|
PROIECT DE ACTIVITATE
Gradinita: G.p.p. Nr. 33,
Educatoare :
Grupa Mica , ,,Grupa fluturasilor"
Data: 14.11.
Domeniul experiential: Estetic si creativ
Tema: Cum/cand si de ce se intampla?
Proiectul: Toamna
Subtema: Flori de toamna
Subiectul: ,,Crizantema"
Mijloc de realizare: Dactilopictura
Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi
Obiective de referinta
sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;
sa diferentieze forme si culori in mediul inconjuratorsi sa le transpuna in lucrarile personale
Exemple de comportament
Cognitiv-operationale
sa respecte pozitia corecta de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie;
sa utilizeze corect instrumentele de lucru in exprimarea gestului plastic;
sa aplice tehnicile de lucru cerute pentru realizarea compozitiei;
sa foloseasca culorile adecvate, respectand modelul natural
Psiho-motorii
sa manuiasca obiectele si materialele prezente pe masa;
sa -si incalzeasca musculatura muschilor mici ai mainii;
Afectiv-motivationale
sa manifeste interes fata de activitate;
sa-si dezvolte simtul estetic;
Strategia didactica: exersativa, semidirijata;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul
Material didactic: farfurii de lut, acuarele, servetele, vaza
cu crizanteme;
Forma de organizare: frontal si individual;
Durata: 20 minute
Bibliografie:
V. Popa "Activitati de educatie plastica" - ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998
Evenimentele
didactice
Continutul
instructiv-educativ
Metode si procedee
Mijloace
didactice
Evaluare
( instrumente si indicatori)
Moment organizatoric
Creearea coditiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv-educative.
Introducere in activitate
Se va face printr-o scurta discutie despre anotimpul toamna, despre caracteristicile ei, despre florile de toamna cunoscute de copii.
Conversatie libera
Vaza cu flori
Evaluare initiala
Captarea atentiei
Captarea atentiei se realizeaza prin intuirea materialului didactic. Scopul intuirii materialelor este acela de a determina copiii sa sesizeze care va fi acvititatea desfasurata.
Conversatia
Observatia
Farfurii de lut
Acuarele
Vas cu apa Servetele
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anuntarea temei
Sa exerseze tehnici specifice picturii pentru redarea temei plastice. Sa obtina pete de culoare elaborate prin acoperirea suprafetei de lucru prin atingerea farfuriei cu degetelul inmoiat in culoare.
Conversatia
Explicatia
Dirijarea invatarii
Explicarea si demonstrarea modului de lucru
Incalzirea muschilor
Lucrul copiilor
Se realizeaza prin aplicarea culorii cu ajutorul degetelelor, prin dactilopictura, pe farfuria de lut. Se folosesc culorile adecvate, in conformitate cu modelul natural.Se acorda atentie felului in care se prezinta compozitia finala din punct de vedere artistic.
Efectuarea unor exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.
Efectuarea tuturor operatiilor care implica realizarea temei. Supravegherea muncii independente si acordarea unor indicatii, acolo unde este cazul.
Explicatia
Exercitiul
Demonstratia
Exercitiul
Munca independenta
Coli de desen
Acuarele
Betisoare
Vas cu apa Servetele
Evaluare formativa
Evaluarea
Analiza lucrarilor din punct de vedere al realizarii si acuratetei.
Conversatia
Recompense
Evaluare sumativa