|
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:"MIHAIL SADOVEANU", BRAILA
CLASA :a VIII-a
OBIECTUL: Istorie
UNITATEA: Romanitatea orientala in mileniul marilor migratii
SUBIECTUL: Romanitate si crestinism
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
COMPETENTE DERIVATE: Prezentarea rolului jucat de crestinismin romanizarea populatiei dacice
COMPETENTE SPECIFICE:
C1- definirea urmatorilor termini istorici: crestinism, romanitate orientala
C2- descrierea spatiului dacic dupa retragerea aureliana
C3- identificarea factorilor care au coribuit la pastrarea romanitatii
C4- prezentarea evolutiei crestinismului
C5- participarea activa pe parcursul lectiei;
C6- cooperarea cu ceilalti elevi pentru realizarea sarcinilor.
C7- localizarea pe harta/ atlase a: a spatiului locuit de daco-romani intre secolele III-VII
STRATEGIA DIDACTICA
RESURSE PROCEDURALE: -conversatia examinatoare
-conversatia euristica
-expunerea
-problematizare
-dialogul
-explicatia
-demonstratia
-exercitiul
-activitatea independenta;
MIJLOACE DE INVATAMANT:- manual de istorie, clasa a V-a,
-harta, planse, atlase, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Constantin Daicoviciu, Le probleme de la continuite en Dacie. Observations et precisions d'ordre historique et archeologique, Bucarest, 1940.
Serban Papacostea, De la inceputurile civilizatiei la sinteza romaneasca
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Durata |
C |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
||
Resurse procedura-le
|
Mijloace de invata-mant
|
Forme de organiza-re |
||||||
1. Moment organizatoric
|
2 min |
|
|
Notarea absentelor Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. |
Elevul de serviciu anunta absentele Elevii se pregatesc pentru lectie |
-conversatia |
-manual -caiete -harta -atlase |
-frontal |
2. Verificarea cunostintelor |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Captarea atentiei |
|
|
|
|
|
|
|
frontal |
4. Precizarea continutului, competentelor |
|
|
|
Noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele. |
Noteaza titlul lectiei in caiete. |
|
|
frontal |
5. Introducerea noilor cunostinte |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Noteaza esentialul pe tabla.
Arata la harta intinderea statului dac |
Noteaza schema lectiei de pe tabla.
Urmaresc harta |
Expunere
|
harta |
frontal |
6. Fixarea cunostintelor |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Imparte clasa in 2 grupe. |
Fac aplicatia grupei din care fac parte. |
exercitiul |
Manualul |
Pe grupe |
7.Aprecierea elevilor |
|
|
|
Noteaza elevii argumentand nota. Da tema pentru acasa. |
|
|
|
frontal |
ANEXA: SCHEMA LECTIEI
Romanitate si crestinism
-270-275 retragerea aureliana pe linia Dunarii=
Dobrogea - ramane in Imperiul Roman
-interes pentru zona de la N de Dunare-avantpost in fata popoarelor migratoare
- nr mare de unitati militare
-eforturi de aparare
Constantin cel Mare
-brazda lui Novac=val de pamant pe linia Dunarii, la N
-pod peste Dunare intre Oescus si Sucidava
-numeroase asezari fortificate
Iustinian
-centre puternice la N de Dunare: Lederata, Arcidava, Sucidava, Drobeta etc.
= patrunderea produselor romane in interiorul arcului carpatic= alimentarea procesului de romanizare
-Tertulian si Eusebiu din Caesarea - Sf. Apostol Andrei raspandeste crestinismul la N de Dunare, sec I d.Hr.
-raspandit prin colonisti si militari
-Diocletian, Galeriu prigoana crestinilor, nume de martiri: Axiopolis, Niculitel etc.
-dupa 313 (Edictul de la Milan) - raspandirea rapida a crestinismului= important factor de romanizare
-numeroase dovezi ale crestinarii: opaite de lut si bronz cu cruce, cruci si simboluri crestine pe vase ceramice la Apulul, Drobeta, Biertan, Sucidava, Potaisa, Porolisum