti promit ca la serbare
Nu-ti fac nici un rau.
Ariciul
Un arici acu' ntr-o vara
Isi scrantise un picior
Si amu tragea sa moara
Sub o tufa de mohor.
Fratilor, sariti va rog!!
Nu vedeti ca sunt olog?
Dau un dinte, dau o teapa
Pentru un pahar de apa!
Uff! Ce sete!
Si ce soare!
Cum s-ajung in trei picioare,
La o apa curgatoare?
Stiti eu am avut o coada
Lunga, mare si stufoasa
Si-o mai aveam si astazi
Daca nu ma lacomeam
Sa prind peste mult din balta
Precum vulpea m-a-nvatat.
Si-acum am un ciot de coada
Si sunt tare suparat.
Cat e vulpea de sireata,
S-a-nselat si ea o data
C-a furat dintr-o gradina
Un cocos de plastilina.
Hai acum sa ne distram
Si sa facem glume!
Poate stiti vreo ghicitoare,
- Haideti, cine spune!?!
Ghicitori va spunem noi!
Voi s-aveti rabdare,
Sa gasiti raspunsul bun
Pentru fiecare!
Are-o coada infoiata
Hoata este si sireata
Dar e vai de coada ei
Cand va da peste ea Grivei
(vulpea )
O sportiva cu renume
Umbla-n pomi dupa alune?
(veverita)
Din gradina lui Mihai,
De sub tufe de urzici
A ie[it un ghem de scai,
Ca sa caute furnici
Ghici ?
(arici)
Urecheat cu haine sure,
Sta pe camp si in padure?
(iepure)
In cojoc `ntors pe dos
Mormaind morocanos,
Umbla singur prin padure
Dupa miere, dupa mure.
(ursul)
CANTECUL ANIMALELOR
Caprioare, iepurasi, veverite
- Ati crezut?
Sunt prieteni din padure,
Poate nu i-ati cunoscut!
Un bursuc si-un licurici
Ursul lacom e aici.
Si la bine si la greu
Sunt prieteni buni mereu!
Toti prietenii au pornit
Si-n padure au gasit
O casa din jucarie
Care e cat o cutie.
Un bursuc si-un licurici,
Ursul lacom e aici,
Si la bine si la greu
Sunt prieteni buni mereu!
Veverita Rita - Rita
Din padurea cea vestita colo-n jos in poienita
Veverita vine, vine, cu alune pentru tine.
Refren: Tup, Tup, Tup din creanga-n creanga
Isi aduna multe alune
Tup, Tup, Tup din creanga-n creanga
Isi aduna alune.
Veverita cea isteata
A ajuns la ea acasa
Cu alune-n panelas
Sa le dea la copilasi
Refren: Tup, Tup, Tup din creanga-n creanga
Isi aduna multe alune
Tup, Tup, Tup din creanga-n creanga
Isi aduna alune.
Ursuletul Bombonel
Ursuletul Bombonel,
L-am primit de ziua mea
Si cu el in brate
Toata ziua as sta.
Refren:
Bombonel,
Bombonel,
Bombonel,
Eu ma joc cu el!
Ursuletul Bombonel
Este tare rasfatat!
Seara la culcare
Il iau cu mine in pat
Refren:
Ursuletul Bombonel
Este tot facut din plus
Face mereu tumbe
Ca e jucaus
Refren:
Ursuletul Bombonel
Este tare mititel
Si mereu ma cheama
Sa ma joc cu el.