|
Proiect de lectie
Scoala de Arte si Meserii Botiza
Data : 20.05.2010
Clasa : a VI-a B
Obiectul : Fizica
Unitatea de invatare : Fenomene magnetice si electrice .
Subiectul lectiei : Circuitul electric simplu. Elemente de circuit. Simboluri.
Tipul lectiei : de fixare si consolidare a cunostintelor .
COMPETENTE GENERALE
Cunoasterea si intelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a legilor si a
metodelor specifice domeniului; explicarea functionarii si utilizarii unor produse ale tehnicii
intalnite in viata de zi cu zi /Investigarea stiintifica experimentala si teoretica
Competente specifice
La sfarsitul lectiei , elevii sa fie capabili :
sa enumere componentele unui circuit electric simplu ;
sa formuleze oral , intr-un limbaj stiintific adecvat , rolul elementelor de circuit ;
sa recunoasca elementele de circuit dintr-o schema data ;
sa reprezinte schema unui circuit electric dat folosind simbolurile invatate;
sa realizeze un circuit electric dupa o schema data ;
sa aplice cunostintele invatate in rezolvarea de probleme .
Strategii didactice ;
a. metode de invatamant :conversatia euritica, experimental, explicatia, descoperirea dirijata sau independenta, problematizarea.
b. mijloace de invatamant :
trusa de fizica: becuri, conductoare de legatura, intrerupatoare, baterii, alte dispozitive aduse de elevi ;
fise de lucru ;
tabla, creta,manualul, prezentarea ppt la calculator sau planselor corespunzatoare acestora .
c. forme de activitate :
individuala (circuitul electric realizat acasa) si pe grupe de lucru ;
frontala, pentru recapitularea si sistematizarea cunostintelor asimilate.
d. metode de evaluare :
evaluare continua, pe parcursul derularii activitatilor;
verificarea circuitelor si schemelor realizate de elevi.
Surse informationale :
Manualul de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora
Culegerea de probleme de fizica , clasa a VI-a, Editura Teora .
Etapele lectiei :
1. Moment organizatoric.2 min.
2. Verificarea temei pentru acasa. 3 min.
3. Reactualizarea cunostintelor.10 min.
4. Prezentarea circuitelor electrice realizate de elevi si reprezentarea
schemelor corespunzatoare.20 min.
5. Rezolvare de probleme si realizarea feed-back-ului. 14 min.
6. Tema pentru acasa. 1 min.
Desfasurarea lectiei
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric Noteaza absentele. Verifica materialele necesare pentru lec- tie. |
Se pregatesc pentru lectie. |
Verifica tema , prin sondaj. |
Prezinta caietele si rezultatele problemei. |
Cere elevilor sa enumere elementele cir-cuitului electric simplu. Adreseaza intrebari cu privire la rolul fie-carui element de circuit. Solicita elevii sa reprezinte pe tabla simbolurile elementelor de circuit, sche-ma unui circuit deschis si a unui circuit inchis. Prezinta la calculator/tabla reprezentarea ppt pentru lectia de zi. |
Formuleaza raspunsuri la intrebari. Se autocorecteaza sau se corecteaza reciproc.
Reprezinta pe tabla, respectiv pe caiete simbolurile elementelor de circuit si schemele cerute.
Analizeaza, comenteaza si trag concluzii. |
Cere elevilor sa prezinte colegilor circui-tele realizate acasa si sa reprezinte la tabla schemele aferente. |
Prezinta componenta circuitului realizat, concluziile pe care le-a constatat si reali-zeaza schema la tabla. Noteaza pe caiete schemele circuitelor prezentate, pun intrebari in cazul unor neclaritati, noteaza concluziile . |
Distribuie fisele de lucru dand indicatii asupra modului de rezolvare a acestora. Cere elevilor sa identifice circuitele pre-zentate in fise printre cele realizate de colegi sau sa le realizeze practic daca nu exista. Verifica notitele elevilor si corecteaza greselile. Raspunde la intrebarile adresate de elevi. Remarca elevii (grupa)cu rezultatele cele mai bune. |
Studiaza sarcinile de lucru din fisele primite, verifica daca au toate materialele necesare, pun intrebari in cazul unor neclaritati. Reprezinta schemele circuitelor prezentate in fise, pe caiet si apoi la tabla. Efectueaza experimentele acolo unde este cazul si noteaza concluziile . Se autocorecteaza sau se corecteaza reciproc. |
Indica tema pentru acasa . |
Noteaza tema pentru acasa . |
Anexa : fisele de lucru 1 , 2 , 3.
Anexa 1
Exercitiul 1. Reprezentati pe caiet schema electrica a circuitului:
Exercitiul 2 Precizati care din circuitele A si B este corect si care are scurtcircuit. Reprezentati pe caiet schemele electrice ale circuitelor A si B.
A
A B
Anexa 2
Exercitiul 3. Precizati care din circuitele - a, b, c, d, e, f - sunt corecte si care sunt gresite :
Exercitiul 4 Stabiliti care dintre circuitele I si II este corect si reprezentati schema acestuia pe caiet :
I II
Anexa 3
Exercitiul 5. O lanterna cu o luminozitate extrem de puternica este modelul "Hercule" ,de productie franceza, cu 4 baterii !
nReprezentati pe caiet schema electrica a circuitului unei astfel de lanterne cu 4 baterii.
Exercitiul 6. Care este rolul intrerupatorului in circuit ?
Exercitiul 7 Cum credeti ca este intrerupatorul din imaginea de mai jos: inchis sau deschis? Reprezentati pe caiet schema electrica a circuitului.