Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA: a II- a Cunoasterea mediului, Anotimpurile

PROIECT DE LECTIE

SCOALA :

CLASA: a II- a

OBIECTUL: Cunoasterea mediului

SUBIECTUL: Anotimpurile

INSTITUTOR:


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1Sa numeasca lunile anului, raportate la fiecare anotimp in parte ;

O2Sa identifice asemanari si deosebiri intre anotimpuri ;

O3Sa specifice din ce anotimp face parte fiecare ilustratie aleasa de elevi ;

O4Sa raspunda corect la ghicitori potrivite temei ;

O5Sa descrie , dupa ppt-urile prezentate, caracteristicile fiecarui anotimp ;

O6Sa aleaga , dintr-o lista de cuvinte , pe cele specifice fiecarui anotimp in parte ;

O7Sa construiasca macheta " Copacul in cele patru anotimpuri "

METODE SI PROCEDEE:

Conversatia , observatia , explicatia , analiza , exercitiul , jocul didactic , lectura model , expunerea , invatarea prin cooperare , munca independenta , munca pe grupe , cubul

SUPORT SI RESURSE:

CD- Anotimpurile- Vivaldi , ppt-uri reprezentand cele 4 anotimpuri , calculator , videoproiector , imagini, coli de hartie , creioane colorate, fise, aracet.

Nrcrt

Momentele lectiei

ob

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Suport si resurse

1

2

3

4

5

6

7

1.

Moment organizatoric

Pregatesc clasa si materialele necesare pentru desfasurarea orei de cunoasterea mediului.

Elevii se pregatesc pentru lectie.Intra dansand pe melodia  "Anotimpurle " de Vivaldi

Conversatia

activ. in grup

elevii

2.

Concentrare si revizuire

Ii solicit sa se prezinte si sa isi aleaga apoi masa care corespunde fiecarui anotimp in parte

Formuleaza raspunsuri

Se organizeaza:

Gr.I Primavara, gr.II Vara, gr.III Toamna, gr.IV Iarna

Activ. frontala

conversatia

Mesele cu fete de masa adecavate fiecarui anotimp

3.

Tranzitia spre noua invatare

Aplicatia-joc

Analizeaza si realizeaza corespondente intre anotimpuri si lunile anului;

Prin intrebari dirijate, solicit elevii sa rezolve cerintele.

Vor analiza cu atentie simbolurile anotimpurilor si apoi vor realiza corespondente intre imaginile prezentate si anotimpurile anului

Jocul didactic

Conversatia

explicatia

Video proiector,ppt-uri

4.

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale

Lectia noastra de azi se numeste "Carnavalul anotimpurilor". Vom lucra pe 4 grupe reusind prin cooperare sa prezentam caracteristicile fiecarui anotimp.

Elevii sunt atenti

explicatia

fise

5.

Dirijarea activitatii

Instruirea dirijata

Expun  ppt-urile cu anotimpurile cerandu-le apoi fetitelor-anotimp sa se prezinte si sa prezinte alaiul care le insoteste  ;

Pun intrebari despre starea vremii, viata plantelor si animalelor, solicitand raspunsuri clare ;

Dupa prezentarea fiecarui anotim si a alaiului sau vom canta cantece specifice ;

Prezint o secventa din filmul de desene animate "Bambi" si cer copiilor sa recunoasca anotimpul prezentat ;

Solicit elevii sa compuna o problema de matematica dupa exercitiul dat ;

Anunt sarcina de lucru pentru fiecare grupa

(realizarea unui colaj-anotimpurile)

- precizarea lunilor anotimpului; starea vremii, activitatile oamenilor; obiceiuri, traditii, sarbatori.

Expun cele 4 colaje si cer elevilor sa faca aprecieri asupra modului in care au lucrat ei insisi sau alti colegi.


Elevii asculta, observa, participa, incearca sa raspunda correct, coreleaza noile informatii.

Dintr-un cosulet vor extrage plicurile cu elementele specifice fiecarui anotimp, rezolvand(pe fond muzical) cerintele cubului .

Elevii compun problema .

Elevii intoneaza cantecul,

apoi fac "turul galeriilor", prilej cu care-si impartasesc cunostintele, fac observatii, completari

Conversatia

explicatia,

expunerea,

activitate pe grupe

ciorchinele-colaj

Conversatia

Analiza produselor

Ppt ; Anotimpurile

Planse, materiale specifice fiecarui anotimp,

aracet, CD- Anotimpurile- Vivaldi

colajele realizate

6.

Incheierea activitatii

Fac aprecieri individuale si colective si anunt tema de casa: fiecare va avea de prezentat un anotimp(altul decat cel lucrat in clasa)

Copiii primesc diplome personalizate.

Isi noteaza tema de casa.

Explicatia