Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC - GRUPA: pregatitoare Activitati matematice Robotelul

PROIECT DIDACTIC

NIVEL II : 5-7 ani

GRUPA : pregatitoare

EDUCATOARE

ARIA CURRICULARA : Stiinta

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitati matematice

TEMA ACTIVITATII : "Robotelul "

MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic



TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare - verificare

FORME DE ORGANIZARE : Activitati de grup si activitati individuale

SCOP : Dezvoltarea capacitatii de a rezolva probleme prin achizitia de strategii adecvate

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) Cognitiv - informationale:

sa cunoasca semnificatia simbolurilor operatiilor de adunare ( + ), scadere ( - ) si egal ( = );

sa utilizeze corect simbolurile matematice in rezolvarea de probleme;

sa efectueze operatii aritmetice de adunare si scadere cu 1 - 2 unitati, in concentrul 1 - 10;

- sa compuna si sa rezolve probleme prin rationament ipotetico-deductiv,avand ca suport o imagine, o operatie matematica sau o situatie data;

sa transforme problemele de adunare / scadere in exercitii si invers;

sa aplice si sa transfere, in situatii practice concrete, cunostintele matematice dobandite:

sa utilizeze corect conceptele matematice;

b) Psiho - motorii:

-sa manuiasca si sa foloseasca corect materialele puse la dispozitie;

-sa opereze rapid cu materialul primit, cifrele si simbolurile matematice;

sa isi coordoneze miscarile oculo - motorii spre centrul de interes propus;

-sa formeze grupuri de lucru in functie de cerinta educatoarei;

-sa rezolve independent si in grup itemii propusi pe fise.

c) Afective:

sa coopereze in cadrul grupului;

sa participe activ la solutionarea sarcinilor de lucru;

sa respecte regulile ce decurg din joc;

sa lucreze in echipa dand dovada de fair - play.



SARCINA DIDACTICA : rezolvarea, compunerea de probleme cu si fara suport intuitiv, transformarea problemelor in exercitii de adunare si scadere si invers.

ELEMENTE DE JOC : obiecte - surpriza, manuirea materialului, intrecerea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, bagheta magica, miscarea organizata.

REGULILE JOCULUI : copiii recunosc si denumesc cifrele cuprinse intre 1 si 10, simbolurile matematice ("+", "-", " "), alcatuiesc si transforma probleme cu si fara ilustratii, le rezolva si afla rezultatul. Copiii primesc sarcinile de la educatoare, le rezolva in grup sau individual, primesc recompense pentru rezultatele corecte.

STRATEGII DIDACTICE :

a)     Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal, problematizarea, activitatea pe grupe, creioanele la mijloc, turul galeriei

b)     Resurse materiale robot - jucarie, bagheta magica, panou, simboluri aritmetice ("-", " ", "="), cifrele de la 1 la 10, bile, mingi, flori, iepuri - jucarie, buline colorate diferit, fise de munca individuala, instrumente de scris.

c)      Resurse de timp: 35 - 45 minute

d)     Resurse bibliografice:

- "Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii", editia a II- a revizuita si adaugita, Ed. V&I Integral, Bucuresti, 2005.

- "Activitati matematice in gradinita", de M. Neagu, G. Beraru, Ed. As΄s, Bucuresti, 1995.

- "Jocuri didactice matematice - indrumator metodic", A. Ana, S. Cioflica, Ed. Emia, Bucuresti, 2000.

- "Metode interactive de grup - indrumator metodic", S. Breben, E. Gongea,

Ed. Arves, 2007.



SCENARIU DIDACTIC



Eveniment didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Se aeriseste sala de grupa si se aseaza mobilierul in functie de rolul sau in cadrul activitatii. Pe o masuta si pe un panou este pregatit materialul necesar.

Instructaj verbal

Captarea atentiei

Se va realiza cu prezentarea personajului surpriza: "Dragi copii, robotul Piticot nu e programat sa rezolve probleme si ar dori sa-l ajutam si sa-l invatam. Sunteti asezati in patru echipe si echipa care va castiga va primi diploma de speciala de matematician oferita de robotel".

Explicatia

Observarea comportamentului copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Anuntarea obiectivelor

Astazi vom juca jocul "Robotelul Piticot". El a aflat ca voi sunteti foarte priceputi la numarat, la calcule matematice, stiti sa rezolvati si sa compuneti probleme si s-a gandit sa invete de la voi si sa-si creeze singur un program si sa va premieze veti raspunde corect. Ne-a adus cadou o bagheta magica care ne va ajuta sa raspundem repede si bine.

Pentru inceput rolul de robot il va juca educatoarea, copiii fiind pusi in situatia de a observa, numara, compune si rezolva probleme cu ajutorul materialului intuitiv pregatit anterior.

Ex. : Educatoarea asaza robotul pe masa si va atinge cu bagheta magica cate un copil din fiecare grupa si va solicita sa raspunda respectand cerinta data (numarare, adunare, compunere de probleme).

Apoi, cate un copil din fiecare grupa va prelua rolul de robotel, rezolvand problemele ilustrate expuse pe panou.

Descoperirea

Problematizarea

Algoritmizarea

Problematizarea

Algoritmizarea

Exercitiul

Problematizarea



Algoritmizarea

Evaluarea formativ - continua

Evaluarea formativ - orala

Abilitatea de a efectua operatii logice si de gandire

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Explicarea jocului

Educatoarea va prezenta un panou pe care se afla siluete grupate (fructe, legume, flori). Copiii intuiesc materialul expus si sunt atenti la explicatiile educatoarei.

- "Va trebui sa denumiti multimile de obiecte, sa le numarati si sa asezati pe eticheta de sub multimi cifra corespunzatoare. Apoi, vom stabili ce operatie matematica trebuie sa efectuam si semnul corespunzator acesteia, pentru a afla totalul obiectelor.

Jocul de proba:

Pentru o mai buna intelegere a algoritmului de rezolvare, va fi solicitat cate un copil din fiecare grupa, care - pe rand -va prelua rolul de robotel, rezolvand cerintele date.  Fiecare actiune va fi verbalizata de catre copii.

Desfasurarea jocului

Dupa rezolvarea problemelor de pe panou, copiii vor intui materialele din cosulete si voi cere fiecarei echipe sa alcatuiasca o problema in functie de materialul primit (catei, papusi, cuburi, pitici). Pe fisa primita vor efectua operatia corespunzatoare si cand vor termina toate echipele, vor alege un sef care sa prezinte problema si operatia efectuata. Pentru fiecare sarcina rezolvata corect, echipa va fi recompensata cu un stegulet in dreptul semnului simbolic.

Variante de joc :

1) In prima varianta de joc, un copil - robotel va imparti pentru  fiecare grupa cate un plic in care se afla cate doua probleme ilustrate si doua exercitii de adunare si scadere. Seful grupului va imparti sarcinile de lucru si fiecare echipa cand isi va termina tema va pune creioanele la mijloc. Fiecare copil isi va prezenta rezolvarea temei, iar echipa va primi steguletul in functie de rezolvarile corecte.

2) In a doua varianta, fiecare copil din echipa va compune o problema cu indicarea operatiilor matematice, pe care o va rezolva prin desen pe fisa primita si la urma oral in fata grupei.

Ex. : 3 + 2 = 5 ; Rrezolvare:cadere (anex(anexelere ne va ajuta sa raspundem repede si bine.ezolvare:

3 copiii se joaca in parc. Au mai venit 2 copii. Cati copii se joaca in parc ?

Observatia

Explicatia

Demonstratia

Algoritmizarea

Explicatia

Lucru in echipa

Algoritmizarea

Explicatia

Recompensa

Lucru in echipa

Exercitiul

Problematizarea

Creioanele la mijloc

Competitia

Lucru individual

Exercitiul

Problematizarea

Demonstratia

Creioanele la mijloc

Evaluarea formativ - orala

Evaluarea formativ - continua

Abilitatea de a efectua operatii logice si de gandire

Studiul pe echipe.

Abilitatea de a efectua operatii logice si de gandire

Evaluarea formativa continua

Obtinerea performantei

Feedback - ul

Un copil - robotel va imparti fise pentru fiecare copil cu sarcini diferentiate pentru fiecare grupa.

Se va realiza intuirea fisei de catre copii. Educatoarea va specifica enunturile date, iar copiii vor trece la rezolvarea treptata a sarcinilor de lucru. Lucrarile se vor expune pe un spatiu special amenajat, apoi vor fi analizate si comparate cu propriile lucrari.

Problematizarea

Explicatia

Exercitiul

Turul galeriei

Evaluarea formativa continua diferentiata

Autoevaluarea

Asigurarea feedback - ului

Educatoarea va prelua rolul de robotel si va recita pentru fiecare grupa probleme - ghicitori:

1) Dorinel e pus pe treaba

Frunzele le-a strans gramada.

Maturatul nu-i usor

Insa-i vin in ajutor

Maria si Florinel.

Cati copii harnici acum

Au strans frunzele din drum? (2+1=3)

2) 6 rate sunt pe lac,

Inca 2 sub copac.

Daca le numeri pe toate,

Cate fac, ghicesti nepoate ? (6+2=8)

3) 10 albe tufanele

Au crescut in strat

Doua darui din ele,

Cate am pastrat ? (10-2=8)

4) 5 broscute stau pe lac,

Si tot canta : oac, oac, oac.

2 au plecat pe mal

Cate canta-n apa iar ? (5-2 =3)

Exercitiul

Problematizarea

Recompense 

Evaluarea formativa continua

Abilitatea de a efectua operatii logice si de gandire

Aprecieri verbale

Retentia

Copiii vor preciza titlul jocului si cu ajutorul conversatiei vor enumera obiectivele urmarite in joc.

Educatoarea va numara steguletele pentru fiecare echipa si va inmana diploma echipei castigatoare, iar pentru ceilalti copii diplome de participare la joc .

Se vor face aprecieri verbale la adresa intregii grupe de copii asupra modului cum s-au comportat si cum au participat la activitate.

Conversatia

Recompensa

Evaluarea formativa continua

Aprecieri verbale

Transferul

Voi enunta sarcina de lucru:

"-Pentru maine, fiecare copil sa aduca cateva fructe cu ajutorul carora sa alcatuiasca o problema, iar apoi, in cadrul activitatii alese vom prepara impreuna o salata de fructe".

Incheierea activitatii:

"Inainte de a-si face programul de matematician robotul Piticot sa-i cantam cantecul "Robotel".



Instructaj verbal

1. Completeaza casutele cu cifrele corespunzatoare.

2. Interpreteaza desenul si rezolva problema prin adunare si scadere!

+

=

-

=

3. Rezolva exercitiile de adunare si scadere:

4+2= 6- 1 =

3 + = 5 8 - =7



  1. Compune si rezolva problema !
  2. Completeaza casutele cu cifrele corespunzatoare si deseneaza in dreptunghi numarul total de banane !

+ =



+=

3. Completeaza exercitiile :

8 +2= 6- 2 =

5 + = 6 9 - =7


  1. Compune si rezolva problema :

+=

2.Compune in spatiul dat o problema asemanatoare care sa-ti dea rezultatul 7.



7

 


+ =

1       Compune si rezolva problema :

     - =

  1. Compune in spatiul dat o problema care se rezolva dupa exercitiul dat !

5

 

1

 

1

 

7

 


+ + =

biologie

botanica






Upload!

Trimite cercetarea ta!
Trimite si tu un document!
NU trimiteti referate, proiecte sau alte forme de lucrari stiintifice, lucrari pentru examenele de evaluare pe parcursul anilor de studiu, precum si lucrari de finalizare a studiilor universitare de licenta, masterat si/sau de doctorat. Aceste documente nu vor fi publicate.