|
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr. 33, Constanta
GRUPA: mica
DATA: 8.02.
EDUCATOARE
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul stiinte
TEMA ACTIVITATII: "Pisica"
TIPUL ACTIVITATII: dobandire de cunostinte
FORMA DE RALIZARE: observare
SCOP: Imbogatirea cunostintelor despre animale domestece prin valorificarea experientei personale a copiilor;
Stimularea intereselor de cunoastere;
Educarea unei atitudini active de a ingriji si ocroti animale.
OBIECTIVE OPERATIONALE
a)Cognitiv informationale
-sa observe si sa analizeze partile componente ale corpului pisicii pe baza intrebarilor puse;
-sa descrie fiecare parte componenta a corpului folosindu-se de simtul vizual, tactil, auditiv, olfactiv;
-sa numere ochii, urechile;
-sa descrie mediul de viata al pisicii, hrana si adapostul;
-sa stabileasca foloasele aduse omului si anumite obiceiuri si caracteristici specifice pe baza imaginilor concrete.
b)Psihomotorii
-sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu dat;
c)Afectiv motivationale
-sa recepteze afectiv tema propusa;
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE
Conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, brainstorming-ul, expunerea.
MATERIAL DIDACTIC
Pisica din plus, pisica vie, farfurii, cutie cu lapte, peste, ghem de lana, fise.
RESURSE DE TIMP:15-20 MINUTE
BIBLIOGRAFIE
MECT, Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008
Ileana Libotean,Mariana Seling,Jocuri didactice matematice pentru gradinita,Editura V&I Integral, Bucuresti,1998.
Magdalena Dumitra,Activitati matematice in gradinita-ghid practic,Editura Compania,Bucuresti,2002.
Ghid pentru proiecte tematice(Activitati integrate pentru prescolari 3-5 ani),Didactica Publishing House 2008.
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONTINUTUL STIINTIFIC
STRATEGIA DIDACTICA
EVALUARE
MOMENT ORGANIZATORIC
-aerisirea salii de clasa;
-aranjarea scaunelelor in semicerc;
-pregatirea materialelor necesare.
conversatia
CAPRAREA ATENTIEI
Copiii vor fi anuntati ca vor primi un musafir.
Pentru a ghici numele musafirului,li se adreseaza o ghicitoare.
conversatia
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
Dupa ce raspund la ghicitoare,se face prezentarea pisicii care este adusa in brate de stapana ei.
Initiez o scurta convorbire cu copiii despre ceea ce stiu ei legat de pisica.
observatia
conversatia
brainstorming-ul
Aprecierea pozitiva a copiilor care raspund.
ANUNTAREA TEMEI SI PREZENTAREA OBIECTIVELOR
PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI CONDUCEREA INVATARII
Astazi vom vorbi despre unul din animalele voastre preferate si anume pisica.
Pisica va fi lasata in mijlocul semicercului,iar copiii o vor observa liber,o vor mangaia.
Analiza corpului:
-Ce parti ale corpului isi misca pisica? (picioarele)
-Unde se afla picioarele? (in partea de jos a trunchiului)
-Care este partea cea mai mare a corpului? (trunchiul)
-Cu ce este acoperit trunchiul pisicii? (blana)
-Cu ce parte a corpului isi intoarce capul? (gatul)
-Cum este coada pisicii? (lunga si subtire)
Analiza capului:
Va fi solicitat un copil sa puna o farfurie cu lapte in apropierea pisicii.
-Cu ce vede pisica mancarea?(ochii)
-Cati ochi are pisica? (doi)
-Unde sunt asezati? (de o parte si alta a nasului)
-Cu ce miroase pisica? ( cu nasul)
-Unde este?
-Aratati-l!
-Cu ce mananca pisica? (gura)
Nasul si gura formeaza botul.
-Ce se vede de o parte si alta a botului? (mustatile)
-Ce are pisica in partea de sus a capului? (urechile)
-Aratati-le!
-Cate sunt? (doua)
Ma voi folosi de un clopotel pentru a scoate in evidenta auzul fin al pisicii.
Analiza membrelor
Pisica va fi lasata sa se joace cu ghemul.
-Cu ce alearga si apuca ghemul?
-Cu ce se termina picioarele pisicii?
-Se aude mersul?
-De ce?
Ce face daca o suparam?
Cu ce zgarie?
Copiii se vor exprima in propozitii simple sau dezvoltate, corecte din punct de vedere grammatical.
La final vor fi reluate toate datele despre fiecare parte a corpului, despre rolul acestora.
Se vor prezenta obiceiuri si alte caracteristici ale pisicii
Iarna, sta in casa,la caldura si "toarce". Este sireata si uneori fura. Isi spala si isi ingrijeste puii,fiind curata. Perechea/sotul pisicii este motanul
Ea face pui care se numesc pisoi iar adapostul ei se numeste culcus.
Omul are grija de ea pentru a-I tine companie si pentru ca mananca soarecii si sobolanii, animale care aduc multe pagube in gospodarii.
La final copiii vor primi o fisa de munca individuala.
expunere
observatia
explicatia
observatia
explicatia
conversatia
Aprecierea individuala a raspunsurilor.
Aprecierea pozitiva a raspunsurilor corecte.
Aprecierea pozitiva a raspunsurilor corecte.